Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

100 tys. osób dostaje niższe emerytury. Nawet 200 zł różnicy w skali miesiąca

41
Podziel się:

Koniec z czerwcowymi emeryturami, które były niższe, niż te wyliczane w innych miesiącach. Okazuje się, że nawet 100 tys. osób może nadal pobierać zaniżone przez przeliczenie w czerwcu świadczenia.

100 tys. osób dostaje niższe emerytury. Nawet 200 zł różnicy w skali miesiąca
Nie wiedzieli, że złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu będzie niekorzystne. Teraz dostają zaniżone świadczenie. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEEEfNpN

Po wielu latach wreszcie skończył się problem tzw. czerwcowych emerytur. Niestety nie dla wszystkich. Zyskają na tym tylko tegoroczni seniorzy, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu. Zmiana nie będzie obowiązywać wstecz, dlatego też, jak wyliczyła "Rzeczpospolita", 100 tys. Polaków dalej będzie dostawać niższe świadczenia.

Emeryci tracili. Jarosław Kaczyński nie stracił

Tegorocznym czerwcowym emerytom ZUS automatycznie przeliczy świadczenia, ale nie dotyczy to osób, które przeszły na emeryturę kilka lat temu. Jeżeli dotąd nie ubiegały się o ponowne przeliczenia świadczenia, to może być to już niemożliwe.

bEEEfNpP

Problem, jak pisze "RZ", znany był przynajmniej od 2015 roku. Okazuje się, że Jarosław Kaczyński kilka lat temu został poinformowany o tym, że złożenie wniosku w czerwcu będzie się wiązało z niższym świadczeniem i uniknął niższej emerytury - informowała "Wyborcza".

Zobacz także: Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa

Czerwcowe emerytury były niższe

bEEEfNpV

Dlaczego termin złożenia wniosku miał znaczenie? Każdy, kto złożył wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, oprócz waloryzacji rocznej, korzystał również z waloryzacji kwartalnej. Natomiast wobec wniosków składanych w czerwcu nie stosowano waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną. Różnica na wyliczeniu mogła wynosić nawet 200 zł w skali miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEEfNqq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
STOP
2 tyg. temu
MONEY a moze tak artykuł z radami jak czerwcowi emeryci maja zawalczyc o swoje. A nie ciagle to samo piszecie.Nie przlicza emerytur i nadal beda ich okradac.
klara
2 tyg. temu
Jeżeli ktoś przed wiekiem emerytalnym trafił pół roku do Biura Pracy to oni zaraz w dniu urodzenia np w czerwcu przesyłali papiery do ZUS-u aby już nie płacić np zapomogi czy ubezpieczenia!Emeryt nie miał wiele do gadania!!!
marcyś
2 tyg. temu
Który stary przepracowany emeryt byłby takim debilem i nierozsądnym żeby specjalnie złożyć wniosek wiedząc że otrzyma mniejszą emeryturę???To ZUS zastosował wredną pułapkę nie informując o tym przeciętnego obywatela-a Kaczyńskiego raczyli ostrzec!!!Domagamy się ponownego sprawiedliwego przeliczenia!!
bEEEfNqr
emer
2 tyg. temu
Podstawa naliczenia emerytury jest niewłaściwa, te dalsze trwanie życia to jakiś kosmos. Powinno być kapitał początkowy zwaloryzowany + kwota zgromadzonych składek do dnia rozwiązania umowy z powodu przejścia na emeryturę podzielona przez lata pracy = roczna wysokość emerytury i to podzielona przez 12 = emerytura miesięczna. To liczenie jako wskaźnik dalsze trwanie życia jest niesprawiedliwe społecznie. Emeryci o takim wyliczeniu jeśli będą mieć mniej niż najniższe kwotę zagrażającej egzystencji doliczyć tej grupie kwotę dodatku socjalne z środków opieki społecznej. Proste i czytelne. A te "13" bądź "14" nie dla wszystkich to krzywdzące dla tych co mieli odpowiedzialną pracę i więcej zarabiali a teraz poprzez to, że nie dostaną tej '14' są traktowanie nie sprawiedliwie.
zcx
2 tyg. temu
Czyli 100k zostało oszukanych. Bo jak inaczej nazwać fakt że osoby odchodzące na emerytury w styczniu będą mieć je wyższe niż jakby popracowali jeszcze pół roku i odeszli w czerwcu.
...
Następna strona