Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Emerytury z ZUS. Polacy nie nadążają za zmianami

119
Podziel się

Zdecydowana większość Polaków nie jest na bieżąco ze zmianami w systemie emerytalnym, wynika z badania Nationale-Nederlanden. A w grupie, która coś jednak wie na ten temat, dominują osoby starsze, dodają eksperci. "Pomyślę o tym jutro" - to podejście młodych Polaków, a to może oznaczać w wielu przypadkach głodowe emerytury.

Emerytury z ZUS. Polacy mają małą wiedzę i nie oszczędzają
Emerytury z ZUS. Polacy mają małą wiedzę i nie oszczędzają (iStock.com)
bDnVMrXF

Większość Polaków nie potrafi wyjaśnić, o co chodzi w ostatnich zmianach w emeryturach - takich jak przekształcenie środków z OFE w Indywidualne Konta Emerytalne - czytamy w analizie Nationale-Nederlanden.

- W grupie osób, które słyszały cokolwiek na ten temat przeważają osoby starsze. Niestety, nawet one nie potrafią wskazać, na czym będzie polegała ta zmiana - czytamy również w analizie ubezpieczyciela.

Według analityków, potwierdzają to również liczby. Na koniec 2018 r. IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) posiadało 995,7 tys. Polaków, natomiast IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) – 730,4 tys. - To kropla w morzu potrzeb 38-milionowego kraju, w którym już obecnie ponad 8 mln osób jest na emeryturze - mówi Joanna Walczuk, ekspertka Nationale-Nederlanden.

bDnVMrXH
Zobacz także: "Emerytura obywatelska nie jest remedium". Prezes ZUS mówi wprost. Obejrzyj wideo:

Według analityków brak wiedzy może wynikać również z tego, że Polacy po prostu nie mają zaufania do sytemu emerytalnego. - Przy aktualnych dyskusjach publicznych w sprawie przekształcenia OFE w IKE oraz modyfikacjach drugiego i trzeciego filaru, Polacy wyrobili sobie przekonanie, że nie można mieć pewności, czy obecny system emerytalny nie zmieni się w czasie, gdy oni przejdą na emeryturę - dodaje Walczuk.

bDnVMrXN

Zdaniem ekspertki, u większości Polaków, zwłaszcza młodych, dominuje podejście do emerytury, którego symbolem może być cytat z bohaterki „Przeminęło z wiatrem” - “Pomyślę o tym jutro”. To może oznaczać w wielu przypadkach głodowe emerytury.

- Często takie "granie na zwłokę" ciągnie się latami, tymczasem skuteczne oszczędzanie wymaga prostych mechanizmów. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy w momencie, gdy na naszym koncie pojawia się wynagrodzenie. Można zacząć od symbolicznych kwot, ale odkładanych systematycznie. Ważne, aby zgromadzone fundusze nie były dla nas łatwo dostępne. Nawet niewielkie oszczędności pomogą nam w sytuacji nieprzewidzianych wydatków – dodaje Joanna Walczuk.

Według najnowszych danych ZUS średnia emerytura wynosi obecnie 2236,84 zł brutto.

Emerytury. Nie wiemy nic i nie oszczędzamy

Eksperci już teraz alarmują, że emerytury dzisiejszych 20-, 30- i 40-latków będą znacznie niższe niż ich rodziców. Przyczyną tak negatywnych prognoz jest przede wszystkim demografia. Proporcja emerytów do osób pracujących jest coraz bardziej niekorzystna, a trend jest negatywny.

bDnVMrXO

- Na rynek pracy wchodzą kolejne roczniki niżu demograficznego, społeczeństwo się starzeje, co w oczywisty sposób przełoży się na proporcję płatników składek do świadczeniobiorców - mówi Monika Szlosek, Dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Banku.

Potwierdzają to prognozy ZUS. Według nich, o ile dziś na jednego emeryta w Polsce pracują ponad trzy osoby, to w okolicach roku 2060 będzie to już tylko jedna. Liczba urodzeń jest obecnie niemal o połowę niższa niż na początku lat 80. Taki stan rzeczy już od wielu lat nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń.

Dla wielu osób jedynym sposobem na podniesienie swojej przyszłej emerytury jest oszczędzanie.

bDnVMrXP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnVMrYi
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
beata
rok temu
LUDZIE NIE MAJĄ PIENIĘDZY NA ŻYCIE!!!! DROŻYZNA, BRAK MOŻLIWOŚCI ODŁOŻENIA! O TO CHODZI. Ale skoro suweren wybrał, to suweren ma. :/
qaz
rok temu
Emerytury powinny być wolne od podatku nie dość że są żenująco niskie to państwo jeszcze zabiera swoją działkę, ale PiS tego nie chciał odrzucając projekt ustawy zgłoszony w Sejmie ostatniej kadencji
tyg
rok temu
skoro przez moje życie zawodowe (ponad 35 lat pracy) kilkakrotnie zmieniano przepisy, to jak mam mieć zaufanie do systemu emerytalnego?
bDnVMrYj
obserwator 3
rok temu
To dlatego PiS nie inwestuje w służbę zdrowia Szybka eutanazja i pis ma problem z głowy
hipcio
rok temu
mam emerytury trochę więcej niż trzy tysiące mąż również , ale my to wypracowaliśmy takie płaciliśmy składki a teraz spychani jesteśmy w dól . Ja nigdzie nie składałam deklaracji ,że będę się swoim kapitałem dzieliła z innymi ,że pozwolę moim kapitałem zapychać dziury więc jestem oszukiwana
...
Następna strona