Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Emerytura honorowa: ponad 4,5 tys. zł brutto. Jak ją dostać?

48
Podziel się:

W Polsce mamy ponad 2 tysiące osób w wieku ponad 100 lat. Każdej z nich przysługuje dodatkowa emerytura (tzw. honorowa) w wysokości ponad 4,5 tys. zł brutto (3732,29 zł netto). Wypłacana jest z urzędu.

Emerytura honorowa: ponad 4,5 tys. zł brutto. Jak ją dostać?
Emerytura dla stulatka to obecnie 4512 złotych brutto (3732,29 zł netto). (money.pl, Rafał Parczewski)

ZUS wypłaca specjalną emeryturę dla 35 osób, które ukończyły sto lat. Każdy tegoroczny stulatek otrzyma specjalne świadczenie w wysokości 4512 złotych brutto (3732,29 zł netto).

Wysokość świadczenia honorowego z racji ukończenia 100 lat życia może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz także: Zmiany w emeryturach. Skorzystają kobiety. "Trzeba usuwać luki w wysokości świadczeń"

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków zmienia się co roku i jak na razie tylko rośnie. Obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna. Co ważne, raz przyznane świadczenie honorowe nie zmienia się i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości - mówi Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS.

W województwie opolskim obecnie mieszka 6 mężczyzn i 29 kobiet, które ukończyły sto lat i otrzymują specjalne świadczenie z ZUS. Zgodnie z przepisami, każde z nich otrzymuje specjalną emeryturę.

Żeby otrzymać świadczenie honorowe, wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty.

Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, bo nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Pierwsze świadczenia specjalne dla osób, które przeżyły ponad sto lat, wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób.

Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
SAA
2 lata temu
Dlaczego kwota tej emerytury nie jest waloryzowana? Brak waloryzacji już przyznanej emerytury honorowej powoduje niesprawiedliwe traktowanie starszych "stulatków". W tym samym miesiącu 105-latek ma znacznie niższą emeryturę niż 101-latek ponieważ 5 lat temu kwota emerytury honorowej była znacznie niższa niż rok temu. To nie jest w porządku!
STARY HAYER!!...
2 lata temu
W warsiawce pare lat temu zylo ponad 400-tu stulatkow.Ale oni nie byli HAYERAMI pod ziemia tak jak JA.JAK WAM SIE WYDAJE,DLACZEGO ONI TAK DLUGO ZYJA?
Mikołaj
3 lata temu
PiS to zmieni,, Polski nowy ład"proponuje podnieść wiek do 120.
wycyckany rob...
3 lata temu
czyli można niewiele pracować ale dożyć do 100 i rodzina ma ,chory kraj gdzie ludzie "nienormalni" pracują po 50 lat albo do śmierci i tylko chyba rewolucja tu pomoże
mirek
3 lata temu
wystarczy zapisać się do mafii znanej jako pic!!!
...
Następna strona