Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

"Czternastki dla emerytów". Projekt jest już gotowy

794
Podziel się:

"Czternasta emerytura" ma być zagwarantowana na stałe za sprawą ustawy - obiecali politycy Prawa i Sprawiedliwości. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapowiedział, że jej projekt już jest gotowy. Dziennik "Fakt" poznał szczegóły i przekonuje, że "zapisy idą wbrew temu, co Polakom wcześniej obiecywano".

"Czternastki dla emerytów". Projekt jest już gotowy
Projekt ws. "czternastych emerytur" jest już gotowy (Adobe Stock)

- Mamy przygotowany projekt. Pójdzie teraz do szybkich konsultacji. Na przełomie sierpnia i września będzie wypłacana 14. emerytura, na tych samych zasadach, co w ubiegłym roku – zapowiedział kilka dni temu wiceminister rodziny w radiowej Jedynce.

Polityk dodał, że utrzymany zostanie limit w wysokości 2900 zł brutto. Senior, który do tej wysokości pobiera emeryturę lub rentę brutto, otrzyma pełną czternastkę

14. emerytura wyniesie tyle, co minimalne świadczenie. W tym roku będzie to 1588 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł "czternastka" będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Andrzej Seweryn o emeryturach artystów: "Jest mi przykro"

"Czternasta" emerytura. Oto co obiecywał PiS

Dziennik "Fakt" wypomina jednak, że stosując taki mechanizm, rząd łamie obietnicę, jaką PiS złożyło przed wyborami w 2019 r.

"Wtedy owszem, zapowiedziano czternastkę, tyle że limit emerytury lub renty miał być ustalony w wysokości 120 proc. średniej emerytury. Gdyby PiS chciał dotrzymać obietnicy złożonej w programie wyborczym, limit emerytury lub renty powinien zostać znacznie podniesiony. Z danych ZUS wynika, że przeciętna emerytura w okresie od stycznia do sierpnia br. wyniosła 2856 zł" - czytamy w "Fakcie"

Dziennik wylicza, że zgodnie z obietnicą PiS sprzed lat limit przy "czternastkach" powinien wzrosnąć do 3400 zł. To oznacza, że więcej osób mogłoby otrzymać 14. emeryturę w pełnej wysokości.

W 2022 r. 14. emerytura trafiła do ok. 9 mln osób. Z tego ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzymało wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w pomniejszonej. "Czternastki" kosztowały 11,4 mld zł.

Rekordowa waloryzacja emerytur

W 2023 r. obowiązywać będzie waloryzacja emerytur procentowo-kwotowa. Niższe emerytury podniesione zostaną kwotowo. Zagwarantowana zostanie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Wyższe świadczenia waloryzowane będą procentowo. O ile? Ostateczne wskaźniki poznamy w lutym. Według prognoz waloryzacja może wynieść nie mniej niż 14,8 proc.

Obecnie emerytura minimalna wynosi 1338,44 zł brutto. Podwyższona zostanie do kwoty 1588,44 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(794)
POzdrawlaju
rok temu
Wszystkim POkrzywdzonym emerytom z wysokimi emeryturami, życzę POwrotu do władzy POstkomunistów. Wtedy będziecie znowu szczęśliwi ociekać dobrobytem i POdwyżkami.
Pankracy
rok temu
Ludzie opamiętajcie się - ja mam 3600zł brutto emerytury i mi w zupełności to wystarcza nie mam żadnych pretensji ,że powyżej 2900 zł będzie złotówka za złotówkę i to nie jest prawdą że ci co pracowali np po 40 lat są pokrzywdzeni - a co mają powiedzieć inni , którzy również przepracowali 40 lat i maja emeryturę 2800zł brutto - bardzo mądrze rząd do tej kwestii podchodzi - przypomnijcie sobie ile dostawaliście podwyżki za Tuska 3,80zł - wtedy trzeb było szumieć
Dziękuję wam
rok temu
W nagrodę za długoletnią pracę i rzetelne oprowadzanie składek emerytalnych otrzymam ok. 300 złotych brutto tzw.14 emerytury.
Radzymin
rok temu
Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin pan chaciński zaakceptował realizację przydrożnych rowów by w zimie wpadały do nich samochody. Chore jest wykonywanie rowów odwadniających w glinie. Woda stoi kilka dni i nie wiadomo czy to kałuża. Nikt nie pomyślał o krawężniku by samochód nie zsunął się po lodzie do rowu. Czas na wiosnę bo palma burmistrzowi odbiła.
Polak abc
rok temu
- panie Ziobro ,Kaczyński, kim wy jesteście ?- wielmożny pan Morawiecki rozdaje kasę jak swoją, bankowcu od siedmiu boleści to z moich podatków także, opiekuję się zoną niezdolną do samodzielnej egzystencji po rozległym udarze niedokrwiennym po obumarciu lewej półkuli mózgu, całkowita afazja, niedowład połowiczny, i inne zaburzenia, dzieciak kilkuletni logiczniej reaguje od niej , mija około pięć lat od udaru, ma 61 lat jest już emerytką, ale nagle Twój ZUS w sierpniu 2022 r Konin oraz wrzesień 2022 r odwołanie Poznań- premierze wszystkich Polaków - Konin i Poznań ZAOCZNIE stwierdził ze jest zdrowa i zdolna do samodzielnej egzystencji i zabrał jej dodatek250 zł miesięcznie a ty miliony rozdajesz bankowcu za nic, ja nie odpuszczam sprawa jest w sądzie, ale najśmieszniejsze jest to ze nikt w w królestwie ZUS u za to nie odpowiada nikogo nie mogę oskarżyć nawet jak wygram sprawę, po skończeniu tego cyrku opublikuje dane lekarzy którzy brali udział w tym cyrku jako orzecznicy ZUS- i zgłoszę was ze wykonujecie zawód lekarza z zerową wiedzą wiec panie Ziobro, Kaczyński ,Morawiecki podarujcie mi kilka tysięcy na to żebym mógł wynająć europejskich prawników i oskarżyć was w Europejskim Trybunale Praw Człowieka za za to co wyczynia podległy tobie premierze wszystkich Polaków ZUS i lekarze orzecznicy z zerową wiedzą ,mieszkam w Turku wielkopolska jakbyście chcieli mnie poszukać i dać mi te pieniądze, żebym przedstawił to bezprawie w odpowiednim Trybunale Praw Człowieka czekam .czekam CZEKAM .pan Kaczyński pociąga za sznurki , pan Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym a bezkarność lekarzy orzeczników w ZUS-ie to jego działka od 7 lat, a premier aktualnie Morawiecki jest jego przełożonym także od 7 lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest organem państwowym wiec premier, minister sprawiedliwości i prokurator generalny jeśli nie reagują to ponoszą odpowiedzialność za przestępcze działania tego organu, -a może to po prostu chrześcijański system wartości tego rządu ?
...
Następna strona