Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Emerytury. Ta grupa się ucieszy. Od czwartku dostanie wyższe emerytury

69
Podziel się:

Każdy ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej politycznie będzie mieć emeryturę w wysokości co najmniej 2,4 tys. złotych brutto. Zmiana w przepisach wchodzi w życie od czwartku 15 października. Trzeba spełnić jeden warunek, by otrzymać świadczenie.

Emerytury. Ta grupa się ucieszy. Od czwartku dostanie wyższe emerytury
Emeryci z ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej politycznie dostanie wyższą emeryturę. (money.pl, Rafał Parczewski)

Działaczom opozycji z czasów PRL, którzy otrzymują emeryturę poniżej 2,4 tys. złotych brutto, politycy przyznali swoiste "świadczenie wyrównujące", które zwiększy wysokość emerytury do wskazanej kwoty. "Na rękę" daje to ok. 2008 złotych.

Kto otrzyma dodatkowe pieniądze? Do wyrównania emerytalnego będą uprawnieni wszyscy, którzy posiadają status działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej politycznie. Mówił o tym w money.pl Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Status działacza opozycji antykomunistycznej nadawany jest osobom, które w latach 1956-89 co najmniej przez rok prowadziły działalność na rzecz niepodległości, w czasach, gdy groziło za to więzienie lub represje. Dlatego też status nie dotyczy np. 10 mln osób działających w "Solidarności" od sierpnia 1980 roku do stanu wojennego, kiedy ten związek zawodowy działał legalnie - tłumaczył nasz rozmówca.

Zobacz także: Zobacz: Emerytury w żółtych strefach. Pieniądze już nie od listonosza?

Osoby uprawnione do pobierania emerytury powinny złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Usług Społecznych - przypomina biznesowa odsłona portalu Interia.pl. Chodzi konkretnie o wniosek ER-SWA, który ZUS udostępnił już na swoich stronach.

Ustawa zwiększająca emerytury opozycjonistów przewiduje również dla nich inne benefity. "Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej" - informuje Kancelaria Premiera w komunikacie.

Z ustawy wynika, że Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu w Polsce lub nie pobierają emerytury, lub renty i opłacać za nich składki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
KOK
12 miesięcy temu
"...Osoby uprawnione do pobierania emerytury powinny złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Usług Społecznych - przypomina biznesowa odsłona portalu Interia.pl. ..." matko co to jest zakład usług społecznych???
~~~~~~~~~~~~~...
rok temu
a to nasz narodowy kombatant MM sobie przyznał emeryturkę już
antypisior
rok temu
No i już miało nie być kombatantów, a tu znowu darmozjadów jak grzybów po deszczu, ale to wszystko dla poklasku dla elyt.
żołnierz-komu...
rok temu
... słuchaj Jasiu, żołnierz LWP jest BE, teraz żołnierz, USA-kościół, jest CACY
Benek
2 lata temu
A co z tymi, którzy zostali wyrzuceni z pracy i przez okres 2 lat nie mogli znaleźć pracy z uwagi na działalność w pracy i wilczy bilet
...
Następna strona