Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

PiS obniżył emerytury funkcjonariuszom SB. Sąd cofnął już 228 takich decyzji

510
Podziel się:

PiS ustawowo obniżył emerytury byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa PRL. Sąd jednak coraz częściej twierdzi, że był to ruch bezprawny. I uwzględnia odwołania poszkodowanych w ten sposób. Rządzący problemu nie widzą.

PiS obniżył emerytury funkcjonariuszom SB. Sąd cofnął już 228 takich decyzji
Sąd uwzględnia odwołania byłych funkcjonariuszy SB. Wiceminister Maciej Wąsik nie widzi problemu (East News, Tomasz Jastrzebowski, REPORTER)

Tzw. ustawa dezubekizacyjna została uchwalona w 2016 roku. Zakłada ona obniżenie świadczeń byłych funkcjonariuszy SB do poziomu średniej emerytury z ZUS.

PiS argumentuje bowiem, że przedstawicielom dawnego reżimu takie przywileje się nie należą i są niesprawiedliwe wobec osób, które walczyły w tym czasie o wolność.

Sąd jednak ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest zgodne z polskim prawem. Zapytał o to nawet Trybunał Konstytucyjny, czy ustawa nie narusza nabytych przez obywatela praw, nie narusza jego zaufania do państwa i nie jest złamaniem zasady o niedziałaniu prawa wstecz.

Zobacz także: Jest decyzja SN ws. dezubekizacji. Prof. Łętowska: krok w dobrą stronę

Sąd Najwyższy w ubiegłym roku również wskazał, że nie można "z automatu" wszystkich funkcjonariuszy traktować jako wspierających totalitarny reżim. Każda sprawa powinna być zdaniem SN traktowana indywidualnie.

Funkcjonariusze poszkodowani przez zapisy ustawy dezubekizacyjnej odwołują się od decyzji obniżających ich świadczenia. I sąd w wielu przypadkach przyznaje im rację.

Uwzględniono już 228 odwołań z około 9 tys. rozpatrzonych spraw. Spora część postępowań jest zawieszona w oczekiwaniu na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego. Tu na razie terminu nie ma.

Problemu nie widzi wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik. To m.in. on odpowiadał za ustawę dezubekizacyjną.

- W mojej ocenie decyzje MSWiA były prawidłowe. Uważam, że dezubekizacja jest pewną sprawiedliwością dziejową, pewną formą dekomunizacji przestrzeni publicznej i życia publicznego - powiedział Wąsik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(510)
Adam
10 miesięcy temu
SB powinni otrzymywać emerytury z Moskwy w rublach i cały ten haniebny zbrodniczy system , a ci obecni to też emerytury nie z ZUS tylko od łojca Rydzyka zresztą głośną mówią iż im na chleb wystarcza więc albo Toruń albo kijek i na żebry na Węgry na Białoruś czy tym podobne super demokratyczne państwa . Pozdrawiam . ZUS dla nas pracujących za najniższą w Ojczyźnie POLAKÓW i POLEK ...
fiasko
rok temu
Dziwię się , skąd tylu "ekspertów" tu sie wypowiada, a to co piszą , to żenujące. Służby były, są i będą na całym świecie. Milicja czy obecnie policja to jest to samo, tylko inny czas i inna nazwa. Dlaczego nie uświadamiają ludzi, z jakich wydziałów, czy referatów składa sie czy składało się MSW czy obecnie MWS i A i jakie były ich zadania?? -to już dzisiaj nie jest tajemnicą. MSW czy MSW i A to tylko nazwa, a praca jest ta sama, zmienia się tylko czas, sytuacje i metody. Rozumiem więc, że wykonują podobne zadania i zlecnia jak ich poprzednicy. Więc w czym jest problem,..że kiedyś nie było samochodów czy telewizorów, a dzisiaj są? - spłyciłam temat, bo i tak wg. J.Kaczyńskiego cyt. „Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne” ― powiedział Jarosław Kaczyński w jednym ze swoich wystąpień.
pallicho
3 lata temu
Panie Wąsik, jak by była depisyzacja i wszyscy obecnie rządzący by byli nią objęci bez względu na to co robili to też tak by Pan mówił?
Alanna
3 lata temu
Wydaje mi się, że średnia emerytura to i tak dla nich za dużo, niestety. Przyzwyczaili się do synekur i nie odpuszczą tym bardziej, że sądy są w ich rękach
Prognostka
3 lata temu
Niebawem będziemy obniżać emerytury pisiorom. Super!
...
Następna strona