Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Młodzi za mocno wierzą w ZUS. Nierealne oczekiwania

45
Podziel się:

Emerytury Polaków, którzy dziś zaczynają karierę, będą stanowiły tylko 25 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Młodzi uważają jednak, że jest to prognoza zbyt pesymistyczna i liczą na znacznie wyższe świadczenia. W zderzeniu z rzeczywistością mogą się srogo rozczarować.

Młodzi za mocno wierzą w ZUS. Nierealne oczekiwania
Młodzi za mocno wierzą w ZUS. Nierealne oczekiwania (Adobe Stock, Piotr Malczyk)

Połowa Polaków w wieku 18-30 lat spodziewa się, że kiedy przejdą na emeryturę, będą dostawać świadczenie w wysokości co najmniej 68 proc. ich ostatniej pensji - podaje "Puls Biznesu", powołując się na badanie przeprowadzone na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). To nie wszystko - aż jedna trzecia młodych oczekuje, że będą dostawać taką emeryturę, jak ich ostatnie wynagrodzenie.

Nie ma co liczyć na kokosy

Te oczekiwania zupełnie nie przystają do prognoz dotyczących stopy zastąpienia - bo tak nazywa się relacja wysokości emerytury do wysokości naszej ostatniej pensji. Z ubiegłorocznego raport Komisji Europejskiej wynika, że w 2060 r. nasza emerytura będzie stanowić zaledwie 25 proc. wynagrodzenia, które dostawaliśmy w ostatniej pracy, podczas gdy obecnie jest to ok. 54 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury dzisiejszych 30-latków. "Jedna trzecia z nas dostanie najniższe świadczenie"

Z danych IGTE wynika, że aż 87 proc. Polaków w wieku 18-30 lat spodziewa się, że ta prognoza jest niedoszacowana i zbyt pesymistyczna. Jak podaje "PB", co dziesiąty młody Polak oczekuje, że emerytura pozwoli mu zrealizować zarówno podstawowe potrzeby, jak i zabezpieczyć dodatkowe wydatki. Cztery procent badanych oczekuje, że będzie miało tak wysoką emeryturę, że da się z niej jeszcze odkładać oszczędności. Z drugiej strony aż 84 proc. uważa, że przyszła emerytura pozwoli najwyżej na zaspokojenie podstawowych potrzeb albo nie wystarczy nawet na to.

- Niechęć do myślenia o okresie późnej dorosłości połączona z nadmiernym optymizmem w oczekiwaniach wobec wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych składają się na to, że młodzi ludzie rzadko myślą o swojej przyszłości finansowej na emeryturze i sposobach jej zabezpieczenia - komentuje w rozmowie z "Pulsem Biznesu" dr Katarzyna Sekścińska z Katedry Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, autorka badania.

Temat nudny i trudny

- Niezależnie od płci około 53 proc. młodych dorosłych uważa te tematy za nudne, a 74 proc. badanych uważa, że są także trudne - dodaje. I ocenia, że większość z nich przeszacowuje poziom swojej wiedzy na tematy dotyczące systemu emerytalnego.

- Jeśli coś jest trudne, zazwyczaj to od siebie odsuwamy – komentowała we wtorek wyniki badania prezes IGTE Małgorzata Rusewicz. - Poza tym ludzie młodzi mają inne potrzeby, muszą kupić dom czy mieszkanie, samochód, wysłać dzieci do przedszkola - oceniła.

Jednocześnie 79 proc. badanych oczekuje edukacji od instytucji finansowych. - To ogromna przestrzeń. Pokazuje, że jeśli instytucje będą miały coś ciekawego do zaoferowania, ludzie będą z tego skorzystać – tłumaczyła Małgorzata Rusewicz.

Młodzi zdają sobie też sprawę, że oszczędzanie na emeryturę jest ważne, choć niekoniecznie pilne. Uważa tak 60 proc. mężczyzn i 70 proc. kobiet w wieku 18-30 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Beta
9 miesięcy temu
Ja mogę przejść na emeryturę w 2031 r. Jej wysokość na moim profilu w ZUS to kwota o 30 procent wyższa niż moje zarobki dzisiaj.
dfv
9 miesięcy temu
Dochody są ważne. Im wyższe tym lepiej. Trzeba zadbać samemu o własną emeryturę i odkładać, inwestować. Ważne jest też to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony i co? Wydawali miliony! Elitom zależy by trzymać nas na smyczy w finansowej ciemnocie. Najlepszy obywatel to zadłużony i nieświadomy finansowo. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo,, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
wewe
9 miesięcy temu
45 lat składek 20% z wynagrodzenia i emerytura na 15 lat. 45x20=15x60. No to policzcie sobie 60% obecnego wynagrodzenia. Taka emerytura dla płacących składki.
wewe
9 miesięcy temu
To już miało być w 2020r. Jak długo te brednie jeszcze ? Emerytur w Polsce nie wylicza sie z ostatniego miesiaca zatrudnienia, nie ma żadnej stopy zastąpienia !
suweren+
9 miesięcy temu
cała kwota zgromadzona na koncie po śmierci powinna zostać przekazana wskazanym osobom to nie są kradzione pieniądze jak obecnie w zarządach SP
...
Następna strona