Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ppk
23.11.2019 12:25

Paweł Borys: będziemy reagować na sygnały o presji pracodawców na rezygnację z PPK

- W wielu firmach pracodawcy naciskają na pracowników, by rezygnowali z PPK – uważa Paweł Borys i zapowiada, że Polski Fundusz Rozwoju przyjrzy się tego rodzaju sygnałom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Paweł Borys jest prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialnego a wdrożenie PPK (Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS)

"Jest bardzo dużo firm z partycypacją w PPK powyżej 50 proc. Ale są też takie, gdzie partycypacja ta jest "dziwnie niska" - zauważył na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Paweł Borys. "Z tych firm mamy sygnały o presji pracodawcy na rezygnację. Będziemy reagować" - dodał.

I tak, w największych firmach (to one obowiązkowo jako pierwsze weszły do systemu) zainteresowanie oscyluje między 20 a 69 proc. Średni rzeczywisty poziom partycypacji mieści się w przedziale między 39 a 42 proc. Jak zauważyli autorzy raportu o poziomie partycypacji w programie pracowniczych planów kapitałowych, czyli Instytut Emerytalny i kancelaria Wojewódka i Wspólnicy, "szacowany rzeczywisty poziom partycypacji w PPK warto zestawić z założeniami twórców tego programu, którzy jeszcze pod koniec sierpnia 2018 r., składając do Sejmu projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, szacowali poziom partycypacji na 75 proc.".

Rzeczywiste wyniki mocno więc rozmijają się z oczekiwaniami.

Obejrzyj: Pracownicze Plany Kapitałowe to okazja dla najmniej zarabiających. "Oni skorzystają najbardziej"

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu br., od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju zakłada, że docelowo obejmie on 7-8 mln osób.

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju twierdzi, że PPK to będzie fundamentalna zmiana w Polsce
40 proc. Polaków wybrało PPK. "To będzie fundamentalna zmiana"

Do PPK zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ppk, paweł borys, emerytury, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-11-2019

JacekPPK Wielka ściema na której zarobią tylko instytucje finansowe.

24-11-2019

RealistaŚwiadomość ekonomiczna Polsko rośnie i dlatego nie dajemy się nabrać na to.

24-11-2019

TalibTrudno wymagać od ludzi zarabiających głodowe pensje żeby jeszcze je zaniżali dodatkową składka

Rozwiń komentarze (56)