Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Likwidacja OFE. Rząd chce zamknąć temat do jesiennych wyborów

37
Podziel się:

Koniec OFE bliski. Przeniesienie środków na prywatne konta IKE lub do ZUS mają pomóc rządowi w wyborach.

PiS doprowadzi do likwidacji OFE do wyborów.
PiS doprowadzi do likwidacji OFE do wyborów. (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)

Jeszcze w kwietniu mówiło się, że 162,3 mld zł z Otwartych Funduszy Emerytalnych zostanie przeniesione w 2020 roku. Według informacji "Rzeczpospolitej" rząd zamierza tę operację przeprowadzić przed jesiennymi wyborami.

Dlatego też prace nad ustawą przyśpieszają. Projekt jest już po konsultacjach społecznych i być może jeszcze w lipcu trafi pod obrady Sejm, wynika z informacji wydobytych przez dziennik od osoby zajmującej się sprawą.

Jak przyznaje źródło "Rzeczpospolitej", szybkie zakończenie prac może pomóc PiS w wyborach. Partia zyska argument, że zwróciła Polakom pieniądze. - 100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników. Będą to konta prywatne, dziedziczone - powiedział premier Morawiecki – zapowiadał premier.

Zobacz także: Likwidacja OFE. "Oszczędności pokolenia, zniszczone przez polityków"

Średnio każdy członek OFE ma 10,1 tys. zł w aktywach funduszy. Jeśli zdecydujemy, by pieniądze trafiły do IKE, będzie konieczność zapłacenia podatku nazwanego "opłatą przekształceniową”. Rozłożony zostanie na dwie raty: 7,5 proc. wartości w pierwszym roku i 7,5 proc. w następnym, które zostaną przekazane na FUS. Pieniądze, które trafią do ZUS, nie będą uszczuplane.

Ta operacja zakończy przekazywanie środków do OFE z naszych składek emerytalnych i ostatecznie sam program. Jeśli ustawa zostanie przyjęta w lipcu, to najprawdopodobniej wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(37)
Barbara
3 lata temu
Bardzo słusznie, że rząd chce szybko i skutecznie zamknąć temat, a nie jak PO ciągnąć go w nieskończoność.
Wiktor
3 lata temu
Widać, że PiS robi reformy emerytalne skutecznie, nie to co złodzieje z PO.
rambit666
3 lata temu
24 mld złotych samego procentu....wystarczy na kampanię wyborczą i kolejne plus coś tam?
Barman1948
3 lata temu
Oddać jak by mi oddali to wpłacił bym to na swoje konto a nie na jakieś konto założone przez państwo , później przyjdzie inna władza okaże się że w budżecie nie ma kasy i znowu ktoś nam zabierze te pieniądze
Kleopatra
3 lata temu
Dobrze, że temat OFE się zakończy. PO to najwięksi złodzieje w całej polityce i powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za szkody, które wyrządzili Polakom. Dobrze, że premier chce zakończyć ten marny program.
...
Następna strona