Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Emerytura kobiet z rocznika '53. Rząd hamuje prace nad ustawą

66
Podziel się:

Emerytury kobiet z tego rocznika są średnio o 30 proc. niższe. Jednak zarówno projekt rządowy jak i senacki, które miały umożliwić ponowne przeliczenie świadczeń, utknęły.

Emerytki z rocznika 1953 nie mają szczęścia.
Emerytki z rocznika 1953 nie mają szczęścia. (Fotolia)
bECzzQuZ

Emerytki, które do końca 2008 r. korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, a w 2013 roku skończyły 60 lat jeszcze poczekają na pieniądze. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, projekty które miały umożliwić ponowne przeliczenie ich świadczeń trafiły do sejmowej zamrażarki. W odpowiedzi na interpelację poselską Stanisław Szwed, wiceminister rodziny przyznał, że projekt rządowy czeka na uwagi z resortu finansów i "nie jet możliwe wskazanie terminu, w którym projekt zostanie skierowany do Sejmu".

Również senacki projekt został przez PiS wstrzymany - dodaje dziennik Fakt. Senat przegłosował go w grudniu i wysłał do Sejmu. O dalsze losy projektu upominał się w resorcie rodziny senator Marek Borowski. Jak powiedział dziennikowi, bezskutecznie. "Odpowiedzi brak" - przyznał.

bECzzQvb

Emerytury kobiet z rocznika '53 są średnio o 30 proc. niższe. Jak wyjaśnialiśmy w money.pl, winna była zmiana przepisów. Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogły po osiągnięciu wieku emerytalnego złożyć wniosek o przyznanie kolejnej emerytury z nowego systemu.

Zobacz także: Emerytury stażowe według prezydenta. "To krok w szkodliwym kierunku"

ZUS wyliczał wtedy świadczenie na nowych zasadach, czyli przez podzielenie zebranego na koncie emerytalnym kapitału przez wskaźnik dalszego trwania życia. ZUS nie mógł jednak potrącać od tej kwoty sumy wypłaconych dotychczas świadczeń.

bECzzQvh

W 2013 roku weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS miał obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę. Nowelizacja została jednak uchwalona została za późno i objęła tylko jeden rocznik wcześniejszych emerytek. To sprawiało, że część emerytek dostawała 70 proc. świadczenia, które powinno przysługiwać. Przepisy te uznanno za niekonstytucyjne, ale zmienić je może jedynie ustawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECzzQvC
KOMENTARZE
(66)
Miki
rok temu
Cóż. Czy ktoś mówi o tym, że rocznik 53 idąc na emeryture w wieku 55 lat otrzymywał więcej niż pobierał pensji ? Ja dzisiaj dostałam 2/3 tego co zarabialam i jeszcze część to okresowa na 5 lat z ofe. Przepisy ciągle się zmieniają i są niestety niedoskonałe.
Andzia
rok temu
To jest przykre,najpierw narobili nadziei emerytkom z rocznika 53,a teraz zostawili je na pastwę losu.Przykre że moja mama ma 1400 zł emerytury,a moj kolega lat 47,,pracownik fizyczny,,przepracował 25 lat, mniej od niej i ma ponad 3000 tyś...PiS się już pogrąża,co raz bardziej...Straca wielu wyborców...
mają we wtyl...
rok temu
NIE BĘDZIEMY GŁOSOWAĆ NA PIS. A I TE KTRE JUŻ OTRZYMAŁY PODWYŻSZONE EMERYTURY Z TEGO CO SŁYSZĘ TEŻ NIE PÓJDĄ DO URN
bECzzQvD
wkurzona 195...
rok temu
Powiem dobitnie - jednym ( jak gdyby lepszym podnosi się emerytury - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego , a innym gorszym , bo się im decyzje przedawniły --- NIE STOSUJE SIĘ WYROKU TK. BYĆ MOŻE te gorsze ZAATAKUJE WIRUS - COVID-19. Wtedy problem sam się rozwiąże.USTAWA BĘDZIE ZBĘDNA. MINISTERSTWO FINANSÓW JUŻ NIE BĘDZIE BLOKOWAĆ USTAWY . PEWNIE BUDŻET PUSTY !!!!!, WIĘC MIN,FIN. ODETNIE Z ULGĄ
wkurzona 195...
rok temu
Pikanterii w całym tym problemie dodaje fakt, że emerytki które w 2013 roku nie składały pism o przeliczenie emerytury według ustawy- nowelizacji - z dnia 11 maja 2012 roku - w wykonaniu rządów PO-PSL już otrzymały z ZUS podwyżkę emerytur na mocy WYROKU TK. Uważam ,że takie podzielenie emerytek - 1953 r jest również działaniem NIEKONSTYTUCYJNYM. Ten sam rocznik traktowany w różny sposób . Emerytki ,które nie składały w 2013 roku pism o przeliczenie emerytury otrzymały podwyżki na bardzo korzystnych warunkach- dalsze trwanie życia w wieku 66 lat - wskaźnik - 208- a składki ZUS i Kapitał początkowy waloryzowany do 2019 roku. Uważam ,że to są tzn. - LEPSZE EMERYTKI .
...
Następna strona