Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Można dostać 4,9 tys. zł dożywotnio z ZUS. Jest jeden warunek

130
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać co miesiąc prawie 5 tys. zł. Warunek jest jeden: trzeba skończyć sto lat. Ale uwaga, taką kwotę otrzymywać będą osoby, które dopiero w tym roku ukończą taki wiek. Osoby, które już setkę przekroczyły, na podwyżkę świadczenia niestety nie mają co liczyć - pisze dziennik "Fakt".

Można dostać 4,9 tys. zł dożywotnio z ZUS. Jest jeden warunek
Osoby, które ukończyły 100 lat, otrzymują specjalne świadczenie honorowe. Ale jego wysokość nie jest później waloryzowana. (Adobe Stock, Halfpoint)

Chodzi o tzw. świadczenie honorowe, czyli specjalną "emeryturę" dla osób, które ukończyły 100 lat. Jego wysokość obecnie to 4512,41 zł miesięcznie. Od 1 marca 2022 r. kwota ta wzrośnie do 4944,79 zł, niezależnie od wysokości pobieranej emerytury lub renty.

"Dla porównania, przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS, jest dwa razy niższa! By ją dostać, nie trzeba składać żadnego wniosku – przyznawana jest automatycznie" - czytamy w dzienniku.

Wniosek musi złożyć ten 100-latek, który nie ma renty lub emerytury.

Zobacz także: Nawet 10 tys. osób rocznie wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych. "Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim"

Świadczenie honorowe. Trzeba uregulować zasady

Świadczenie honorowe pobiera obecnie około 2 tys. osób. "Fakt" zwraca uwagę, że przyznawane jest ono dożywotnio, ale jego wysokość nie jest potem waloryzowana.

Dlatego osoba, która nabędzie prawo do świadczenia honorowego w tym roku, będzie je otrzymywać w wyższej wysokości niż ten, kto dziś ma 102 lata.

– To niesprawiedliwe – mówi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem".

Zwraca uwagę, że nie ma nawet podstawy prawnej, która regulowałaby wypłatę tego typu świadczeń, a tym bardziej ich waloryzację.

Jak czytamy dalej, do Sejmu wpłynęła petycja zakładająca uregulowanie zasad wypłaty świadczenia honorowego. - Jak wszyscy wiemy i mamy taką nadzieję, ponieważ tych świadczeń będzie coraz więcej, bo osób kończących setny rok życia będzie także więcej, to warto ten problem uregulować - mówiła podczas posiedzenia sejmowej komisji petycji posłanka KO Urszula Augustyn. Komisja zadecydowała o skierowaniu pisma w tej sprawie do szefa rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(130)
Poli
3 miesiące temu
Moja mama 23 czerwca skończyła 100 lat, i jeszcze nic nie dostała. ZUS pewnie czeka aż nie będą musieli wypłacać
Gama
4 miesiące temu
Dlaczego osoby , które ukończyły np 90 lat nie dostają ani grosza? Uważam , że powinny dostawać chociaż po 1000zł . Ich emerytury są niskie, a prawie wszyscy w tym wieku potrzebują opieki. Ich dzieci, które same są już w podeszłym wieku też nie są już zdrowe i nie mają siły . Wiem co mówię , gdyż sama od wielu lat opiekuję się 96-letnią mamą po udarze. Czy ktoś pomyślał, ile kosztuje zatrudnienie opiekunki do takiej osoby.
Realista
5 miesięcy temu
Rodzina się ucieszy. 100 latek nie będzie wiedział, że taki dodatek dostanie.
Grazka
8 miesięcy temu
Tego to mało kto dożyje, a warto pomyśleć o swojej emeryturze już jak pracujemy , ja na przykład odkładam w ppk.To dobrze ulokowane pieniądze.
Grzesiek
8 miesięcy temu
Wirtualna promuje PO w tym artykule Urszulę Augustyn. PO rządziło 8 lat. Dlaczego wtedy odpowiednich przepisów nie uchwalili ??
...
Następna strona