Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
22.06.2020 09:10

Emerytura kobiet z rocznika '53. Od stycznia ZUS zacznie wypłacać wyrównanie

Przeciętnie nawet 12 tys. zł wyrównania mogą otrzymać osoby z rocznika '53. To zadośćuczynienie za lata niesprawiedliwości systemu emerytalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Nawet 12 tys. zł wyrównania mogą otrzymać osoby z rocznika '53.

Po latach zmagań w końcu będzie wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji w tej sprawie, a w piątek Sejm uchwalił ustawę.

Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. Tylko w ciągu najbliższych miesięcy wypłacone ma zostać 2,2 mld zł. Pokrzywdzone przez system emerytki mogą liczyć na średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł.

Część z nich otrzyma wyrównanie za poprzednie lata - średnio ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł. ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku.

Obejrzyj też: Emerytury stażowe to niskie świadczenia. "Polacy muszą sami wybrać"

Rząd w końcu załatał dziurę, która od lat funkcjonuje z krzywdą dla tysięcy emerytów. Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2020

ErgoWbijcie sobie wszyscy do głów: nigdy w Polsce nie było lepszego rządu niż rząd premiera Morawieckiego.

25-06-2020

MonikaDoskonale. Cieszę się że rząd wziął się za naprawienie krzywd, które wyrządziła Polakom opozycja.

25-06-2020

XYZCieszę się, widząc że rząd dba o wszystkich Polaków. Nikt nie jest zapomniany ani traktowany jak obywatel gorszej kategorii.

Rozwiń komentarze (165)