Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Likwidacja OFE. Rząd chce zamknąć temat do jesiennych wyborów

37
Podziel się

Koniec OFE bliski. Przeniesienie środków na prywatne konta IKE lub do ZUS mają pomóc rządowi w wyborach.

PiS doprowadzi do likwidacji OFE do wyborów.
PiS doprowadzi do likwidacji OFE do wyborów. (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)
bDyxXjTp

Jeszcze w kwietniu mówiło się, że 162,3 mld zł z Otwartych Funduszy Emerytalnych zostanie przeniesione w 2020 roku. Według informacji "Rzeczpospolitej" rząd zamierza tę operację przeprowadzić przed jesiennymi wyborami.

Dlatego też prace nad ustawą przyśpieszają. Projekt jest już po konsultacjach społecznych i być może jeszcze w lipcu trafi pod obrady Sejm, wynika z informacji wydobytych przez dziennik od osoby zajmującej się sprawą.

bDyxXjTr

Jak przyznaje źródło "Rzeczpospolitej", szybkie zakończenie prac może pomóc PiS w wyborach. Partia zyska argument, że zwróciła Polakom pieniądze. - 100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników. Będą to konta prywatne, dziedziczone - powiedział premier Morawiecki – zapowiadał premier.

Zobacz także: Likwidacja OFE. "Oszczędności pokolenia, zniszczone przez polityków"

Średnio każdy członek OFE ma 10,1 tys. zł w aktywach funduszy. Jeśli zdecydujemy, by pieniądze trafiły do IKE, będzie konieczność zapłacenia podatku nazwanego "opłatą przekształceniową”. Rozłożony zostanie na dwie raty: 7,5 proc. wartości w pierwszym roku i 7,5 proc. w następnym, które zostaną przekazane na FUS. Pieniądze, które trafią do ZUS, nie będą uszczuplane.

bDyxXjTx

Ta operacja zakończy przekazywanie środków do OFE z naszych składek emerytalnych i ostatecznie sam program. Jeśli ustawa zostanie przyjęta w lipcu, to najprawdopodobniej wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyxXjTS
KOMENTARZE
(37)
Carlos
2 lata temu
To złodziejstwo . Oddajemy wam 100 % waszych pieniędzy ,ale zabieramy podatek 15 % a żeby ładnie wyglądało to w dwóch ratach co roku 7,5% .Ręce opadają to są moje pieniądze . Opodatkuje za obracanie moimi pieniędzmi OFE , a nie uczciwie pracujących ludzi !!
kaczka
2 lata temu
To już wiemy skąd pis weźmie pieniądze na swoje populistyczne obiecanki. Zabierze nam własne pieniądze
Ala
2 lata temu
A dlaczego nie można ich przekazać bez opłat na subkonto w ZUS również dziedziczone? Brak już pieniążków w budżecie i konieczny kolejny skok na kasę pracujących?
bDyxXjTT
Ziuta
2 lata temu
To samo zrobią z PPK.
Kicia
2 lata temu
no żebyście się nie zdziwili ...to będzie gwóźdź do trumny PIS. To nie chodzi o to żeby oddać ludziom pieniądze, tylko o to żeby zabrać 15% podatku i zasilić czarną dziurę w budżecie państwa. Podatek powinien być pobrany przy wypłacie z IKE.
...
Następna strona