Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

100 tys. osób dostaje niższe emerytury. Nawet 200 zł różnicy w skali miesiąca

44
Podziel się:

Koniec z czerwcowymi emeryturami, które były niższe, niż te wyliczane w innych miesiącach. Okazuje się, że nawet 100 tys. osób może nadal pobierać zaniżone przez przeliczenie w czerwcu świadczenia.

100 tys. osób dostaje niższe emerytury. Nawet 200 zł różnicy w skali miesiąca
Nie wiedzieli, że złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu będzie niekorzystne. Teraz dostają zaniżone świadczenie. (money.pl, Rafał Parczewski)

Po wielu latach wreszcie skończył się problem tzw. czerwcowych emerytur. Niestety nie dla wszystkich. Zyskają na tym tylko tegoroczni seniorzy, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu. Zmiana nie będzie obowiązywać wstecz, dlatego też, jak wyliczyła "Rzeczpospolita", 100 tys. Polaków dalej będzie dostawać niższe świadczenia.

Emeryci tracili. Jarosław Kaczyński nie stracił

Tegorocznym czerwcowym emerytom ZUS automatycznie przeliczy świadczenia, ale nie dotyczy to osób, które przeszły na emeryturę kilka lat temu. Jeżeli dotąd nie ubiegały się o ponowne przeliczenia świadczenia, to może być to już niemożliwe.

Problem, jak pisze "RZ", znany był przynajmniej od 2015 roku. Okazuje się, że Jarosław Kaczyński kilka lat temu został poinformowany o tym, że złożenie wniosku w czerwcu będzie się wiązało z niższym świadczeniem i uniknął niższej emerytury - informowała "Wyborcza".

Zobacz także: Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa

Czerwcowe emerytury były niższe

Dlaczego termin złożenia wniosku miał znaczenie? Każdy, kto złożył wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, oprócz waloryzacji rocznej, korzystał również z waloryzacji kwartalnej. Natomiast wobec wniosków składanych w czerwcu nie stosowano waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną. Różnica na wyliczeniu mogła wynosić nawet 200 zł w skali miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Emeryt czerwc...
4 miesiące temu
Dzięki Tuskowi jestem emerytem czerwcowym. Dzięki jego reformie musiałam przejść na emeryturę 9 miesięcy później i to właśnie w czerwcu. Nikt mnie nie poinformował, a ja niestety nie znałam tego przepisu, że jest to dla mnie niekorzystne. Czuję się okradziona.
Ani
2 lata temu
Jestem za wyrównaniem dla osób ,którzy składali przed 2020 rokiem.
Tera
2 lata temu
Emeryci czerwcowi, a może wszyscy składajmy pozwy sądowe, przecież jesteśmy jawnie oszukani
STOP
2 lata temu
MONEY a moze tak artykuł z radami jak czerwcowi emeryci maja zawalczyc o swoje. A nie ciagle to samo piszecie.Nie przlicza emerytur i nadal beda ich okradac.
klara
2 lata temu
Jeżeli ktoś przed wiekiem emerytalnym trafił pół roku do Biura Pracy to oni zaraz w dniu urodzenia np w czerwcu przesyłali papiery do ZUS-u aby już nie płacić np zapomogi czy ubezpieczenia!Emeryt nie miał wiele do gadania!!!
...
Następna strona