Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PPK. "Pasy zapięte?" - pyta Bartosz Marczuk. I kreśli emerytalne scenariusze

208
Podziel się:

"Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta" - pisze Bartosz Marczuk, który w PFR odpowiedzialny jest za wdrażanie PPK. Właśnie naszych przyszłych emerytur dotyczy ta "mrożąca krew historia". Faktycznie, do śmiechu nie jest.

Bartosz Marczuk przekonuje, że wszyscy pracujący powinni zdecydować się na PPK
Bartosz Marczuk przekonuje, że wszyscy pracujący powinni zdecydować się na PPK (WP.PL, Krzysztof Olszewski)
bECpzQyd

Bartosz Marczuk przez ponad trzy lata pracował w Ministerstwie Rodziny, gdzie odpowiedzialny był za program 500+. Później dostał kolejne zadanie specjalne, tym razem od Państwowego Funduszu Rozwoju: wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przy każdej możliwej okazji przekonuje, że nie powinniśmy ufać wyłącznie systemowi emerytalnemu ZUS, ale skorzystać z dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą PPK.

W niedzielny wieczór podzielił się takim przemyśleniem:

- Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości jaki dostałem z @zus_pl. Teraz dostajemy 53,8% ostatniej pensji (ok. 2,2tys.zł). W 2045 będzie 32%,w 2060-24,9%,a 2080-23,1%. To będzie ok.1 tys. zł na mc (na dzisiejsze pieniądze).

bECpzQyf

Jakaś recepta? "Dlatego trzeba dodatkowo się zabezpieczać. Dbać o zdrowie, kształcić, oszczędzać (PPK to idealny produkt), mieć więcej dzieci, przygotować się na dłuższą pracę" – napisał w kolejnym tweecie.

Zobacz także: Obejrzyj: Pieniądze z PPK będą dziedziczone, pieniądze z ZUS nie są. Jak PPK wygląda w praktyce?

Komentujący nie podchwycili złowieszczego nastroju i nawet jeśli poczuli się zaniepokojeni, nie eksponowali tego. Raczej wypominali Marczukowi, że był wiceministrem w rządzie, który obniżył wiek emerytalny, co przyczyniło się do zmniejszenia prognozowanych świadczeń.

bECpzQyl

Przy okazji, w dyskusji wziął udział dr Rafał Mundry, który zauważył, że prognozy Marczuka i tak są zaskakująco dobre w stosunku do tego, jakie świadczenia dostają dziś niektóry emeryci.

- Dziś mama ma 680 zł emerytury na rękę. Po 23 latach składkowych. Do 2,2 tys. zł baaardzo daleko – napisał.

Małe zainteresowanie PPK

Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami opublikowano raport o "Poziomie partycypacji w programie pracowniczych planów kapitałowych" przygotowany przez Instytut Emerytalny i kancelarię Wojewódka i Wspólnicy. Wynika z niego, że w największych firmach (bo to one w pierwszej kolejności musiały wprowadzić PPK) zainteresowanie programem wyniosło zaledwie 40 proc. Do danych natychmiast ustosunkował się Paweł Borys, prezes PFR, który jest zdania, że za niskie uczestnictwo niekiedy odpowiadają same firmy, które zachęcają pracowników do wypisania się z PPK.

- Jest bardzo dużo firm z partycypacją w PPK powyżej 50 proc. Ale są też takie, gdzie partycypacja ta jest dziwnie niska. Z tych firm mamy sygnały o presji pracodawcy na rezygnację. Będziemy reagować - zauważył na Twitterze.

bECpzQym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECpzQyG
KOMENTARZE
(208)
piotr
2 lata temu
"Dziś mama ma 680 zł" emerytury na rękę, a pewnie przez całe życie na ZUS wpłaciła składki rzędu KILKUSET TYSIĘCY złotych? Ktoś to policzył?
abc
2 lata temu
Panie Marczuk, a sufit się na łeb na zawalił? Straszyć ludzi niską emeryturą w przyszłości, żeby nie rezygnowali z PPK? Co to za komusze metody? Celowo wprowadzacie ludzi w błąd by dali wam swoje pieniądze. Na takie zachowania są paragrafy.
za 4 lata
2 lata temu
Co czeka obecnych emerytów? - gwałtowny spadek siły nabywczej emerytur, dla przykładu obecnie średnia emerytura 2236zł, płaca minimalna 2250zł; w 2023roku średnia emerytura po uwzględnieniu sterowania wskażnikiem inflacji rewaloryzowana co roku kwotowo 70zł plus 13 i 14 wyniesie ok 2750zł, a minimalna płaca wyniesie 4000zł. Emerytura minimalna będzie w granicach 1600 - 1680zł.(wszystkie kwoty brutto). Ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną też pozostałe płace, to przełoży się na wzrost cen towarów i usług. Służba zdrowia celowo jest rozmontowywana, tak jak i państwowe ośrodki DPS. Seniorów emerytów jest po prostu za dużo, najważniejsze aby w taki sposób mówić o podwyżkach emerytur lub płacy minimalnej jako o "dobroci" rządu, bez podawania konsekwencji tych działań zainteresowanym. EMERYTÓW CZEKA SELEKCJA NATURALNA I EXTREMALNA SZKOŁA PRZETRWANIA (nie ma to nic wspólnego z eutanazją - dobrą śmiercią)
bECpzQyH
Damian
2 lata temu
Po 35 latach pracy us moja emerytura to 2400$ plus emerytura od pracodawcy 640$ .obecnie mieszkam w Polsce 11k w złotówkach plus żony emerytura około 7 tys teraz spokojna starość i tylko jedno zmartwienie to Polska służba zdrowia lol
Damian
2 lata temu
Po 35 latach pracy us moja emerytura to 2400$ plus emerytura od pracodawcy 640$ .obecnie mieszkam w Polsce 11k w złotówkach plus żony emerytura około 7 tys teraz spokojna starość i tylko jedno zmartwienie to Polska służba zdrowia lol
...
Następna strona