Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Przez Polski Ład emeryci i renciści dostali mniej pieniędzy. Teraz otrzymują zwroty

78
Podziel się:

Ponad 185 tys. emerytów i rencistów otrzymało już zwroty nadpłaconych w styczniu zaliczek na podatek dochodowy - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sumie na ten cel ZUS wydał już prawie 18 mln zł.

Przez Polski Ład emeryci i renciści dostali mniej pieniędzy. Teraz otrzymują zwroty
Emeryci i renciści otrzymują zwroty nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy (money.pl, Rafał Parczewski)

"Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł - 12.800 zł, mają obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymują zwrot nadpłaconego podatku za styczeń" – poinformowała prezes ZUS.

Prof. Gertruda Uścińska zapewniła, że ponad 185 tys. rencistów i emerytów, którym terminy płatności świadczeń przypadają na 1., 5., 6. i 10. dnia miesiąca, otrzymało już zwroty nadpłaconych w styczniu zaliczek na podatek dochodowy. Mowa o łącznej kwocie 18 mln zł. Terminy wypłat dla kolejnych osób to 15, 20 i 25 lutego.

Zobacz także: W Polsce może pojawić się spory problem niewypłacalności. Ekonomista ostrzega

Ile Polski Ład zabrał emerytom i rencistom?

Aby otrzymać zwrot, nie trzeba składać wniosków czy podań - poinformowała Polska Agencja Prasowa. ZUS dodał, że w lutym blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł.

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zadeklarowała, że zdecydowana większość emerytów skorzysta na Polskim Ładzie. "To 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto" - wskazała.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Do 120 tys. zł wzrośnie natomiast pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(78)
emeryt
8 miesięcy temu
Skoro mamy 30 tysia kwoty wolnej to po jakiego diabła pobiera się zaliczkę podatkową gdyż wedle prawa unijnego można potrącać dopiero wtedy gdy się przekroczy tę wolną kwotę . Ale obecna władza woli okradać aniżeli zadbać o stabilne prawo bo nie byłoby na łapówki za które PiS kupuje sobie wyborcze głosy
vdsv
8 miesięcy temu
Państwo sprzyja rozpasaniu elit rządzących, wyciąganiu łapy po pieniądze, które są z podatków ludzi uczciwych i pracowitych. Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
pislandczyk
8 miesięcy temu
a co z emeryturami tych co "walczyli o takie polskie" na styropianach z żonami i córkami tych co ich ukrywali hahahahah = gwiazda chce 2 mln odszkodowania a ci "wojownicy " mają dodatki hahahah Ja tą "wolną polskę" mam głęboko w ....... TO TYLE MIJO
mijo
8 miesięcy temu
A co z emeryturami utrwalaczy PRLu - ubeków sbeków genseków, baumów, stejnów, manów i jeszcze innych o swojsko brzmiących końcówkach nazwisk, którzy nagle w niepojęty sposób przypomnieli sobie o korzeniach (bo limit trupów został przekroczony i na różnych "łączkach" ziemia już nie mieściła zwłok) i wyjechali za granicę w latach 1956 1968? Tym komunistom nigdy nie potępionym ZUS nadal wypłaca emerytury.
Agnieszka
8 miesięcy temu
Ustawy o uldze dla klasy średniej dla emerytów jeszcze nie ma, a już minął miesiąc.
...
Następna strona