Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Deubekizacja trzeszczy. Coraz więcej osób odzyskuje swoje emerytury

168
Podziel się:

Z ustawą deubekizacyjną można wygrać i – co za tym – idzie odzyskać emeryturę. Po wyrokach Sądu Najwyższego i NSA jest to łatwiejsze. Sąd musi sprawdzić, czy dana osoba działała na czyjąś szkodę. Jeśli nie – wygra.

Deubekizacja trzeszczy. Coraz więcej osób odzyskuje swoje emerytury
Sprawy dotyczące przywrócenia emerytur obniżonych ustawą deubekizacyjną są coraz częściej wznawiane. (PAP, PAP, Darek Delmanowicz)

Jesienią 2017 roku wprowadzono w Polsce tzw. ustawę deubekizacyjną. Jej skutek to obniżenie emerytur funkcjonariuszy, którzy choć jeden dzień przepracowali w Urzędzie Bezpieczeństwa za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Krytycy tych przepisów zwracają uwagę na fakt, że do jednego worka wrzucono tu zarówno siepaczy totalitarnego systemu, jak i urzędników czy ówczesnych kryminalnych – którzy ze zwalczaniem opozycji nie mieli nic wspólnego.

Zobacz także: Koniec OFE. Pół mln kobiet straci pieniądze. "Będziemy szukali odpowiednich rozwiązań"

Emerytury obcięto również tym osobom, które pozytywnie przeszły weryfikację i zasiliły szeregi policji, Urzędu Ochrony Państwa i innych służb po 1989 roku. Dawni ubecy nie mogą dostawać emerytury wyższej niż średnia. Niektórym obniżono jednak świadczenia do emerytury minimalnej – dziś to 1250,88 zł brutto.

"Gazeta Wyborcza" sprawdziła jak obecnie toczą się losy spraw, które poszkodowani emeryci skierowali do sądów.

Deubekizacja objęła 40 tys. osób, w tym 8 tys. wdów i potomków byłych pracowników UB. Większość z nich złożyła odwołania do Zakładu Emerytalno-Rentowego (ZER) MSWiA, część świadczenia odzyskała. Mowa np. o osobach, które pracowały np. przy paszportach, bazie PESEL, informatyzacji urzędów etc.

Jest jednak spora grupa, która po odmownej decyzji ZER skierowała sprawy do sądów. Te były do tej pory blokowane przez brak odpowiedniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (nie ma go do dziś). Sądy po prostu zawiesiły postępowania. Jednak stanowiska w tej sprawie zajęły NSA i SN.

Na podstawie ich wytycznych sądy (po żądaniu odwieszenia postępowania) żądają od ZER dowodów na to, że skarżący łamali prawa człowieka. Jeśli takich dowodów nie dostaną, przywracają emerytury. ZER wnosi apelacje – więc prawomocnych wyroków na razie nie ma. Mimo wszystko w sprawie deubekizacji coś się ruszyło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
tusk=konfa=WY...
2 lata temu
NAJBARDZIEJ ZAKŁAMANA część PRLowskiej bezpieki to ci, którzy „byli tylko urzędnikami w biurze paszportowym”
Miecz Temidy
2 lata temu
Uprzejmie uprasza się autora tego artykułu o sprostowanie jego treści, aby nie napędzać " świętego oburzenia" wszelkiej maści ciemnoty i oszołomów. ... "Jesienią 2017 roku wprowadzono w Polsce tzw. ustawę deubekizacyjną. Jej skutek to obniżenie emerytur funkcjonariuszy, którzy choć jeden dzień przepracowali w Urzędzie Bezpieczeństwa za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej" - informuje autor artykułu. W rzeczywistości okradziono emerytów, którzy z UB nie mieli nic wspólnego, natomiast najdotkliwiej odczuli skutki tego bubla prawnego ci funkcjonariusze i żołnierze WOP, którzy po pozytywnej weryfikacji przesłużyli w Policji czy Straży Granicznej ponad 20 lat, niejednokrotnie będąc odznaczanymi i nagradzanymi, w tym za poprzednich rządów PiS w latach 2005 - 2007.
babcia
2 lata temu
Tak naprawdę to ubekom emerytury powinna płacić Moskwa. Bo dla niej służyli.
MAMA
2 lata temu
Najpierw to Kasta powinna być zdeubekizowana, zlustrowana itd.
Ks. Paterka
2 lata temu
Autorom tej ustawy i tym, którzy na nią głosowali i podpisywali powinno się obniżyć świadczenia emerytalne.
...
Następna strona