Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Polski Ład. Apel o weto prezydenta do ustawy podatkowej

317
Podziel się:

W piątek Rada Gospodarcza przy Marszałku Senatu zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy podatkowej Polskiego Ładu. Jak podkreślono w liście do głowy państwa, reforma podatkowa musi być oparta na konsensusie, a nie na konflikcie, musi być przygotowana bez niezrozumiałej presji czasowej.

Polski Ład. Apel o weto prezydenta do ustawy podatkowej
Autorzy apelu podkreślili, że reforma podatków "musi być oparta na konsensusie, a nie na konflikcie i przygotowana bez niezrozumiałej presji czasowej". (PAP, Albert Zawada)

Pod apelem do prezydenta podpisali się: Zbigniew Jakubas, Henryka Bochniarz, dr Sławomir Dudek, prof. Jerzy Hausner, Bogdan Kaczmarek, Adam Kiciński, Jerzy Krzanowski, Arkadiusz Muś, Henryk Orfinger i Michał Świerczewski.

W apelu podkreślono, że tryb stanowienia ustawy Polskiego Ładu w Sejmie, a w szczególności tryb jej konsultacji jaskrawo narusza wywodzone z Konstytucji zasady zaufania obywateli do państwa prawa. Jak zaznaczono, jest to jedna z największych reform prawa podatkowego na przestrzeni wielu lat, która zmienia aż dwadzieścia sześć ustaw i wprowadza ok. 100 nowych rozwiązań dotyczących różnych aspektów systemu podatkowego. W apelu czytamy:

Wiele z tych rozwiązań jest bardzo skomplikowanych, nowatorskich, dotychczas niespotykanych w systemach podatkowych. Ustawy będą oddziaływać na kilkadziesiąt różnych grup podmiotów publicznych i prywatnych, których liczebność przekracza 25 milionów. Ze względu na znaczenie proponowanych zmian oraz ich wpływ na funkcjonowania systemu podatkowego, projekt ustawy powinien być procedowany przy zachowaniu najwyższych standardów legislacyjnych.
Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

Polski Ład. Niewiele czasu, by przygotować się do zmian w podatkach

Według sygnatariuszy listu do prezydenta Andrzeja Dudy, "przyjęcie tak kompleksowej i złożonej reformy prawa podatkowego w tak krótkim czasie, tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego, a zwiększającej podatki dla 2-3 milionów podatników bez należytych konsultacji z podatnikami, pracownikami, przedsiębiorcami i samorządowcami stanowi pogwałcenie konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego oraz wywodzonej z niej zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa (art. 2 Konstytucji RP)."

Jak wskazano, pierwotny pakiet ustaw podatkowych był konsultowany w wakacje, a finalna wersja projektu nie była konsultowana przed skierowaniem do Sejmu. Podkreślono, że zaznacza to również w swoim apelu Rada Przedsiębiorczości zrzeszająca 9 największych organizacji pracodawców, w tym organizacje należące do Rady Dialogu Społecznego.

"Przeciętny podatnik, ale nawet i księgowi w firmach, nie są w stanie w większości przypadków określić skutków proponowanych zmian dla swojej przyszłej sytuacji finansowej. Podobnie eksperci ekonomiczni i doradcy podatkowi. Analiza projektowanych zmian rodzi wątpliwości co do ich jednoznaczności i przejrzystości. Nawet eksperci sejmowi od legislacji nie byli w stanie przeczytać i przeanalizować całego projektu. Oznacza to, że wejście w życie tych zmian w ww. trybie, tj. z ograniczonymi konsultacjami oraz w zbyt krótkim terminie na dostosowanie rynku do nowej rzeczywistości prawnej, musi prowadzić do naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, wynikających z Konstytucji RP" - stwierdzili członkowie Rady.

"Nie jesteśmy przeciwni reformie podatków w kierunku prozatrudnieniowym, w kierunku obniżenia klina podatkowo-składkowego dla najmniej zarabiających pracowników. Jednak to nie usprawiedliwia wprowadzania prowizorek i komplikacji. Tym bardziej, że już dzisiaj w rankingu International Tax Competitiyeness Index, Polska zajęła przedostatnie miejsce na 37 krajów OECD. To nie usprawiedliwia też braku należytych konsultacji i braku możliwości przygotowania się podatników do nowych rozwiązań, szczególnie w okresie tak dużej niepewności, zagrożeń inflacyjnych i nadal w warunkach pandemicznych" - czytamy w apelu.

