Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Haczyk w reformie PiS? Ekspert o niejednoznacznym zapisie

75
Podziel się:

W wykazie prac rządu opublikowano informację o projekcie w sprawie emerytur stażowych. W reformie rządu PiS znalazły się zapisy, które mogą oznaczać, że korzystający ze "stażówki" nie dostaną trzynastej i czternastej emerytury. Wątpliwości ma m.in. dr Tomasz Lasocki z UW.

Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Malag
Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Malag (East News, Pawel Wodzynski)

Reforma emerytalna zakłada, że to nie wiek, ale długość stażu ubezpieczeniowego miałaby decydować o możliwości przejścia na emeryturę. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przedstawiło niedawno założenia zmian, zgodnie z którymi możliwość przejścia na emeryturę stażową miałyby kobiety, które mogą wykazać 38 lat stażu pracy oraz mężczyźni, którzy mają na swoim koncie 43 lata pracy. Jak pisze "Fakt", w tych założeniach kryje się pewna pułapka.

Emerytury stażowe. Niejednoznaczne zapisy

Mowa o zapisie, który MRPiPS umieściło w wykazie prac legislacyjnych. Zapis ten mówi, że "projekt ustawy wyłącza możliwość łączenia świadczeń z systemu emerytalno-rentowego (niezależnie, czy powszechnego, czy rolniczego) z emeryturą stażową". Taki zapis może budzić niepokój wśród osób, które liczyły na możliwość przejścia na emeryturę stażową. Może się bowiem okazać, że osoby te stracą prawo do otrzymywania trzynastej i czternastej emerytury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska w UE. Emeryci w strachu. "Tusk wykonuje rozkazy Niemiec", "Kraj chcą odebrać"

Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego określa zapis jako niejednoznaczny. - W powszechnym rozumieniu są one ("trzynastki" i "czternastki" - przyp. red.) nazywane "emeryturami", ale z punktu widzenia prawa są one ściśle związane ze świadczeniami emerytalno-rentowymi. Nie otrzyma ich osoba, która nie ma prawa do emerytury lub renty - mówił dr Lasocki w Radiu Zet.

Być może chodzi również o to, że emerytury stażowej nie będzie można łączyć np. z emeryturą po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Pojawiają się kolejne pytania: czy po przekroczeniu wieku emerytalnego ZUS lub KRUS automatycznie przyzna "zwykłą" emeryturę? Czy emerytura ta zostanie pomniejszona o kwoty już wypłacone, jak to ma miejsce w przypadku wcześniejszych emerytur?

"Wątpliwości mogą zostać wyjaśnione, kiedy resort rodziny przedstawi szczegóły projektu, a nie tylko jego ogólne założenia" - pisze "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
WYRÓŻNIONE
hokuspokus
2 lata temu
Tym szulerom nie można wierzyć. Waloryzowali moje świadczenie emerytalne a i tak realnie jest niższe jak pierwsze wypłacone. Jak dzisiaj porównam wysokość swojej emerytury do wysokości średniego wynagrodzenia ( a te jak wiadomo nie nadąża za inflacją), to wskaźnik tej relacji jest znacznie niższy jak analogiczny z dnia uzyskania prawa do emerytury (wtedy nie było inflacji) !
Andy
2 lata temu
Ja jestem emerytem i nigdy nie otrzymałem 14-tki. Dlatego że płaciłem uczciwie wysokie składki na ZUS.
lop
2 lata temu
za rządow pis ni diabła nie opłaca sie pracować ci co nie pracowali maja więcej od tych z 40 letnim stażem
...
Następna strona