Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|
aktualizacja

Inflacja zjada emerytury. Oto ile już stracili seniorzy od ostatniej waloryzacji świadczeń

41
Podziel się:

Inflacja co miesiąc bije rekordy i każdy widzi po swoim portfelu, że wypłata wystarcza na coraz mniej. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy. Wartość przeciętnej emerytury w porównaniu z marcem spadła aż o 90 zł - pisze "Fakt". Dziennik skorzystał z rządowego kalkulatora inflacji, uwzględniając okres po tegorocznej waloryzacji świadczeń z ZUS do października.

Inflacja zjada emerytury. Oto ile już stracili seniorzy od ostatniej waloryzacji świadczeń
Po ostatniej waloryzacji rent i emerytur w portfelach seniorów nie ma śladu. Wartość ich świadczeń zjada inflacja. (money.pl, Rafał Parczewski)
bFfCeRdx

"Fakt" podkreśla, że wysokość wypłacanych świadczeń emerytalnych w tym okresie nie zmieniła się. Jednak każdy senior dostrzega, że za te same pieniądze może kupić mniej. "Wartość minimalnej emerytury stopniała o 45 zł, przy przeciętnym świadczeniu strata wynosi już 90 zł" - czytamy.

Dziennik wylicza, że emeryt pobierający minimalne świadczenie (1060 zł na rękę) ma do dyspozycji 35 zł dziennie. - Taki spadek wartości pieniądza oznacza, że senior pozbawiony jest w każdym miesiącu jednej takiej dniówki - mówi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem".

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza
bFfCeRdz

Waloryzacja emerytur i rent 2022 może być rekordowa. O ile wzrosną wypłaty świadczenia z ZUS?

Seniorzy muszą poczekać do marca 2022 r. na kolejną waloryzację świadczeń. To właśnie ona ma zapewniać, że realna wartość wypłacanych emerytur i rent nie będzie zjadana przez inflację. "Pocieszające jest to, że ma być rekordowa, eksperci spodziewają się wzrostu świadczeń o 6,15 proc." - czytamy.

Według "Faktu", po waloryzacji świadczeń właśnie w takiej wysokości, emeryt pobierający obecnie 800 zł na rękę, od marca 2022 r. otrzymywałby o 51,77 zł netto więcej. W przypadku świadczenia w wysokości 1600 zł netto, rekordowa waloryzacja przyniosłaby do kieszeni o 106,23 zł na rękę więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfCeRea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
cabalero
4 tyg. temu
Moim dziadkom ledwie starcza do pierwszego już. A przecież np. za leki płacą mniej dzięki seniorskim ulgom w dozach. Tyle że w sklepie i na poczcie przy rachunkach zostawiają o kilkadziesiąt procent więcej...
stanislaw eme...
2 miesiące temu
pomuzcie emerytom
stanislaw eme...
2 miesiące temu
niech rzad ruszy te wielkie tony zlota
bFfCeReb
obserwator>
2 miesiące temu
Głosując na PiS wiedzieliście co będziecie mieli za piekło jakie stworzą.Kolejne przekręty i afery ukrywane,służby działające pod dyktando polityczne.Zastanawiam się czy żyjemy w kraju rządzonym przez przestępców czy jeszcze polityków na styku z biznesmenami ale to już jak powiedział kiedyś za czasów PO-PSL jeden z polityków PiSu ,że to już jest mafia,więc zastanawiam się co to jest,że jest coraz to gorzej.
Bull
2 miesiące temu
Ciągle tracą Ci co pracowali w Polsce, a emerytury pobierają zagranicą. Coraz mniej w przeliczeniu na dolar czy euro, nie do przeżycia. Czemu jeszcze w Polsce euro nie ma.
...
Następna strona