Polski Ład. Rada Gospodarcza: wstrzymać proces legislacyjny ustawy

"Biorąc pod uwagę wymienione okoliczności, apelujemy o wstrzymanie procesu legislacyjnego ustawy poprzez jej zawetowanie. Jednocześnie uważamy, że konieczne jest przygotowanie profesjonalnej, kompleksowej, skonsultowanej i prozatrudnieniowej reformy systemu podatkowo-składkowego" - oświadczyli sygnatariusze apelu.

Podkreślili, że reforma podatków "musi być oparta na konsensusie, a nie na konflikcie i przygotowana bez niezrozumiałej presji czasowej".

1 października Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, która wdraża rozwiązania podatkowe zapowiadane wcześniej w ramach programu Zjednoczonej Prawicy - Polski Ład. Pod koniec października posłowie odrzucili część poprawek Senatu, m.in. tę, która zakładała, że nowe rozwiązania podatkowe miałyby wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Opowiedzieli się też przeciw przyjęciu poprawki zmierzającej do ustanowienia podstaw prawnych pokrycia uszczerbku finansowego jednostek samorządu terytorialnego w związku z wejściem w życie nowych regulacji oraz przeciw zwiększeniu podatku dla organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,2 proc.

Negatywną opinię uzyskała także senacka poprawka rozszerzająca tzw. ulgę dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie oraz poprawka rozszerzająca preferencje podatkowe na osoby posiadające co najmniej troje dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(317)
Adam N 1973
2 lata temu
Bogaci, zaPOmnieliście jak płaciliście podatek 45% ? To właśnie liberalny rząd Suchockiej w 1993 podniósł III próg z 40 na 45%. Nie chcecie pamiętać, że to PiS w koalicji z Samoobroną i LPR obniżył bogatym podatek PIT z 45 na 32%, czyli jak dla klasy średniej?? Przypominam, przed 2008 skala podatkowa wynosiła 21, 33 i 45%. Bezczelni bogaci dotąd relatywnie płacili najmniej właśnie dzięki PiS, plują na rząd że urealnił składkę zdrowotną. I tak jesteście NA PLUSIE!!! POliczcie sobie: obniżka z 45 na 32% to mniej o 13%, a teraz nie będzie możliwości odpisu 7,75% składki zdrowotnej. Czyli nadal w zmniejszeniu opodatkowania macie ZYSK 5,25%
Podatnik
2 lata temu
Ciekawe, kto wystąpi w obronie 600 tysięcy emerytów ze stażem pracy powyżej 40 paru lat (dotyczy to również kobiet, takie też są, a także emerytowanych górników), których prezes Kaczyński uznał za "cwaniaków". Ci ludzie, mimo że prawo nie działa wstecz, będą mieli zmniejszone emerytury. Nie mogą (jak to ma miejsce w przypadku ludzi pracujących) zostać zaliczeni do "klasy średniej", bo jak z bolszewicką szczerością stwierdził vice minister finansów Jan Sarnowski , aby potraktować ich zgodnie z prawem (równość wobec prawa zgodnie z Konstytucją), wymagałoby opracowania specjalnego algorytmu, który jest "trudny". Model dla pracujących też był trudny, ale obejmował więcej osób, więc jakoś można go było opracować. Widać, że pan minister nie umie rozwiązywać trudnych problemów ( to dlaczego siedzi na tym stołku???) i nie będzie się przejmował łamaniem konstytucji, tam gdzie chodzi tylko o 600 tysięcy obywateli.
JACK
2 lata temu
CZY TA POSTAC MA TWARZ I HONOR NAPEWNO NIE
JACK
2 lata temu
TA POSTAC POWINNA BYC ODSUNIETA OD LUDZI
JACK
2 lata temu
A CO ON MOZE TO JEST PODWLADNY PREZESA BEZ HONORU
...
Następna strona