Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Polski Ład coraz bliżej. Na rewolucji podatkowej PiS ma skorzystać 8 mln seniorów

301
Podziel się:

"Emerytura bez podatku", którą ma wprowadzić Polski Ład, przyniesie korzyść 90 procentom emerytów i rencistów - przekonuje minister rodziny Marlena Maląg. Ustawę, która to umożliwia, podpisał we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z jej zapisami kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł, co da wymierne korzyści wszystkim seniorom, którzy dostają świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł.

Polski Ład coraz bliżej. Na rewolucji podatkowej PiS ma skorzystać 8 mln seniorów
Polski Ład coraz bliżej. Na rewolucji podatkowej PiS ma skorzystać 8 mln seniorów (Adobe Stock)
bETwPVWZ

Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie. Zgodnie z nią kwota wolna od podatku w PIT wzrośnie do 30 tys. zł. Tym samym wolne od podatku będą emerytury i renty wynoszące do 2,5 tys. zł miesięcznie.

Skorzysta 90 procent seniorów

- Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł oznacza, że od świadczeń do tej wysokości nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Z kolei emeryci i renciści o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Na tym rozwiązaniu skorzysta aż 90 proc. emerytów i rencistów. To ponad 8 milionów osób - komentuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz także: Inflacja. Planujesz remont? Będzie drogo. "Ceny rosną o kilkaset procent"
bETwPVXb

Szefowa MRiPS chwali się, że "emerytura bez podatku" to już kolejne - po trzynastej i czternastej emeryturze oraz programach aktywizujących - rozwiązanie kierowane do seniorów.

- Słuchamy Polaków i wiemy, że było to oczekiwane społecznie rozwiązanie. Osoby starsze są grupą, której koszty życia są często wysokie w stosunku do pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych. Dlatego tak zależy nam na poprawie ich sytuacji. To kolejny krok w tym kierunku - mówi minister Maląg.

"Emerytura bez podatku" będzie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS w marcu tego roku (po waloryzacji) wynosiła 2544,54 zł brutto. Jej wysokość jest jednak znacznie zróżnicowana ze względu na płeć - przeciętne świadczenie mężczyzn to 3184,20 zł, a kobiet 2127,81 zł.

bETwPVXh

Podatkowa część Polskiego Ładu podpisana

Przypomnijmy, uchwalona 1 października i podpisana we wtorek przez prezydenta nowelizacja ustaw podatkowych w ramach Polskiego Ładu podnosi m.in. kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Ustawa likwiduje też odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzając tzw. ulgę dla klasy średniej), zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i wprowadza tzw. podatek minimalny od korporacji. Zmiany, z pewnymi wyjątkami, mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Tymczasem Rada Gospodarcza przy Marszałku Senatu zaapelowała w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy podatkowej Polskiego Ładu. "Reforma podatkowa musi być oparta na konsensusie, a nie na konflikcie, musi być przygotowana bez niezrozumiałej presji czasowej" - podkreślono.

bETwPVXi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwPVXC
podatki
emerytury
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(301)
ewa
1 tyg. temu
W Niemczech żona/mąż ma prawo do części emerytury po zmarłym współmałżonku. W Polsce emerytura po zmarłym znika, a osamotniona osoba zostaje bezczelnie ograbiona w ramach "polskiego ładu"
ewa
1 tyg. temu
Jedno wielkie oszustwo. Kosztem jednych emerytów dostaną inni. Emeryci to najbardziej bezradna grupa społeczna. Dosyć już tych kłamstw. Po 40 latach czystej pracy polskiego emeryta nie stać na opłacenie domu opieki społeczne, taka jest polska prawda. A co z pieniędzmi tych, którzy nie dożyli do emerytury lub brali ją kilka miesięcy? Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa.
Chłop
1 tyg. temu
Zwykłe oszustwo- od stycznia 2022 będę systematycznie okradany przez Pis
bETwPVXD
Tegoroczna em...
2 tyg. temu
Kłamstwo, kłamstwo, do 30 000 tysięcy - 9% podatku, powyżej 26% podatku. Im kto dłużej pracował to straci, zyskają ci którzy krótko pracowali kosztem innych. Dlaczego ja pracując 47 lat do 67 lat mam sponsorować innej osobie co pracowała 20 lub 30 lat i odeszła na emeryturę w wieku 55 lat lub 60 lat. Jak ktoś krótko pracował to musi mieć mało. Rząd pis okrada uczciwych emerytów, a sobie powyższa pensje o 6-8 tysięcy. Od marca rewaloryzacja płac sprawi, ze coraz wyższa kwota będzie opodatkowana 26%, do tego wzrost cen uszczupli przynajmniej o 25%.
fiksator
2 tyg. temu
Jedyne z czego moi dziadkowie do tej pory realnie skorzystali to 20% zniżka na leki w dozach, ale to akurat nie jest program rządowy. Cała reszta kosztów życia straszliwie im wzrosła w ostatnim roku.
...
Następna strona