Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Emerytury stażowe przepadły? Andrzej Duda miał proponować, ale zwleka

484
Podziel się

Andrzej Duda miał zaproponować Polakom emerytury stażowe, ale wciąż zwleka. I nie powinno to dziwić. Ma sporo przeszkód. To sprzeciw w rządzie, to niższe emerytury dla części Polaków i ostatecznie - to ograniczona grupa, która skorzysta ze zmian.

Andrzej Duda miał w kampanii znów mówić o emeryturach. Na razie jednak nic nie zaproponował
Andrzej Duda miał w kampanii znów mówić o emeryturach. Na razie jednak nic nie zaproponował (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDIlCmyJ

Jesteś kobietą i masz przepracowane 35 lat? Możesz pobierać pieniądze z ZUS. Jesteś mężczyzną i masz 40 lat pracy? Możesz ubiegać się o świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I nie jest ważne, ile masz "na karku" - tak mógłby wyglądać system emerytalny. Związki zawodowe - "Solidarność" i OPZZ - od lat postulują wprowadzenie kryterium stażowego obok wieku emerytalnego.

Pomysł miał podchwycić Andrzej Duda i przedstawić w kampanii prezydenckiej. Miał, ale podczas konwencji otwierającej jego walkę o prezydenturę o sprawie nie wspomniał ani razu. Choć o obniżce wieku emerytalnego sprzed 4 lat mówił wielokrotnie. Jak już informowaliśmy w money.pl, wśród urzędujących ministrów pomysł emerytur stażowych nie ma poparcia. Nie miał wcześniej, nie ma dziś.

Zobacz także: Zobacz także: "Emerytury stażowe to niższe emerytury i musimy to jasno powiedzieć" – przypomina ekspert
bDIlCmyL

Powody są dwa: koszty oraz uciekający z rynku pracy Polacy.

W budżecie, który ma być zrównoważony, nie ma wolnych środków. Jednocześnie firmy od miesięcy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników, których nie ma na rynku. Bezrobocie w Polsce już jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Ucieczka tych, którzy jeszcze pracują, byłaby dla wielu firm fatalną informacją.

Jednocześnie po stronie prezydenta nie stoją liczby. Emerytury to prosta matematyka. Im dłużej pracujesz, tym więcej - ale krócej - pobierasz. Każdy rok to kilka procent więcej do świadczenia. I w drugą stronę, emerytura o każdy rok szybsza to niższe świadczenia.

bDIlCmyR

Szybsza emerytura to niższa emerytura

Jak to wpływa na emerytury? Najłatwiej to pokazać na przykładach.

Jan przepracował 40 lat i zebrał około 500 tys. zł kapitału emerytalnego. Ma dziś 58 lat, więc według statystyk przeżyje jeszcze 279 miesięcy. To 23 lata. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jego emeryturę wyliczy na nieco ponad 1,7 tys. zł. I takie pieniądze będzie dostawał przez ponad dwie dekady. Gdyby Jan pracował kolejne 7 lat, to na jego koncie emerytalnym pojawiłoby się blisko 600 tys. zł (to efekt nie tylko dłuższej pracy, ale również korzystnej corocznej waloryzacji konta w ZUS).

Jan w wieku 65 lat ma przed sobą mniej miesięcy do przeżycia - według danych GUS dzisiejszy senior w takim wieku przeżyje jeszcze 217 miesięcy. To około 18 lat. Emerytura? 2,7 tys. zł. A to blisko tysiąc złotych różnicy, czyli 60 proc. więcej.

bDIlCmyS

Sytuację można przedstawić jeszcze inaczej. Nawet gdyby kapitał emerytalny Jana się nie zwiększył - i 500 tys. zł zebrał w wieku 65 lat - to i tak czeka go wyższe świadczenie. Powód jest prosty. To znów matematyka. Emerytura zależy od dwóch czynników: zebranego kapitału oraz przewidywanej długości życia. Im wyższy kapitał, tym lepiej. I z drugiej strony - im niższy przewidywany czas życia, tym wyższe świadczenie. To brutalne, ale taki jest polski system emerytalny.

- Emerytury stażowe to de facto jest obniżenie wieku emerytalnego. To zły pomysł, bo oznacza głodowe emerytury - mówił w programie "Money. To Się Liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Jak dodawał, takie zmiany w emeryturach należałoby połączyć z gigantyczną akcją informacyjną, która pokazałaby, że obniżenie wieku oznacza bardzo niskie emerytury. - Po obniżeniu emerytur na początku rządów PiS takiej dyskusji nie było. Nie wierzę, że teraz się taka odbędzie - powiedział ekspert Instytutu Emerytalnego.

bDIlCmyT

Polacy chcą dorabiać

I Polacy tę zależność coraz częściej widzą. Liczba pracujących emerytów wzrosła w ostatnich czterech latach aż o 30 proc. 747,2 tys. osób poszło już na emeryturę, a później zaczęło dorabiać.

