Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Sejm za korzystnymi zmianami dla emerytek. Chodzi o kobiety urodzone w 1953 r.

69
Podziel się

Kobiety urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejsze emerytury, uzyskają prawo do otrzymywania wyższego świadczenia. Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. Do tej pory otrzymywały zaniżone emerytury.

Posłowie niemalże jednogłośnie poparli zmiany w prawie.
Posłowie niemalże jednogłośnie poparli zmiany w prawie. (PAP)
bEruddDV

Za głosowało 455 posłów. Za sprawą tej decyzji Sejmu część z urodzonych w 1953 r. otrzyma średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł, a część wyrównanie - średnio o ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł.

Przegłosowana ustawa nowelizacji realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r.

Zobacz także: Wakacje w Polsce czy za granicą? Biura podróży reagują na sytuację
bEruddDX

Na zmianie przepisów skorzystają osoby urodzone w 1953 r., ale muszą spełniać też inne warunki. Musieli otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 r.

Ponadto musieli wystąpić też o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta musiała zostać ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

bEruddEd

Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zgodnie z założeniami planowanej nowelizacji, wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. i pobierający wcześniejszą emeryturę będą mogli wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia.

bEruddEe

Zmiany mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEruddEy
wiadomości
gospodarka
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
stiwen
11 miesięcy temu
To co ekipa rządu PO i PSL popsuła to teraz PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ naprawia brawo!!!!!!
Baśka
rok temu
A co z urodzonymi w 1945 i pobierającymi marne emerytury?
wizja
rok temu
Wszystko już rozsprzedane ,rozdane i obiecane to czekamy aż to wszystko pierdyknie i pewnego dnia obudzimy się z ręką w nocniku.Długi trzeba spłacać,będzie bankructwo Polski,chyba o to chodzi
bEruddEz
xxxxx
rok temu
Posłowie RP powinni zająć się Ustawą ,, Emerytura za staż pracy ,, dla tych pracowników , którzy posiadają przynajmniej 40 - lat tzw. składkowych.
może 1956 tro...
rok temu
a co z emerytkami z 1956 roku? Zabrano im prawo do wcześniejszej emerytury, musiały przepracowac obowiązkowo do 61 roku, pewnie by dłużej pracowały jeszcze, niekorzystnie przeliczono im emeryturę bo wg nowych zasad, a przeciez czasy były inne, pracy nie było, dużo nie dopracowało bo zachorowało na raka i inne choroby, lub po prostu były zmuszone odejśc bo były za "stare" , im też by sie przydała jakas rekompensata,
...
Następna strona