Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Policyjne psy z emeryturą. Rząd złożył projekt

35
Podziel się:

Wycofanym ze służby psom i koniom ma przysługiwać specjalna "emerytura", wynika ze złożonego właśnie w Sejmie projektu. Jest w nim wyraźnie zapisane, co ma się dziać ze zwierzętami, gdy nie będą już wykonywać służbowych obowiązków.

Policyjne psy z emeryturą. Rząd złożył projekt
Policyjne psy mogą liczyć na emerytury (PAP, Grzegorz Michałowski)

Psy oraz konie służące w policji, ale i Straży Granicznej, wojsku, Służbie Więziennej czy straży pożarnej mają pozostać w swoich jednostkach również po przejściu na emeryturę - wynika z rządowego projektu, który właśnie trafił do Sejmu.

Jeśli tam, gdzie wychowano psa, nie będzie do tego warunków, zwierzę będzie mogło trafić do innej jednostki. O tym zadecydują konkretne osoby, np. w przypadku policji - komendant główny.

Według rządowego pomysłu zwierzęciem na emeryturze może się zająć jego dotychczasowy opiekun. Jeśli to niemożliwe, pies czy koń powinien trafić do innego funkcjonariusza z uprawieniami. Dopiero w dalszej kolejności pies może pójść pod opiekę zwykłego policjanta, funkcjonariusza na emeryturze lub nawet do osoby zwolnionej ze służby.

Zobacz także: Wielka feta w Zakopanem. Turyści znów imprezują, a policja nie reaguje. "Do domu!"

Opiekun emerytowanego psa czy konia ma dostawać wyżywienie dla zwierzęcia w naturze lub równoważnik pieniężny.

Dzienna stawka dla emerytowanego psa powyżej 20 kilogramów ma wynieść w okresie letnim 10 zł, a w zimowym - 13. W przypadku mniejszych psów ma to być natomiast odpowiednio 7 i 10 zł. Norma dla koni na emeryturze to z kolei 23 zł.

Szacuje się, że obecnie w polskiej policji służy ponad 900 psów i ponad 50 koni. Straż Graniczna ma natomiast ok. 250 psów oraz 8 koni. Inne służby mają już zdecydowanie mniej zwierząt, na przykład armia ma zaledwie 136 psów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Kewlar
2 lata temu
Dzienna stawka żywieniowa w polskim szpitalu to 14-20 zł. Dzienna stawka dla POLICYJNEGO PSA - 10-13 zł. Miło, że nie odwrotnie.
ewtfgerw
2 lata temu
wrecie pis coś dobrego uczynił dal okruchy zabrał obajtkom dał zwierzęta niech sie nie martwi obajtkowie nadrobią z nawiązką jeszcze macie co kraść nie ubędzie wam
Szewczor
2 lata temu
A co na to Konfederacja? Znowu będą te swoje fobie antyzwierzęce odstawiać? Wiadomo że dla Konfederacji idącej na pasku branży futerkowej żadne prawa dla zwierząt począwszy od wydłużenia łańcucha a kończąc na emeryturze są nie do zaakceptowania. Tylko że się ośmieszą kolejny raz kwestionując przysługiwanie wynagrodzenia za lata pracy czy służby.
stan
2 lata temu
To niezgodne z KONSTYTUCJĄ.Pies psu powinien być równy,co do emerytury też.
Policjant
2 lata temu
Straże Miejski też posiadają psy służbowe
...
Następna strona