Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Emeryci w 2020 r. dostaną co najmniej 1300 zł więcej. Da im to waloryzacja i trzynastka

433
Podziel się:

957 zł ewentualnej "trzynastej" emerytury i przynajmniej 370 zł zysku z waloryzacji. Tak w przyszłym roku mogą skorzystać seniorzy z najniższymi świadczeniami. Im wyższa emerytura i renta, tym wyższy zysk.

Emeryci w 2020 r. będą mieli nieco grubsze portfele.
Emeryci w 2020 r. będą mieli nieco grubsze portfele. (Pixabay.com, Pixabay.com)
bECOoZhN

Masz 1000 zł emerytury lub renty na rękę? W 2020 roku twoja waloryzacja może przynieść w sumie 405 zł dodatku w ciągu roku. To po około 33 zł więcej miesięcznie. Masz 1500 zł emerytury netto? W ciągu całego 2020 roku na waloryzacji zyskasz 630 zł. Comiesięczne świadczenie urośnie o ponad 52 zł.

Oczywiście im wyższa comiesięczna emerytura lub renta, tym wyższy zysk z waloryzacji. I tak osoba ze świadczeniem w wysokości 3 tys. zł netto miesięcznie, w ciągu całego roku po waloryzacji zyska 1309 zł - wylicza dziennik "Fakt".

W projekcie budżetu na 2020 r. tylko na waloryzację rząd zaplanował 7 mld zł. Oznacza to wzrost emerytur i rent o około 3,24 proc. Zatem rocznie najniższa emerytura wzrośnie o 370 zł. Do tego dojdzie jeszcze ewentualna trzynastka. Im wyższa będzie emerytura i renta minimalna, tym wyższy będzie specjalny dodatek.

bECOoZhP

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że wypłata trzynastych emerytur nie jest jednorazowym projektem.

Faktem jest, że w tym roku świadczenie zostało wypłacone po raz pierwszy. Trafiło do ponad 9,8 mln osób, w tym ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli. Broniarz: o dalszej formie zdecydują nauczyciele

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym. Dotyczyło to również emerytur i renty rolników, służb mundurowych i m.in tzw. "pomostówek".

bECOoZhV

W tym roku trzynastka dla emerytów była wypłacana w kwocie najniższej emerytury, czyli 888 zł netto. Jeśli zatem w przyszłym roku rzeczywiście znajdą się pieniądze na ten cel to po waloryzacji o 3,24 proc. będzie to już 957 zł na rękę.

Jak wylicza dziennik "Fakt", w 2020 r. osobom z najniższą emeryturą dodatkowo wpadnie do kieszeni przynajmniej 1300 zł. Część będzie efektem waloryzacji, część wspomnianej "13-stki".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECOoZiq
wiadomości
gospodarka
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(433)
Gala
2 lata temu
Każdy grosz wiecej to już coś. Gdy sie nie ma zbyt wiele to sie czlowiek cieszy ze wszystkiego co dostanie dodatkowo. Jesli bedzie waloryzacja i dojda do tego pieniadze z ppk to bedzie juz jak po ludzku przeżyć caly miesiac
drapak
2 lata temu
to spory zastrzyk gotówki, szkoda tylko że jednorazowy, gdyby wcześniej oszczedzali na przykład w ppk mogli by te parę groszy mieć więcej co miesiąc
spit
2 lata temu
Brawo PIS
bECOoZir
młoda emerytk...
2 lata temu
Dzisiaj tak, jutro inaczej. Nic nie warte sa te słowa. Zamiast gadac zaczeliby robic. Wprowadzili ppk w lipcu i ok, ale nie przystawajmy na tym. To poczatek jakies zmiany w kierunku emerytow
zyg
2 lata temu
A dlaczego nie piszę się ile emeryt zapłaci podatku w ciągu roku które zablokował Kaczyński.
...
Następna strona