Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Inflacja szybko zje rekordową waloryzację. Ekspert sugeruje drugą podwyżkę emerytur we wrześniu

230
Podziel się:

Emeryci i renciści od 1 marca mają otrzymywać świadczenia o 7 proc. wyższe niż obecnie. Premier wskazuje, że to najwyższa waloryzacja od lat. Eksperci zauważają jednak, że przy obecnym wzroście cen z podwyżki nic nie zostanie. Sugerują potrzebę drugiej waloryzacji w drugiej połowie roku. Długofalowo byłoby to korzystniejsze niż pojedyncza wypłata czternastej emerytury.

Inflacja szybko zje rekordową waloryzację. Ekspert sugeruje drugą podwyżkę emerytur we wrześniu
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rekordową waloryzację rent i emerytur (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Ustawowa waloryzacja rent i emerytur powinna być w tym roku na poziomie co najmniej 5,7 proc. Premier Mateusz Morawiecki w piątek ogłosił, że będzie wyższa i wyniesie 7 proc. Podwyżka świadczeń nastąpi 1 marca.

Szef rządu podkreśla, że wysokość waloryzacji rent i emerytur procentowo jest najwyższa od wielu lat, a kwotowo co najmniej od dwóch dekad.

- Chciałbym podkreślić, że nie tylko ta waloryzacja w cyklu całorocznym będzie przewyższająca koszty inflacji, ale jak doliczymy do tego i dodatek osłonowy, ale także i trzynastą, i czternastą emeryturę, to myślę, że można dodać słowo 'znacznie', będzie to znacznie wyższa waloryzacja - wskazał premier.

Zobacz także: Money. To się liczy

Dwie waloryzacje odpowiedzią na inflację

Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem Mateusza Morawieckiego o tym, że waloryzacja pozwoli emerytom i rencistom na uchronienie się przed inflacją. Ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski wskazuje, że "waloryzacja nie odpowiada faktycznej inflacji".

Sobolewski zwraca uwagę na to, że na początku roku średni wzrost cen w Polsce wyniesie blisko 10 proc. Tym samym waloryzacja szybko zostanie zjedzona. Ekspert przekonuje, że bardziej sprawiedliwa byłaby powtórka waloryzacji marcowej we wrześniu.

Wcześniej podobny postulat składali m.in. związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, którzy o temacie rozmawiali z minister Marleną Maląg. Wskazywali, że to lepsze rozwiązanie niż np. czternastki. Waloryzacja bowiem na stałe podnosi emerytury i renty, a nie jest tylko jednorazowym dodatkiem.

Rząd w piątek zaproponował 7 proc. waloryzacji i czternastą emeryturę. Instytut Emerytalny wskazuje, że będzie to kosztowało dodatkowo około 14 mld zł.

Czternasta emerytura 2022

- W tym roku latem lub jesienią emeryci otrzymają czternastą emeryturę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

To zaskoczenie, ponieważ w ubiegłym roku tzw. czternastkę wprowadzono jako świadczenie jednorazowe. Teraz szef rządu obiecuje, że zostanie wypłacone drugi raz.

W pełnym wymiarze dodatkowe świadczenie dostaną tylko najubożsi emeryci. W ubiegłym roku wyniosła ona 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto, a otrzymało ją około 9 mln osób - wynika z wyliczeń ZUS.

"Czternastka" przyznawana jest z automatu i nie trzeba składać o nią żadnego dodatkowego wniosku. Otrzymają ją osoby, które będą miały prawo do emerytury lub renty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(230)
wojciech
2 lata temu
Sytuacja emerytów (Panów) się poprawi,gdy wróci się do prawidłowej metody obliczania jej wysokości uwzględniające prawdziwe lata tzw dożycia zróżnicowane dła płci,w tej chwili mężczyźni tracą ca.30% na wstępie-żyją krócej od kobiet o co najmniej 7lat(wg. Gus-u nawet 8 ) -są obliczani jak kobiety.To jest dramat-nawet komuniści się na to nie odważyli !
freyikari
2 lata temu
Premier ogłasza super waloryzację ale waloryzacja jest co roku i odpowiada inflacji gusowskiej.
internauta
2 lata temu
PANIE PREMIERZE CO PAN PLECIE JAKA 14 EMERYTURA W ZESZLYM ROKU DOSTALEM 150 ZL ZALEZY PANU NA TYM ZEBY CI CO JESZCZE NA COS MAJA STALI SIE BIEDAKAMI BO NIC Z TEGO NIE BEDA MIELI A PAN MOWI ILEZ TO POLAKOW DOSTANIE 14 EMERYTURE BREDNIE PANIE MORAWIECKI I KLAMSTWA
wojtek
2 lata temu
Ja się pytam o ile wzrosły ceny żywności, Energii elektrycznej ,gazu ,leków kosztów utrzymania. Propagandę sukcesu nie przykryje Pan nachalną propagandą. Wszystkie te opowieści sukcesu okupione są wyższymi podatkami i cenami. Wojciech Kornowski szef partii Akcja Zjednoczonych Emerytów i Rolników (AZER)
niesort53
2 lata temu
Znacznie wyższe podwyżki to politycy dali sobie / po kilka tysiaków/. Waloryzacja emerytur wystarczy tylko na opłacenie wysokich rachunków za gaz. A co z resztą wysokich cen?
...
Następna strona