Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emerytury rocznika 1953. Senat przyjął ustawę bez poprawek

Przeciętnie nawet 12 tys. złotych wyrównania emerytur dla osób z rocznika '53 - to zakłada ustawa, która właśnie wyszła z Senatu. To zadośćuczynienie za lata niesprawiedliwości systemu emerytalnego. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta RP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Senat przyjął ustawę wyrównującą emerytury rocznika 1953.

Pomimo burzliwych dyskusji i wzajemnego obrzucania się zaniedbaniami przez senatorów ówczesnej i obecnej formacji rządzącej, Senat ostatecznie w środę nie zgłosił żadnych poprawek do ustawy wyrównującej emerytury osób z rocznika 1953. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 58 senatorów, przeciw - 38, a jedna osoba wstrzymała się od głosów.

Wcześniej w trakcie prac nad ustawą w senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej uznania w oczach senatorów nie zdobyły poprawki, które zakładały rozszerzenie zapisów o większą liczbę osób. Odrzucone zostały poprawki Marka Borowskiego (KO), które zakładały objęcie ustawą tych wszystkich osób, którym bez uprzedzenia obniżono emeryturę oraz skrócenie ustawowego terminu ponownego ustalenia wysokości emerytury z sześciu do trzech miesięcy.

Na zmianie przepisów skorzystają osoby urodzone w 1953 roku, ale muszą spełniać też inne warunki. Musieli otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 roku.

Zobacz też: Zbigniew Grycan: muszę pracować, mam za małą emeryturę

Ponadto musieli wystąpić też o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta musiała zostać ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta RP Andrzeja Dudy, który będzie mieć 21 dni na decyzję co do jej przyszłości.

Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 roku zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

Roczniki, które do 2013 roku osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. Tylko w ciągu najbliższych miesięcy wypłacone ma zostać 2,2 mld złotych. Pokrzywdzone przez system emerytki mogą liczyć na średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. złotych.

Część z nich otrzyma wyrównanie za poprzednie lata - średnio ponad 12 tys. złotych oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 złotych. ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: głosowanie, ustawa, emerytury, emerytury i renty, emerytki rocznika 1953, rocznik 1953, 1953, senat, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2020

007zglossieTe które otrzymają średnio 1400 miesięcznie to cwaniaczki, które przez 12 lat brały wcześniejszą emeryturę a bogaty ZUS waloryzował im jeszcze … Czytaj całość

02-07-2020

a bo po co przecieżmu się super teraz żyje na ich wyrównaniu ---a tak po co nam senat jak okrada naród

02-07-2020

m-5338 senatorów przeciw. Ciekawe kto???

Rozwiń komentarze (6)