Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Ostatnie takie podwyżki. Seniorzy muszą się przygotować

218
Podziel się:

Koniec września przynosi informację o sporym spadku inflacji. We wrześniu, po raz pierwszy od wielu miesięcy, wzrost cen jest jednocyfrowy. To będzie jednak miało wpływ na podwyżki dla seniorów - informuje "Fakt".

Ostatnie takie podwyżki. Seniorzy muszą się przygotować
W projekcie budżetu na 2024 r. rząd założył, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 12,3 proc. (Adobe Stock, marcinm111)

Inflacja we wrześniu 2023 roku wyniosła 8,2 proc. rok do roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim odczycie. To przełomowy, jednocyfrowy wynik.

W informacji GUS wybija się jedno. Pozycja "Paliwa do prywatnych środków transportu" odnotowała spadek o 7 proc. Żywność i energia są znacznie powyżej cen z zeszłego roku - osiągnęły wzrost o odpowiednio 10,3 i 9,9 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polaków czekają głodowe emerytury". Eksperci kreślą czarny scenariusz

Waloryzacja emerytur w 2024 r.

Jak przypomina "Fakt", spadek inflacji będzie mieć jednak efekt uboczny i wpłynie na wysokość waloryzacji rent i emerytur w 2024 r. "To już pewne, że tegorocznego rekordu nie da się pobić. Przypomnijmy, od 1 marca br. emerytury i renty zostały podniesione o 14,8 proc." - czytamy.

W projekcie budżetu na 2024 r. rząd założył, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 12,3 proc. "2024 r. będzie ostatnim, kiedy podwyżki dla seniorów będą tak wysokie" - zauważa dziennik.

Wraz ze spadkiem inflacji należy się spodziewać, że w najbliższych latach nie będziemy już obserwowali dwucyfrowych waloryzacji świadczeń i wrócimy do czasów skromniejszych podwyżek – powiedział dziennikowi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Obecnie osoby podbierające najniższą emeryturę, mogą liczyć na 1588 zł brutto. "Jeśli prognozy się sprawdzą, waloryzacja podniesie najniższe świadczenie do kwoty 1783 zł brutto. Tyle samo wyniesie zatem trzynastka i czternastka" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(218)
ronald
2 miesiące temu
Wybory wygra ko .Ciekawe czy rozliczy pis?
buuuu
2 miesiące temu
ale ceny wzrosły kilkakrotnie.....
Kmicic
2 miesiące temu
Proszę nie pisać bzdur, podwyżek emerytur nie było w tym kraju chyba nigdy, co najwyżej waloryzacja i to grubo poniżej rzeczywistej inflacji, czyli jak za komuny ciągle jest tworzony tzw. stary portfel
www
2 miesiące temu
To i tak będzie więcej niż kiedy rządziła opozycja, kiedy to dawali po 2 zł.
paralela
2 miesiące temu
Chcecie znów ,,by było jak było" ? Rządy wszelkich przepoczwarzeń PO i syndykatu bucholtza, dokonały na Narodzie Polskim większej zbrodni ekonomicznej niż 123 lata zaborów. Majątek Polaków, wart ok 8 bln zł został przez antypolskich barbarzyńców rozgrabiony i wyprzedany za złotówkę, przy twierdzeniu, że był nic nie wart choć obcy którzy go dostali, eksploatują do dziś bez żadnych inwestycji, setki tyś mieszkań ludzi którzy je budowali zostało sprzedanych szulerom za złotówkę wraz z mieszkańcami, miliony zostało pozbawionych z dnia na dzień pracy a dziesiątki tys popełniło samobójstwa z beznadziei nie mogąc nakarmić swoich głodnych dzieci.
...
Następna strona