Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Od tego zależy wysokość emerytury. Ważna informacja ZUS

205
Podziel się:

Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z obowiązującej jeszcze tablicy GUS. Przyznając świadczenie, ZUS zawsze sprawdza, która tablica jest korzystniejsza dla zainteresowanego - zaznacza prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od tego zależy wysokość emerytury. Ważna informacja ZUS
Tablice dalszego trwania życia GUS są kluczowe dla obliczania wysokości emerytury. Na zdjęciu prezes ZUS Gertruda Uścińska (PAP, Maciej Kulczyński)

GUS opublikował nowe tablice trwania życia na podstawie danych o śmiertelności za 2022 r. W porównaniu do zeszłorocznej tablicy GUS nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, w tym o:

  1. 18,6 miesiąca dla 30-latków,
  2. 15,4 miesiąca dla 60-latków,
  3. 13,8 miesiąca dla 65-latków,
  4. 6 miesięcy dla 80-latków.

Wyliczając wysokość emerytury, ZUS będzie korzystał z nowej tablicy od 1 kwietnia.

I tak 60-latka z kapitałem emerytalnym 500 tys. zł otrzyma 1966,18 zł emerytury, czyli o ok. 127 zł mniej niż gdyby ZUS obliczał świadczenie według tablicy z 2022 roku. ZUS podzieli kapitał przez 254,3 miesiąca zamiast przez 238,9 miesiąca.

65-latek z kapitałem emerytalnym 500 tys. zł otrzyma 2380,95 zł emerytury, czyli o ok. 167 zł mniej niż gdyby ZUS obliczał świadczenie według tablicy z 2022 roku. ZUS podzieli kapitał przez 210 miesięcy zamiast 196,2 miesiąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Najnowsza tablica trwania życia będzie wykorzystana do obliczenia emerytury przede wszystkim, gdy między kwietniem 2023 r. a marcem przyszłego roku osoba ubezpieczona osiągnie wiek emerytalny i złoży odpowiedni wniosek - wyjaśnia prezes ZUS.

Jak dodaje, osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z obowiązującej jeszcze tablicy GUS.

- Przyznając świadczenie, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny - podkreśla szefowa ZUS.

Tłumaczy, że tablice dalszego trwania życia GUS są kluczowe dla obliczania wysokości emerytury przez ZUS. Wiemy, że epidemia COVID-19 mocno wpłynęła na te tablice. Eksperci wskazywali, że co do zasady z każdym rokiem będziemy żyć dłużej. Występowanie w Polsce koronawirusa zaburzyło ten trend - mówi prof. Gertruda Uścińska.

- Warto wspomnieć, że średnie dalsze trwanie życia jest jednak wciąż krótsze niż w ostatniej przedpandemicznej tablicy GUS, czyli z 2020 r., która powstała na podstawie danych o śmiertelności w 2019 r. - dodaje.

Z nowych danych, które pokazał GUS, wynika, że w ubiegłym roku zanotowano 447 tys. zgonów, czyli mniej o 72 tys. w stosunku do 2021 r. (519 tys.), a także mniej o 39 tys. niż w 2020 r. (486 tys.). Zgonów było jednak więcej o 39 tys. niż w 2019 r. (408 tys.), czyli w ostatnim przedpandemicznym roku.

Wysokość emerytury. Ci seniorzy nie muszą się spieszyć

Prezes ZUS przypomina, że obecny system zdefiniowanej składki zakłada, że im więcej opłacamy składek i im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe jest świadczenie.

- Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc. W ostatnich latach Polacy coraz częściej odkładają przejście na emeryturę na później - zaznacza szefowa Zakładu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(205)
Rmeryt
11 miesięcy temu
To są kombinacje naszego ZUS . Jak nie taka tablica to taka. Musi starczyć dla nierobów. Tych z PiS co wypracowali emerytury pod budką z piwem.
Resti
rok temu
447tysiecy zgonów tyle osób nie weźmie już emerytury. Licząc, że każdy miał średnio 2000zl. To daje około miliarda zł nowych emerytów ma być ponoć z 200tys. To się pytam gdzie te serki tysięcy złotych ? Jak latami wynosiły relacje zgonów do ilości nowych emerytów i jaki był wynik finansowy + i - ?
Pezo
rok temu
ZUS powinien stać po stronie emeryta. Czyli niech uśredni obecne tablice dalszego trwania życia do dwóch lat.
Ttit
rok temu
Jak ktoś ma 400zł zł mniej przez tablice życia to rocznie ma ponad 4000 mniej a z waloryzacją to ponad 5000zl mniej. Gdy upłynie przypisana dlugosć życia to będą setki tysięcy różnicy. Nie przeliczycie na nowo emerytury gdy będą korzystne tablice. Nawet gdybyście pracowali to przeliczą wam tylko nowe składki dodane w wyniku pracy na emeryturze. Po za tym kto nie chce iść na emeryturę. To niech sobie dobrze policzy ile straci nie pobierając świadczenia. Bo zyskuje na skróceniu długości życia i składkach. Ale nie wypłacane świadczenie może opoznić zwrot nie pobranych świadczeń. Tylko szczęście i zdrowie może wtedy grać główną rolę w opłacalności takiego rozwiązania . Czyli idziesz na emeryturę bierzesz swiadczenie i drugie z pracy.
Keks
rok temu
Nie muszą się spieszyć pobierać świadczenie. Im później tym lepiej. Proponuję szczaw i zupki z MOPS.
...
Następna strona