Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Emerytura kobiet z rocznika '53. Od stycznia ZUS zacznie wypłacać wyrównanie

176
Podziel się

Przeciętnie nawet 12 tys. zł wyrównania mogą otrzymać osoby z rocznika '53. To zadośćuczynienie za lata niesprawiedliwości systemu emerytalnego.

Nawet 12 tys. zł wyrównania mogą otrzymać osoby z rocznika '53.
Nawet 12 tys. zł wyrównania mogą otrzymać osoby z rocznika '53. (Flickr)
bErNbxEB

Po latach zmagań w końcu będzie wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji w tej sprawie, a w piątek Sejm uchwalił ustawę.

Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. Tylko w ciągu najbliższych miesięcy wypłacone ma zostać 2,2 mld zł. Pokrzywdzone przez system emerytki mogą liczyć na średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł.

bErNbxED

Część z nich otrzyma wyrównanie za poprzednie lata - średnio ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł. ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku.

Zobacz także: Obejrzyj też: Emerytury stażowe to niskie świadczenia. "Polacy muszą sami wybrać"

Rząd w końcu załatał dziurę, która od lat funkcjonuje z krzywdą dla tysięcy emerytów. Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

bErNbxEJ

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErNbxFe
KOMENTARZE
(176)
marta
5 miesięcy temu
jest marzec dlaczego nie mam zadnego wyrownania telef do zus sa niewykonalne
czarna
6 miesięcy temu
Jak dostanę wyrównanie to będę głosowała na PIS
Anem
6 miesięcy temu
A gdzie odsetki za te lata.Jeszcze se podatek odliczyli i zus.A my przez te lata tracilismy.Gdzie odszkodowanie.Gdyby to my byli winni dla zusu pare zloty to by juz nas puscili z torbami Sprawiedliwi dla siebie
bErNbxFf
genia5656@.pl
6 miesięcy temu
TO TUSK POWINIEN ODPOWIEDZIEĆ ZA ROCZNIK 53 ON NAS OKRADŁ
pol
6 miesięcy temu
Czy to jest możliwe że nowe obliczenie może być większe o 1800,00zł To wyrównanie za 7 lat może dostać 160000,00zł ?????
...
Następna strona