Jak wynika z danych ZUS, po dodatkową pracę sięgają w większości kobiety - które mają średnio niższe świadczenia. Dla części kobiet wprowadzenie emerytur stażowych oznaczałoby pogłębienie problemu. Gdyby zaczęły chodzić jeszcze wcześniej na emeryturę, to znów miałyby mniej co miesiąc z ZUS.

bDIlCmyU

To jednak tylko statystyka dorabiających. Ważna jest inna. Większość seniorów wybiera emeryturę już w pierwszym dniu po osiągnięciu uprawnień, a nie dalszą pracę. Ten odsetek w ostatnich latach delikatnie spadł, choć wciąż 7 na 10 emerytów chwilę po osiągnięciu wieku idzie do ZUS. Związki zawodowe odpowiadają jednak, że emerytura stażowa nie byłaby obowiązkiem, a prawem.

Co ciekawe, jak wynika z danych, Polacy chcą więcej niż mógłby zaoferować prezydent. Z badań CBOS wynika, że Andrzej Duda zadowoliłby Polaków, gdyby zamiast wieku emerytalnego wprowadził po prostu emeryturę stażową. Nie dwa mechanizmy, a jeden. Takiego systemu jednak nigdzie w Europie nie ma. W money.pl mówiła to prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

CBOS przeprowadzał badanie w 2016 roku, przy okazji reformy wieku emerytalnego. Polacy ocenili wtedy jednoznacznie - staż, a nie wiek ich interesuje.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących stażu pracy, Polak w momencie przejścia na emeryturę może pochwalić się przepracowanymi 35 latami. W tym przypadku jest jednak spora dysproporcja pomiędzy mężczyznami a kobietami. Średni staż emerytek to 33 lata i 5 miesięcy. Średni staż emerytów to 37 lat i niepełne 3 miesiące w pracy.

Co trzecia kobieta ma na koncie od 35 do 39 lat pracy. Większość jednak nie pracuje tak długo - według ostatnich danych ZUS - 51,3 proc. ma na koncie mniej niż 35 lat pracy. Z ewentualnej oferty Andrzeja Dudy by nie skorzystała.

W przypadku mężczyzn co trzeci pan w pracy spędzi od 40 do 44 lat. I znów, większość jednak do tego stażu nie dociąga. 56,6 proc. ma mniej lat przepracowanych - z oferty prezydenta by nie skorzystali.

Solidarność podnosi, że rząd potrafił zrobić taki emerytalny wyjątek dla służb mundurowych, więc wyjątek powinien zostać regułą dla wszystkich. - My nie chcemy wyjątków, chcemy zasad, by nie było dyskryminowania pracowników - tłumaczył kilka miesięcy temu Piotr Duda, przewodniczący Solidarności. Związki zawodowe wskazują, że przy 40 latach pracy w ciężkich warunkach emerytura po prostu się należy.

- Krok w populistycznym, szkodliwym kierunku - tak prof. Leszek Balcerowicz ripostował w programie "Money. To się liczy" ujawniony pomysł.

bDIlCmzm
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(484)
Anon
rok temu
Co mnie interesuje że nie ma pracowników. Dlaczego mam pracować zamiast 35lat ponad 40lat . Dzięki rządowi młodzi , lekarze itp uciekli z kraju. .a teraz ja mam pracować dłużej . Młodzi co zostali w kraju mają pomoc od państwa m.in 500+, brak podatków ,dodatek do mieszkania itp. dlaczego my mamy dopłacać ,pracując po ad 40lat. Kiedyś nawet w soboty się pracowało a teraz ....
J-23
rok temu
Dziadostwo i obiecanki i do roboty pracować na tych co biorą po 500 zł i nierobów na zasiłkach......!!!!!!
N-el poligraf...
rok temu
Wszystko ok ale w tej chwili mam 12 lat pracy skladkowych... Plus 39lat na karku... Jeśli mam pracować do 35 lat pracy to przede mną jeszcze 23 lata pracy... Czyli moj wiek emwrytalny to niebagatela 62 lata... A teraz niespodzianka jestem nauczycielem zapraszam do nauki... Na pewno będę w stanie uczyć te cyfrowe dzieci w wieku 62 lat... Może warto czasem coś policzyć na rzeczywistych wartościach i rozpatrzeć wartość wieku emerytalnego w zależności od wykonywanego zawodu... Bo trudno to może sobie wyobrazić ale 62 letniej opiekunki osób starszych sobie nie wyobrażam, policjanta także bo i kogo on dogoni... Wymieniać mozna bez końca. Dajcie młodym miejsca pracy... A starszym możliwość wychowywania wnuków aby młodzi mogli pracować i równowaga wróci na dobre tory...
bDIlCmzn
czytelnik
rok temu
Pani Uścinska pisze ze w Europie niema emerytur stażowych a emerytury dla wybranych po 20 latach pracy są ?
emeryt
rok temu
Duda to niech już nic nie proponuje , pięć lat temu obiecywał i nic nie spełnił , ludzie pamiętają .
...
Następna strona