Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ike
23.09.2020 16:22

Oszczędności Polaków. Przejadamy środki na emeryturę

W związku z trudną sytuacją, wielu Polaków już teraz sięga po środki odłożone na emeryturę. W przyszłości może mieć to bardzo poważne skutki, bo jeśli nie będziemy oszczędzać teraz, to czkają nas głodowe ostatnie lata życia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Ludzie, którzy mają finansowe problemy, ratuja się pieniędzmi odkładanymi na emeryturę

O tym, że w trudnych czasach ratujemy się pieniędzmi, które miały czekać na emeryturę, świadczą Dane Komisji Nadzoru Finansowego – zauważył "Fakt".

– W pierwszym półroczu 2020 roku na blisko 250 tysiącach kont IKE i IKZE wykonano wypłaty przedterminowe – komentuje Jarosław Sadowski, analityk Expandera.

Dla porównania: w tym samym okresie rok wcześniej takich wypłat było nieco ponad 26 tysięcy.

Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

Uczciwie należy jednak wskazać, że natężone wypłaty z IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), zaczęły się już w drugiej połowie 2019 r., a więc jeszcze przed pandemią. Miał oto związek z uruchomieniem programu PPK w największych firmach.Część pracujących uznała, że nie chce odkładać na emeryturę w dwóch miejscach.

Niezależnie od pobudek, jest to największa fala wypłat z IKE i IKZE w historii. W ciągu 12 miesięcy Polacy wycofali z kont pół miliarda zł.

Nie ma przesady w słowach, że jeśli nie zaczniemy oszczędzać na kilkadziesiąt lat przed emeryturą, czekają nas bardzo trudne ostatnie lata życia. Stopa zastąpienia, czyli stosunek ostatniej pensji do prognozowanego świadczenia, nieustannie się zmniejsza.

O ile obecnie emerytura wynosi około 50 proc. pensji, którą pobieraliśmy przed zakończeniem pracy, to za 25 lat, przy zachowaniu systemu emerytalnego w obecnej formie, będzie to już około 30 proc. ostatniej pensji. Za 40 lat przyjdzie się nam zadowolić 25 proc. obecnego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ike, ppk, ikze, emerytury
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2020

ZK590państwo zabiera mi 19,52% jako składkę emerytalną i 6% składki rentowej i dalej wyliczają głodową emeryturę po 45 latach płacenia … Czytaj całość

23-09-2020

STGNie tylko Polacy przejadają emerytury. Rząd też chętnie sięga po te oszczędności i objada Polaków z ich funduszy emerytalnych

23-09-2020

PolkaOdkladam na emeryture placac do zus wiele tysiecy z naszej pensji kazdego miesiaca. Na zycie zostaje niewiele. Z tego mam jeszcze odkladac? Bo panstwo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (76)