Shutterstock.com

oprac. Krystian Rosiński, 3 września 2019

Emerytury młodych przedsiębiorców. ZUS nie ma dobrych wieści

Tweetnij Komentuj

Wchodzisz obecnie na rynek pracy i myślisz o założeniu własnej działalności? To musisz się przygotować, że twoja emerytura będzie się wahała w granicach ok. 2 tys. złotych. Przy czym przeciętne wynagrodzenie w 2060 roku może wynieść nawet 15 tys. złotych.

Takie dane przedstawił w swojej analizie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, cytowany przez portal Prawo.pl. ZUS w swoim badaniu opracował szacunkową wysokość świadczenia emerytalnego dla przedsiębiorców z własną działalnością gospodarczą, którzy w 2059 roku pobiorą zaświadczenie po raz pierwszy.

Analitycy uwzględnili obecne przepisy o emeryturach , które zapewniają wiek emerytalny od 65. i 60. roku życia. Skupili się zatem na mężczyznach urodzonych w styczniu 1994 roku oraz kobietach urodzonych w styczniu 1999 roku.

Z raportu wynika, że kobiety otrzymają 1810 złotych, czyli 11,8 proc. szacowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2059 roku (15 tys. złotych). Mężczyźni natomiast otrzymają od Zakładu 2450 złotych (16 proc. szacowanego wynagrodzenia).

Zobacz także: Emerytury przedsiębiorców. Oto, ile dostaną, jeśli będą płacić najniższą składkę

Pokaż...

W rozmowie z portalem Prawo.pl rozwiązanie proponuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). Według niego korzystne okazałoby się powiązanie wysokości składek z dochodami przedsiębiorców. Ekspert wskazał, że jest to standardem w krajach unijnych.

Inne rozwiązanie proponuje Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org.pl. Ocenił on, że potrzebne zmiany w prawie ograniczające wypychanie pracowników z etatów na samozatrudnienie . Jednocześnie wskazał, że na taki ruch nie zdecydowałaby się żadna partia, bo moglaby stracić poparcie po takiej decyzji.

Przeczytaj: Waloryzacja emerytur. W 2020 roku będzie podwyżka. Jest już rządowy projekt

Na potrzeby badania przyjęto, że wskazane wcześniej osoby rozpoczęły działalność w wieku 25 lat i prowadziły ją aż do emerytury. Dzięki temu mężczyźni mieli 40 lat okresu składkowego a kobiety o 5 lat mniej.

Wzięło pod uwagę ulgi, z których przedsiębiorcy mogliby skorzystać w okresie składkowym. W latach 2019-2023 oszacowano je na 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w latach 2024-2058 przyjęto, że wyniosą 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Shutterstock.com

Tagi: gospodarka wiadomości zakład ubezpieczeń społecznych zus emerytury emerytury

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .