Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Sejm za korzystnymi zmianami dla emerytek. Chodzi o kobiety urodzone w 1953 r.

262 reakcje
88
29
68
Podziel się

Kobiety urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejsze emerytury, uzyskają prawo do otrzymywania wyższego świadczenia. Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. Do tej pory otrzymywały zaniżone emerytury.

Posłowie niemalże jednogłośnie poparli zmiany w prawie.
Posłowie niemalże jednogłośnie poparli zmiany w prawie. (PAP)
bCMZVLBx

Za głosowało 455 posłów. Za sprawą tej decyzji Sejmu część z urodzonych w 1953 r. otrzyma średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł, a część wyrównanie - średnio o ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł.

Przegłosowana ustawa nowelizacji realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r.

Wakacje w Polsce czy za granicą? Biura podróży reagują na sytuację

bCMZVLBz

Na zmianie przepisów skorzystają osoby urodzone w 1953 r., ale muszą spełniać też inne warunki. Musieli otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 r.

Ponadto musieli wystąpić też o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta musiała zostać ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

bCMZVLBF

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zgodnie z założeniami planowanej nowelizacji, wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. i pobierający wcześniejszą emeryturę będą mogli wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia.

Zmiany mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

bCMZVLCa
wiadomości
gospodarka
emerytury
zus
Źródło:
money.pl
68
88
29
33
7
12
25
KOMENTARZE
(68)
<.
miesiąc temu
fajnie... znałem pare takich osób co były z 1953r wiecie gdzie sa- na cmentarzu czyli podwyżki dla nich i te całe głosowania sejmu można wyrzucić do kosza
P Y T A N...
miesiąc temu
Kiedy sejm rozpatrzy projekt dotyczący emerytur bez PODATKU ? Ile na rozpatrzenie tego projektu będą czekać emeryci i czy doczekają ? Parlamentarzyści sobie podwyżki przyznali w ciągu 2 dni w styczniu 2020 r. 1000 PLUS i 500 PLUS mając tak wysokie uposażenia, dodatki, diety, nagrody, odprawy i przywileje , a emeryci ile maja czekać mając tak nędzne emerytury ?
emerytka
miesiąc temu
zus sam powinien juz to zrobic urzedowo wielokrotnie wystepowałam ale zawsze zbywano zus dobrze wie komu ma to zrobic przeciez na decyzji jaka otrzymujemy z zus-u jest juz naliczone tylko nie wypłacone wiec zaden problem podliczyc kazdy m-c np obecnie powinnam miec 2150zł brutto a dostaje 1500zł brutto wiec juz wiadomo ze 650zł brutto trace kazdy miesiac jestesmy juz starszymi i zchorowałymi ludzmi wiec nie jestesmy w tanie pilnowac takich spraw gdzie bylismy oszukiwani przez tyle lat
bCMZVLCb
Szachjoka
miesiąc temu
Kto wyliczył takie średnie kwoty na poziomie 1400 zł ? Może 1 kobieta na 10000 tyle dostanie, a reszta po 150-250 zł. I warto pamiętać ,że nie PUBLIKUJĄ Uchwał dla siebie niewygodnych, a to jest podstawą do otrzymania kasy !
Zofia z Łodzi...
miesiąc temu
Przeliczenie powinno być z urzędu. Wszystkie dane są w Życie.. Starsi schorowani ludzie mają teraz zabiegać o to co im zabrano i biegać po urzędach. Nie każdy ma dostęp do internetu. Nie każdy ogarnia temat. Znowu dadzą 3 miesiące na złożenie wniosku jak nie zdążysz to przepadło. Pewnie na to liczą. A ilu nie doczeka.
Najnowsze komentarze (68)
Baśka
miesiąc temu
A co z urodzonymi w 1945 i pobierającymi marne emerytury?
wizja
miesiąc temu
Wszystko już rozsprzedane ,rozdane i obiecane to czekamy aż to wszystko pierdyknie i pewnego dnia obudzimy się z ręką w nocniku.Długi trzeba spłacać,będzie bankructwo Polski,chyba o to chodzi
xxxxx
miesiąc temu
Posłowie RP powinni zająć się Ustawą ,, Emerytura za staż pracy ,, dla tych pracowników , którzy posiadają przynajmniej 40 - lat tzw. składkowych.
może 1956 tro...
miesiąc temu
a co z emerytkami z 1956 roku? Zabrano im prawo do wcześniejszej emerytury, musiały przepracowac obowiązkowo do 61 roku, pewnie by dłużej pracowały jeszcze, niekorzystnie przeliczono im emeryturę bo wg nowych zasad, a przeciez czasy były inne, pracy nie było, dużo nie dopracowało bo zachorowało na raka i inne choroby, lub po prostu były zmuszone odejśc bo były za "stare" , im też by sie przydała jakas rekompensata,
ddddddddd
miesiąc temu
wystarczy wziąć swoją decyzję i ominąć wartość emerytury wcześniejszej i wyliczyć czy będzie więcej
Z czerwca
miesiąc temu
emerytury czerwcowe są do naprawy; to jawna niesprawiedliwość.
P Y T A N I E
miesiąc temu
co dla emerytów macie, kiedy druga waloryzacja w tym roku w związku z drożyzną, co z likwidacją PODATKU, kiedy darmowe leki dla emerytów, kiedy wdowie emerytury takie jak w krajach UE , kiedy wreszcie podniosą zasiłki pogrzebowe które zmniejszyło PO o 2 tys . zł, itp ?
baba
miesiąc temu
Senat i Senator Borowski o to "walczyli" od długiego czasu. Ich projekty od miesięcy, chyba od początku kadencji, leżały w zamrażarce w Sejmie, chyba już przed rządami Witek.
bCMZVLBT
emeryt
miesiąc temu
P Y T A kiedy E M E R Y T U R Y bez podatku ! Miliony emerytów na to czeka ! Co na to sejm, senat, kiedy USTAWY? EMERYCI - płacą podatek dochodowy (17,75 proc. od całej kwoty) oraz składkę zdrowotną (1,25 proc. z podatku), a ile płacą parlamentarzyści i bogaci rolnicy ? Kiedy 30451 zł kwota wolna od podatku dla wszystkich emerytów ? Kwota wolna od podatku 30451 zł to kwota wolna przysługująca posłom i senatorom. Oznacza, że posiadają oni dziesięciokrotnie wyższą kwotę wolną od podatku od innych obywateli.
emeryt
miesiąc temu
Pytam polityków jak się ma dla emeryta 930 zł zwane trzynastka /tj. 2,55 zł dziennie ! 930 zł : 365 dni w roku = 2,55 zł dziennie /! do 500 PLUS dla dziecka miesięcznie bez podatku / 500 zł : 30 dni = 16,66 zł dziennie / x 12 miesięcy = 6000 zł + 300 zł na podręczniki + 500 zł na każde dziecko na wakacje = 6800 zł rocznie ? 6800 zł dla dziecka, a dla emeryta tylko 930 zł na rok / emeryt musi zrobić opłaty, przeżyć i się leczyć, dziecko tego nie robi w tym jest ta różnica /. Co z tym zrobić, jak żyć ?
Jan
miesiąc temu
"SPRAWIEDLIWOŚĆ" ? wg. PISU dziecku 500 PLUS miesięcznie, parlamentarzystom 1500 PLUS miesięcznie i 500 zł dodatku na mieszkania, dzieciom 500 PLUS bez podatku co miesiąc, 300 PLUS na podręczniki, 500 PLUS na wakacje, a emerytom waloryzacja w 2021 r. tylko 57 zł ? TO NIENORMALNE ! Emeryci musza się leczyć, robić opłaty, leki płatne, drożyzna , waloryzacje nijak mają się do drożyzny jak wy traktujecie emerytów ? TO SKANDAL ! MY mamy was popierać ? PYTAM za co ?
co z emerytam...
miesiąc temu
Zapomnieli znów o emerytach ? Skandal i ja mam na nich głosować ? PYTAM za co , za to że wszystkich wspierają, dają podwyżki, a dla emerytów wciąż nie ma na podwyżki emerytur, nie ma na normalne waloryzacje, emeryci dalej płaca podatek, nie ma w Polsce wdowich emerytur, dalej emeryci płaca za leki 100 % kardiologiczne, przeciwbólowe, dalej nie podniesiono zasiłków pogrzebowych , drożyzna jaką mamy nie pokrywa ją żadna głodowa waloryzacja, Dla innych mają na podwyżki, na 500 PLUS dla bogaczy, parlamentarzystów bez podatku itp .
em
miesiąc temu
Teraz się za to wzięli a gdzie byli do tej pory czekali na wybory!!!!
Jasia 1953
miesiąc temu
Juz dawno powinni zwrócić ludzim pieniądze.Kilkakrotnie zwracałam się do ZUs ale zawsze odrzucali odmownie a od ubiegłego roku 2019 nawet nie chcieli przyjąć wniosku.Senat Jużdawno złożył ustawę w sejmie. to dopiero zajeli się przed samymi wyborami. I tak nie zagłosuję na PIS
...
Następna strona