Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Minister: "czternastka" zamiast drugiej waloryzacji rent i emerytur w tym roku

541
Podziel się:

Waloryzacja rent i emerytur jest w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki GUS, dlatego nie planujemy dodatkowej waloryzacji, ale planujemy wypłatę 14. emerytury w czwartym kwartale – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w Programie I Polskiego Radia. Zapytano ją o wpływ wysokiej inflacji na świadczenia dla emerytów i rencistów.

Minister: "czternastka" zamiast drugiej waloryzacji rent i emerytur w tym roku
Minister rodziny: drugiej waloryzacji rent i emerytur w 2022 r. nie będzie (GETTY, SOPA Images)

"Jeżeli chodzi o waloryzację rent i emerytur to była ona w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, a więc waloryzacji dodatkowej w tym roku nie planujemy, ale planujemy wypłatę 14. emerytury" – odpowiedziała Maląg. Przypomniała, że teraz w kwietniu wypłacana jest 13. emerytura.

14. emerytura cały czas była analizowana, czy będzie w tym roku jako dodatkowe świadczenie, czy też nie. Została decyzja podjęta przez pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, że to świadczenie będzie realizowane właśnie analizując sytuację gospodarczą i analizując właśnie przede wszystkim zasobność portfeli emerytów w związku z inflacją rosnącą. Dlatego 14. emerytura będzie w czwartym kwartale tego roku wypłacana – wyjaśniła minister Maląg.

"Kończymy prace nad ustawą, niedługa ta ustawa wyjdzie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i zacznie się proces legislacyjny" – podała.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwucyfrowa inflacja. Ekspertka: Nie straszmy ludzi

Czternasta emerytura 2022. Ile dostaną emeryci?

Maląg pytana była także, ile wyniesie 14. emerytura w tym roku.

Pracujemy nad ustawą, co do szczegółów musimy zaczekać, bo proces legislacyjny ma to do siebie, że przecież składane są różne poprawki na etapie prac w Sejmie i w Senacie. Ostateczny kształt będzie dopiero po uchwaleniu" – wskazała. "Założenia nasza są takie, że 14. emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury, czyli brutto będzie to 1338 zł. Będzie – tak zakładamy – wprowadzony próg dochodowy, tak jak to było w ubiegłym roku. Poziom tego progu dochodowego jeszcze obliczamy, ale będzie zastosowany mechanizm złotówka za złotówkę. To oznacza, że emeryci, którzy przekroczą ten próg dochodowy będą mieli świadczenie pomniejszane o kwotę przekroczenia – poinformowała.

Z początkiem marca emerytury i renty wzrosły o 7 proc. To więcej niż wynika z ustawowego wskaźnika waloryzacji. Wskaźnik ten wyliczany jest na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym i jest zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Według danych GUS wskaźnik powinien wynieść 5,7 proc., ale rząd zadecydował o wyższej waloryzacji na poziomie 7 proc.

Od marca najniższa emerytura, renta socjalna i renta rodzinna wynoszą 1338,44 zł, a więc o ponad 87 zł więcej niż w roku ubiegłym i o 458 zł więcej niż w 2015 r. Osoby częściowo niezdolne do pracy otrzymały świadczenie w wysokości 1003,83 zł, więcej o ponad 65 zł niż rok wcześniej.

Wypłaty trzynastych emerytur, czyli dodatkowego rocznego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów, niezależnie od sytuacji finansowej, rozpoczęły się 1 kwietnia. Zgodnie z ustawą są wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W tym roku wnosi ona 1338,44 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(541)
Ministrant
3 tyg. temu
Szanowni emeryci dlaczego nie protestowaliście, gdy w roku wyborów /2019/ rządzący, aby kupić wasze głosy zabrali pieniądze niepełnosprawnym przekazując je wam.
Polski emeryt
miesiąc temu
Dosyć okradania i oszukiwania emerytów. Już wystarczy. Te niesprawiedliwe resztki zwane ,,14-tką'' (przydzielane wybranym z podatków wszystkich emerytów), to sobie wsadźcie w... buty. Wyłącznie 12% waloryzacja wszystkich emerytur we wrześniu 2022. I nie tzw. zaliczkowa. Dosyć oszczędzania na emerytach, oszukiwania ich i okradania. Jest wysoka inflacja, należy się emerytom wysoka waloryzacja i godne życie. Zaliczkowo, to niech rząd wypłaca sobie pensje - a odda je do budżetu z powodu swojej nieudolności, jeżeli inflacja będzie wyższa niż obecnie jest. Tak będzie uczciwie, rządząca ,,kasto''.
Polak emeryt
miesiąc temu
14-tki, to sobie wsadźcie w... buty. Wyłącznie 12% waloryzacja wszystkich emerytur we wrześniu 2022. I nie tzw. zaliczkowa. Dosyć oszczędzania na emerytach, oszukiwania ich i okradania. Jest wysoka inflacja, należy się emerytom wysoka waloryzacja i godne życie. Zaliczkowo, to niech rząd wypłaca sobie pensje. A odda je, jeżeli inflacja będzie wyższa niż obecnie jest. Tak będzie uczciwie.
Polski emeryt
2 miesiące temu
Jeżeli jest to 14-ta emerytura, to w równej wysokości należy się wszystkim pobierającym świadczenie emerytalne. Bez degradowania tych, którzy wypracowali wyższe emerytury. W innym przypadku będzie to złodziejstwo i oszustwo panie Kaczyński i panie Morawiecki. Zamiast tego, procentowa waloryzacja dla wszystkich emerytów.
Myślący
2 miesiące temu
"Jeżeli chodzi o waloryzację rent i emerytur to była ona w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, a więc waloryzacji dodatkowej w tym roku nie planujemy, ale planujemy wypłatę 14. emerytury" –" --------------- Typowe oszustwo. Przy waloryzacji wzrasta o procent waloryzacji podstawa emerytury. Przy wypłacie 14 emerytury pozostaje na tym samym poziomie.
...
Następna strona