Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Zdążyć przed Polskim Ładem. Tylko w grudniu szansa na niższy podatek

82
Podziel się:

Rewolucja podatkowa PiS ma zacząć działać od nowego roku. Jednak w praktyce ta część przedsiębiorców, którzy za grudzień 2021 będą chcieli rozliczyć się w styczniu 2022, będzie to musiała zrobić na nowych, mniej korzystnych zasadach. Dlatego warto uregulować zobowiązania wobec skarbówki jeszcze w grudniu.

Zdążyć przed Polskim Ładem. Tylko w grudniu szansa na niższy podatek
Przedsiębiorcy chcą zdążyć przed Polskim Ładem. Tylko w grudniu szansa na niższy podatek (Adobe Stock, DEMI VAA SUNILA)

Polski Ład, a zwłaszcza jego podatkowa część, spędza Polakom sen z powiek. Nowe zasady tylko dla niektórych będą korzystne.

Podstawowe założenia to m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zlikwidowanie możliwości odliczenia 7,75 proc. składki zdrowotnej, która wynosi 9 proc. dochodu. Przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą składkę w wysokości 4,9 proc. dochodów. Inaczej będzie w przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem zryczałtowanym.

Skomplikowany Polski Ład

Ci o rocznych przychodach do 60 tys. zł będą płacić składkę w wysokości 9 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ale już ci o przychodach między 60 tys. zł - 300 tys. zł - od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz także: Polski Ład zachęca do kombinowania? Soboń: Każdy system do tego zachęca

Do tego dochodzi ulga dla klasy średniej i podniesienie 32-procentowego progu podatkowego do 120 tys. zł rocznie. To, jak zmieni się opodatkowanie poszczególnych pracowników i przedsiębiorców będzie zależało nie tylko od przychodów, ale też od tego, jak dany przedsiębiorca się rozlicza - czy według skali podatkowej, czy ryczałtowo, czy liniowo.

Kto i ile zyska, a kto straci na Polskim Ładzie, dobrze pokazują wyliczenia firmy Crido. Według nich na rewolucji podatkowej PiS skorzystają najmniej zarabiający pracownicy oraz ci przedsiębiorcy, którzy również nie zarabiają kokosów, a zarazem rozliczają się według skali podatkowej.

Składka zdrowotna za grudzień. Przedsiębiorcy powinni się pospieszyć

Dlatego, jak podaje piątkowa "Rzeczpospolita", przedsiębiorcom opłaci się pośpiech z uregulowaniem płatności wobec skarbówki jeszcze w grudniu. Zgodnie z prawem składkę zdrowotną za grudzień mogą opłacić do 10 stycznia, jeśli płacą ją tylko za siebie, lub do 15 stycznia, jeśli zatrudniają pracowników.

Jednak jeśli zrobią to po Nowym Roku, to będą zobowiązani do opłacenia składki na nowych zasadach. Jeśli zaś sprawę załatwią w grudniu, składkę zapłacą po staremu i tym samym na tym skorzystają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Nika
3 lata temu
A dlaczego pracownik ma mieć mniejszą wypłatę za grudzień, jeżeli pracodawcy nie stać na opłacenie składek w grudniu? To nie jest wina pracownika.
sgsh
3 lata temu
Okradanie obywateli level master.
ello
3 lata temu
money to portal pseudofinansowy, pseudoekonomiczny robią kopiuj wklej od balcerowicza i jego nędznego FOR, nawet nie czytajcie tych bzdur składka za grudzień jest już z góry określona po staremu
haha
3 lata temu
A potem dowiecie się, że nadpłaciliście, ale za grudzień macie dług. I przyjdą po was. Państwo-pułapka.
Gosc
3 lata temu
Jeszcze troche państwo bankrut ogłosi nacjonalizację i wszystkim, wszystko zabierze…….czarny scenariusz.po wojnie tez zabrano i do dzisiaj nie oddano.
...
Następna strona