Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Dorabianie do emerytury. Od czerwca wyższe limity

50
Podziel się:

Od czerwca seniorzy mogą więcej dorobić do emerytury. Zwiększyły się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów.

Dorabianie do emerytury. Od czerwca wyższe limity
Emeryci mogą więcej dorobić. (money.pl, Rafał Parczewski)

Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o limitach przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

- Od 1 czerwca jest to kwota 3977,10 zł brutto. Świadczenie może być również zawieszone jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 7386,10 zł brutto - podkreśla rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Zobacz także: Umorzenia z subwencji ruszyły. "Mamy twarde dane, nie ma możliwości kombinowania"

"Z kolei jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia" - dodaje.

Obecnie Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej, która zostaje zawieszona po przekroczeniu 3977,10 zł brutto przychodu.

O limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny), oraz renciści.

Ci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 zł brutto).

Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana bez dopłaty do minimum.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może pracować i zarabiać bez ograniczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
ewa
rok temu
Emeryci to straszne ciemniaki. Kiedyś na przystanku rozmawiałam z takim jednym. On nawet nie wiedział, że 14-tek więcej nie będzie.
gnat
rok temu
Ważne dla emerytów, dorabiajcie bo nie przeżyjecie.Pis daje podwyżki 1.79 zł netto.
histeryk
rok temu
Ta PIC i wszystko jasne ,pracuj a i tak im się należy
Edi
rok temu
Gdzie jest niedo-rzecznik praw obywatelskich? Zabierać ludziom tylko dlatego, że dorabiają to socjalizm. Wszyscy krzyczą o konieczności wydłużenia wieku przejścia na emeryturę a tu tak karać tych, co dłużej pracują i dodatkowo odprowadzają pełne składki na ZUS i 2 x zdrowotne to jeszcze w nagrodę państwo obniża im wypracowaną emeryturę. Gdzie są posłowie? Oni mają się jak pączki w maśle, dla siebie uchwalili inne prawo. Bo są równi i równiejsi plus kasty, które pilnują tego "ładu"
olo
rok temu
a kidy obiecane godne emerytury stażowe po 35 40 latach niezaleznie od wieku pytam
...
Następna strona