Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

PiS obniżył emerytury funkcjonariuszom SB. Sąd cofnął już 228 takich decyzji

508
Podziel się:

PiS ustawowo obniżył emerytury byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa PRL. Sąd jednak coraz częściej twierdzi, że był to ruch bezprawny. I uwzględnia odwołania poszkodowanych w ten sposób. Rządzący problemu nie widzą.

PiS obniżył emerytury funkcjonariuszom SB. Sąd cofnął już 228 takich decyzji
Sąd uwzględnia odwołania byłych funkcjonariuszy SB. Wiceminister Maciej Wąsik nie widzi problemu (East News, Tomasz Jastrzebowski, REPORTER)
bEKFpWIB

Tzw. ustawa dezubekizacyjna została uchwalona w 2016 roku. Zakłada ona obniżenie świadczeń byłych funkcjonariuszy SB do poziomu średniej emerytury z ZUS.

PiS argumentuje bowiem, że przedstawicielom dawnego reżimu takie przywileje się nie należą i są niesprawiedliwe wobec osób, które walczyły w tym czasie o wolność.

Sąd jednak ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest zgodne z polskim prawem. Zapytał o to nawet Trybunał Konstytucyjny, czy ustawa nie narusza nabytych przez obywatela praw, nie narusza jego zaufania do państwa i nie jest złamaniem zasady o niedziałaniu prawa wstecz.

bEKFpWID
Zobacz także: Jest decyzja SN ws. dezubekizacji. Prof. Łętowska: krok w dobrą stronę

Sąd Najwyższy w ubiegłym roku również wskazał, że nie można "z automatu" wszystkich funkcjonariuszy traktować jako wspierających totalitarny reżim. Każda sprawa powinna być zdaniem SN traktowana indywidualnie.

Funkcjonariusze poszkodowani przez zapisy ustawy dezubekizacyjnej odwołują się od decyzji obniżających ich świadczenia. I sąd w wielu przypadkach przyznaje im rację.

bEKFpWIJ

Uwzględniono już 228 odwołań z około 9 tys. rozpatrzonych spraw. Spora część postępowań jest zawieszona w oczekiwaniu na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego. Tu na razie terminu nie ma.

Problemu nie widzi wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik. To m.in. on odpowiadał za ustawę dezubekizacyjną.

bEKFpWIK

- W mojej ocenie decyzje MSWiA były prawidłowe. Uważam, że dezubekizacja jest pewną sprawiedliwością dziejową, pewną formą dekomunizacji przestrzeni publicznej i życia publicznego - powiedział Wąsik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKFpWJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(508)
pallicho
6 miesięcy temu
Panie Wąsik, jak by była depisyzacja i wszyscy obecnie rządzący by byli nią objęci bez względu na to co robili to też tak by Pan mówił?
Alanna
6 miesięcy temu
Wydaje mi się, że średnia emerytura to i tak dla nich za dużo, niestety. Przyzwyczaili się do synekur i nie odpuszczą tym bardziej, że sądy są w ich rękach
Prognostka
7 miesięcy temu
Niebawem będziemy obniżać emerytury pisiorom. Super!
bEKFpWJf
Ex-milicjant
7 miesięcy temu
Przecież , nikogo do Służby Bezpieczeństwa nie brano na siłę! Sam się decydował. Wiedział doskonale na co. Wiedział też doskonale za ile! Dzisiaj biedak zapomina o tym, że zarabiał 2xtyle, co kolega milicjant, że dostawał mieszkanie, talony na różne deficytowe wówczas towary (np.samochody), że chakterystyczna mała legitymacja otwierała mu wszędzie drzwi, a SB-cy potrafili korzystać ze swej wszechwładzy i bezkarności. No i zapomina, że jego wiele lat pobierana emerytura była o wiele większa, z racji wcześniejszej wyższej pensji, niż zwykłego Kowalskiego.
Uwazny dziade...
7 miesięcy temu
To ta sama sitwa pasozytnicza zerujaca na milionach polakow co zarabiaja grosze a bandyci i oprawcy smieja sie ze sady ich wspieraja, wspieraja bo sa z nimi zwiazani poprzez 50 lat komuny, ktora rzadzila i rabowala poalkow z groszy ktore zarabiali pracujac dziesiatki lat z marne pieniadze czesto za jadlo aby przezyc, o godnosci i honorze nie ma co moweic. Brak slowa okreslajacego rtych drani z PRL i ich rodziny , a od 30 lat trwa kretactwo obluda i wyzysk , juz za wieksze pieniadze ale dalej jest polak okradany bo prywaciarze wzieli sie z komuny ktora siie w Magdalence uwlaszczyla na milionach polakach.
...
Następna strona