Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Ile zarabia prezydent? Oto, jakie są zarobki prezydenta

101
Podziel się:

Pensja prezydenta to 20 tys. zł, a do tego dochodzą liczne przywileje, m.in. całodobowa ochrona Służby Ochrony Państwa i dostęp do państwowych rezydencji. Co ciekawe, pierwsza dama, choć dyskusja na ten temat wraca co jakiś czas, nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

Mieszkaniec Pałacu Prezydenckiego może liczyć na 20 tys. zł pensji miesięcznie.
Mieszkaniec Pałacu Prezydenckiego może liczyć na 20 tys. zł pensji miesięcznie. (Wikipedia)

Zasady wynagradzania prezydenta zostały ustalone w ustawie z 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Art. 2a wskazuje, że wysokość zarobków głowy państwa wyliczana jest na podstawie tak zwanej kwoty bazowej.

"Od dnia 1 stycznia 2000 r. wynagrodzenie Prezydenta składa się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego siedmiokrotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego trzykrotności kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa" - czytamy w ustawie.

Kwota bazowa stanowi 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, pomniejszonego o wartość składek na ubezpieczenie społeczne. Wartości, która ustalana jest corocznie, używa się m.in. do obliczania wysokości emerytury czy podstawy wymiaru świadczenia.

Zobacz także: Obejrzyj: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

Na jakie wynagrodzenie może wobec tego liczyć prezydent? Pensja podstawowa głowy państwa wynosi ok. 14 tys. złotych. Do tego dochodzi dodatek funkcyjny (ok. 6 tys. złotych) oraz dodatek za wysługę lat. Łącznie ponad 20 tys. złotych.

Zebrawszy to wszystko razem, urzędujący prezydent w ciągu roku może zarobić ok. 240 tys. zł. Oczywiście, od wynagrodzenia odprowadzane są składki na ZUS oraz podatek dochodowy.

Prezydent może również liczyć na szereg innych przywilejów. Głowie państwa przysługuje całodobowa ochrona Służby Ochrony Państwa, stroje na oficjalne wydarzenia, możliwość podróżowania śmigłowcami, samolotami i limuzynami. Prezydent ma też do swojej dyspozycji rezydencje, m.in. w Wiśle, Ciechocinku i na Mierzei Wiślanej.

Po ukończeniu kadencji lub ustąpieniu z urzędu były prezydent może liczyć na dożywotnią emeryturę. Wynosi ona ok. 6 tys. zł brutto, jednak ostateczna wysokość świadczenia zależy również od kwoty bazowej, a także od wysługi lat. Do tego dochodzą środki na prowadzenie biura – 12 tys. zł.

Pierwsza Dama, czyli żona prezydenta, nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(101)
TO MALO ZARAB...
2 lata temu
PONIEWAZ PREZYDENT USA ZARABIA OKOLO $300.000
Lo
2 lata temu
Prezydent powinien zarabiać i kropka. Nie wiem co w ludziach tyle zawiści. Tak samo z emeryturą. To jest wstyd dla całego państwa, gdyby jakiś prezydent miał mieć emeryturę 1500 zł i żyć w biedzie. Ilu tych prezydentów mamy? tysiące? Opamiętajcie się ludzie. To jeden z najwyższych urzędów państwowych. Idźcie do lekarza jak was coś boli. 6 tyś emerytury to nie jest wcale tak dużo.
em
2 lata temu
Smieszne , bo wójt gminy zarabia !2tyś .
stefan z Kiel...
2 lata temu
Komorne za darmo, media za darmo, wyżerka za darmo,prezerwatywy za darmo, nawet wóda za darmo - darmocha, darmocha, darmocha - a Ty suwerenie nawet za darmo nie możesz się pomodlić, bo na tacę obowiązkowo trzeba dać - niektórzy mówią dobra zmiana, mnie raczej wychodzi, że zmiana jest dojna
gregori
2 lata temu
W maleńkich bankach prezesi i gł.księgowi zarabiają więcej
...
Następna strona