Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

PiS obiecuje emerytom większe podwyżki. Przynajmniej o 70 zł

279
Podziel się:

Nie tylko trzynasta i czternasta emerytura. PiS w swoim programie obiecuje także hojniejsze podwyżki emerytur i rent dla seniorów otrzymujących najniższe świadczenia.

Emeryci dostaną więcej - obiecuje PiS
Emeryci dostaną więcej - obiecuje PiS (East News, E. M. Welch / Rex Features/EAST NEWS)

Waloryzacja rent i emerytur to dla większości z 9,7 mln świadczeniobiorców jedyna szansa na "podwyżkę". Dziś otrzymują ją raz w roku w marcu. Opiera się ona o mechanizm zapisany w ustawie – nie może być niższa niż inflacja plus 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w roku poprzedzającym waloryzację.

Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić ten mechanizm i zapisać w ustawie minimalną wartość podwyżki wyrażoną kwotą, nie procentami – przypomina "Gazeta Wyborcza".

"Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł” – brzmi fragment programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także: Emerytury przedsiębiorców. Oto, ile dostaną, jeśli będą płacić najniższą składkę

Mechanizm wymyślony przez PiS "GW” wyjaśnia na przykładzie przyszłorocznej waloryzacji. Prognozowana podwyżka o 3,24 proc. emerytowi, który otrzymuje świadczenie na poziomie 1300 zł brutto, daje dziś 42 zł. Zapisane kwotowego minimum automatycznie podniosłoby ją do 70 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(279)
wyborca
4 miesiące temu
Zaraz zaraz "14" już chyba wypadła ?
Wiktor
3 lata temu
Kolejny dowód na ogromne różnice między PiS a PO, PO nic nie dało emerytom, PiS bardzo im pomaga.
Precz
3 lata temu
Niech sobie to wszystko zabierze i w końcu zejdzie ze sceny!!!!!
emeryt
3 lata temu
Emeryci NIE chcą TRZYNASTEK, CZTERNASTEK ! Emeryci oczekują zwolnienia z PODATKU ! To nie są TRZYNASTKI 888 zł , TRZYNASTKA to jest tyle ile wynosi emerytura, a nie inaczej ! 888 zł zwane TRZYNASTKA do niczego się nie wlicza emerytura pozostaje taka jaka była ! NIE dolicza się do emerytury ani do waloryzacji w następnych latach ! CZTERNASTKA tylko dla tych co mają niskie emerytury , a dlaczego maja niskie to wszyscy wiedzą . Mamy dość wspierania tylko tych co latami nie pracowali, nie płacili składek, pracowali na czarno lub pracowali kilka lat i przeszli na renty, a potem na emerytury. Mamy dość zrównywanie tych co maja niskie emerytury z tymi co latami pracowali uczciwie i płacili uczciwie składki !
emeryt
3 lata temu
PYTAM o ile % wzrosną emerytury ? Pensja minimalna ma wzrosnąć o 130 % ? Zgodnie z zapowiedzią PISu wzrost pensji minimalnej wzrośnie w ciągu 2 kadencji aż o 130 % . Gdy PIS obejmowało w 2015 roku władzę, minimalne wynagrodzenie wynosiło 1750 zł brutto. Realizacja zapowiedzi z sobotniej konwencji oznacza, że w ciągu dwóch kadencji wysokość pensji minimalnej wzrośnie o około 130 %. PiS obiecuje wzrost minimalnej pensji do 2,6 tys. zł brutto w 2020 roku, a następnie do 3 tys. zł w 2021 r. i 4 tys. w roku 2023. Emeryt pyta o ile % wzrosły emerytury za rządów PISu ?
...
Następna strona