Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Druga waloryzacja emerytur w ciągu roku. Minister proponuje termin

209
Podziel się:

Wrzesień może być miesiącem drugiej w ciągu roku waloryzacji emerytur. Taką propozycję w rozmowie z PAP przedstawiła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Druga waloryzacja emerytur w ciągu roku. Minister proponuje termin
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (East News, Paweł Wodzyński)

Minister Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że szczególnie istotne są rozwiązania systemowe, które zapewnią stabilność finansową emerytów.

Druga waloryzacja emerytur we wrześniu?

- Wszystkie dodatki - "trzynastka", "czternastka" - będą oczywiście utrzymane, są na to zabezpieczone środki, ale one nie mają charakteru systemowego, one nie dają takiej stabilności, pewności seniorowi - powiedziała. Umowa koalicyjna przewiduje m.in. drugą waloryzację w roku, jeśli inflacja przekraczać będzie 5 proc.

- Pracujemy nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi tak, żeby - w zależności od wysokości inflacji - taka druga waloryzacja mogła się pojawić - zaznaczyła. Pytana o szacunki resortu dotyczące wskaźnika tegorocznej waloryzacji rent i emerytur, szefowa MRPiPS odpowiedziała, że prace nad projektem w tej sprawie jeszcze trwają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

- Jeśli chodzi o projekt dotyczący rent i emerytur, to nad nim prace się toczą. Będziemy informować na bieżąco o ich efektach. Na ten moment mogę powiedzieć tyle, że jest naszym zadaniem kierunkowym stworzenie takiego systemowego mechanizmu, żeby przy określonym wskaźniku inflacji ta waloryzacja była podwójnie zabezpieczona, czyli byłaby ona nie tylko w marcu, ale także jeszcze raz w roku, na przykład we wrześniu - zapowiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany na początku lutego, po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Obecnie najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(209)
P/L
3 miesiące temu
Co z dodatkiem dla małżeństw z długoletnim stażem, ile lat projekty leża w zamrażarkach sejmowych i w senacie ? KIEDY - kwota wolna od podatku 60 000 zł ? Dlaczego najgorzej potraktowaliście emerytów? Jednym daliście podwyżki po 33 %, 30% , 20% , a emeryci dostali nędzną waloryzację zaledwie 12, 12 % ? Wiadomo, ze ceny wzrosną od 1 kwietnia, wzrosły opłaty. Wiadomo, ze II waloryzacji nie będzie bo inflacja jest niska ! Kiedy zmiany zapisu dotyczącego 14 – 14 dla wszystkich emerytów co pracowali w Polsce minimum 15 lat! Oraz 14 emerytura bez progu dochodowego 2 900 zł / tak jak 800 PLUS i DIETY parlamentarzystów /. Chcę przypomnieć, że kwota 2 900 zł nie była waloryzowana nie wiadomo dlaczego ? Pytanie gdzie wdowie emerytury 50 %, a nie jakieś 20 % , gdzie podwyżki zasiłków pogrzebowych ? Kiedy waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł nie waloryzowany od 2019 r. ? Gdzie paliwo po 5 zł, itd. ? Pytanie kiedy te „ 100 konkretów w ciągu 100 dni ” ? Przypominam, ze 100 dni mija już 22 marca 2024 r.! No cóż załatwiliście przez 100 dni ze 100 obietnic zaledwie TABLETKA PO, IN VITRO , dodać trzeba nowy program Aktywny Rodzic 2024 -co miesiąc świadczenie w wysokości 1500 zł przez 3 lata , no i przedszkole w sejmie oraz przywróciliście rządowe finansowanie Telefonu Zaufania, powołaliście nowego Rzecznika Praw Dziecka no i jeszcze NAGRODY za 2 miesiące pracy ? Oto co dla niektórych najważniejsze programy, a gdzie sprawy Polaków sprawy niepełnosprawnych, emerytów, pracujących ? PYTANIE gdzie zasada równości obywatela wobec prawa / gdzie Konstytucja Art. 32/ ?
stary portfel
3 miesiące temu
Kiedy zmiany w starym portfelu emerytów ? Ile maja czekać emeryci ? Kwota bazowa decyduje o wysokości świadczenia STARY portfel emerytów – różnice : / przykład/ KWOTA BAZOWA z 1 marca 2002 r. - 1683,27 zł ! KWOTA BAZOWA z 1 marca 2012 r. - 2974,69 zł ! KWOTA BAZOWA z 1 marca 2022 r. – 4944,79 zł ! Kwoty bazowe w porównaniu z kwotami w roku 2022 wzrosły bardzo dużo! Wskaźnik ten ma bardzo ważny wpływ na wysokość emerytur ! PYTANIE co robiły kolejne rządy Lewica, PO, PSL, PIS, że NIE zmieniono USTAWY EMERYTALNEJ, że NIE ZMIENIONO KWOT BAZOWYCH przez tyle lat od których były naliczane emerytury ? TO KWOTY BAZOWE decydowały o wielkości emerytur. NIE można porównać emeryta który przeszedł na emeryturę ponad 20 - 25 lat temu i tego który teraz przeszedł na emeryturę w ostatnich latach . Jakie były zarobki ponad 20 – 25 lat temu i jakie były i są teraz zarobki ? PYTANIE jaką ma emeryturę emeryt który dziś ma 80 – 85 lat, a jaka emeryturę ma emeryt który przeszedł teraz na emeryturę ?
II waloryzacj...
3 miesiące temu
Co to znaczy waloryzacja do 5 % jak będzie niższa inflacja to NIE będzie waloryzacji dla emerytów ? To drwiny z emerytów ! Przypominam, ze waloryzacje za rządów p. Tuska wynosiły mniej jak 5 % co to znaczy, ze emeryci przez tyle lat nie dostana waloryzacji ? SKANDAL ! NIE zgadzamy się na to ! Waloryzacja za PO 2009 r. 6,10% PO 2010 r. 4,62% PO 2011 r. 3,10% PO 2012 r. 71 zł - brutto, netto – 57 zł zamiast waloryzacji procentowej 4,8 % PO 2013 r. 4% Dość pustych obietnic ! Co ze zwolnieniem emerytów z podatku którzy mają mniej jak 5 000 zł emerytury NIC ? Co z kwotą wolna od podatku 60 000 zł ?
215,.- zasile...
3 miesiące temu
Kiedy wreszcie waloryzacja zasilku pielegnacyjnego 215,84 zl od 6 lat tem zaxilek nibył waloryzowany dla ludzi chorych, niepelnosprawnych ? Ile mozns czekac, na co starcza te 215,84 zl, ile podrozaly leki, rehabilitacja, jak mozna tak traktowac niepelnosprawnych ? 800 Plus podwyzdzyli az o 60% czyli az o 300 zl miesiecznie, a tu niepelnosprawni czekaja tyle lat ? Znieczulica , inaczej skomentowac nie mozna !
xyz
3 miesiące temu
A co z obiecywaną tak solennie rentą wdowią. Pan Czarzasty przecież publicznie obiecywał swojej mamie, że dłużej już nie będzie klepała biedy. I co, obiecanki-cacanki, a wdowcom radość.
...
Następna strona