Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Pandemia podbije emerytury. Mogą być wyższe nawet o 9 proc.

36
Podziel się:

Kluczem jest wzór, z jakiego wylicza się emerytury. Znaczenie ma tu średnia oczekiwana długość życia. Tę wylicza GUS. Liczba zgonów wywołanych pandemią zmienia dotychczasowe szacunki.

Pandemia podbije emerytury. Mogą być wyższe nawet o 9 proc.
(Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

Średni oczekiwany czas trwania życia został obniżony. To efekt pandemii i nadmiarowych zgonów wśród Polaków. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", to z kolei wpłynie na emerytury. Świadczenie może być wyższe o 5 do 9 proc. w zależności od wieku. Pisaliśmy o tym również w money.pl w tekście: Pandemia wpłynie na emerytury Polaków. Jedni zyskają, inni stracą na całe życie.

Jak to możliwe? Wszystko przez wzór, z jakiego wylicza się świadczenie. Ważnym jego elementem jest właśnie wyliczany przez GUS średni oczekiwany czas trwania dalszego życia. Im wyższy, tym emerytura niższa.

Zobacz także: Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte do 9 kwietnia. "Chodzi o zmniejszenie motywacji do przemieszczania się"

Jednak wynikająca z większej śmiertelności mniejsza liczba potencjalnych emerytów oznaczać będzie wyższe świadczenia dla tych, którzy żyć będą dłużej, wyjaśnia "DGP". Tak więc na wyższą emeryturę mogą liczyć ci, którzy w tym lub przyszłym roku zdecydują się zakończyć swoją aktywność zawodową.

Gorzej będą mieli ci, którzy przejdą na emeryturę w kolejnych latach, bowiem po pandemii statystyka się odwróci i wzrośnie średnia oczekiwana długość życia. To z kolei spowoduje, że ci późniejsi emeryci dostaną po kieszeni - wskazuje na łamach dziennik prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak podkreśla ekspert, to budzi poczucie niesprawiedliwości wśród seniorów i dlatego sugeruje zmianę wzoru wyliczania świadczenia. Albo brać średnią z poprzednich lat, albo osobno wyliczać emerytury dla każdego rocznika. Jak podkreśla, temat jest istotny, a zmiany dynamiczne, dlatego sprawą trzeba się zająć już teraz.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
nika
3 lata temu
No akurat z tego nie ma co się cieszyć, choć nim ja dożyję emerytury, to już dawno skutki pandemii będą usunięte. Tu więc stawiam dodatkowo na ppk, bo niewielkim kosztem i zerowym zaangażowaniem, mogę sobie dodatkowo odłożyć
nika
3 lata temu
Jak to dobrze że do emerytury mam jeszcze czas. Nie będę musiała czekać na tragedię żeby dostać podwyżkę. Licze na to że uzbiera mi sie w ppk no i mam ubezpiecznenie emerytalne
opl
3 lata temu
Szanowny ekspercie. Algorytm jest do wyliczania, a nie do upodlania.
Paranoja PIS
3 lata temu
To po pandemii czeka nas emerytalne tsunami gdyz dlugosc zycia gwaltownie wzrosnie
J-23
3 lata temu
Średnie Życie mężczyzn około 75 Lat. To Nawet 203,4:12=17lat 65+17=82 lat więc Liczy ZUS dobrze.??? To jest Istota Rzeczy.
...
Następna strona