Notowania

Przejdź na
emerytury
12.02.2019 13:57

Emerytury 2019: Zwrot podatku z ZUS-u w marcu. Część emerytów dostanie więcej pieniędzy ze zwrotu nadpłaty podatku

Już w marcu ZUS będzie dokonywał zwrotu podatku. Mimo podniesionej kwoty wolnej od podatku część emerytów opłacała podatek dochodowy zgodnie z wcześniejszą kwotą, więc przy zwrocie dostaną oni od ZUS-u więcej pieniędzy z tytułu nadpłaty podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
ZUS: Zwrot podatku w marcu. Część emerytów dostanie więcej pieniędzy ze zwrotu nadpłaty podatku

ZUS zwróci podatek w marcu. Kto dostanie więcej pieniędzy?

Na zwiększony zwrot podatku mogą liczyć emeryci z najniższą emeryturą (obecnie 1029 złotych brutto). Według wyliczeń ZUS otrzymają nawet więcej niż 100 złotych zwrotu netto.

Od 1 marca 2018 roku kwota wolna od podatku wynosi 8000 złotych. Rok wcześniej wynosiła 6600 złotych. Nowa stawka dotyczy osób, które w ciągu zeszłego roku nie przekroczyły 13 tysięcy złotych dochodu. - Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili — wyjaśniła rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Emeryci nie będą musieli wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów, żeby dostać zwrot z nadpłaty podatku. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z niego emeryci dowiedzą się, ile wyniosła nadpłata podatku, którą ZUS uwzględni w marcowych wypłatach emerytur.

Zgodnie z ustawą przyjętą pod koniec minionego roku, w marcu emeryci dostaną podwyżki o 70 złotych. Najniższe emerytury i wyniosą 1100 złotych brutto.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2019

bibidlaczego tak dlugo musimy czekac

29-03-2019

RajnoldJak sprawdzić, czy podatek emeryta był naliczony prawidłowo, a może nadpłacony?

Rozwiń komentarze (2)