Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Premier przyznaje specjalne renty i emerytury. Pobił rekord

46
Podziel się:

Premier przyznał rekordową liczbę specjalnych emerytur. Decyzję wydał 180 razy. Szef rządu może przyznać takie świadczenie osobom, które nie mają prawa do renty lub emerytury, a znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Premier przyznaje specjalne renty i emerytury. Pobił rekord
Premier przyznaje specjalne renty i emerytury (PAP, PAP/Piotr Polak)

Zgodnie z ustawą o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych premier może przyznać rentę specjalną tym, którzy z różnych powodów nie mogą otrzymywać renty lub emerytury. W 2021 r. Mateusz Morawiecki zdecydował się na to 150 razy, w 2020 r. – 39, a w 2019 r. – 82. W 2022 r. padł rekord  wskazuje "Rzeczpospolita". Szef rządu w ubiegłym roku przyznał 180 rent specjalnych.

Najwyższa sięgnęła 5 tys. zł brutto, najniższa – 1 tys. zł brutto. Co istotne, dodatkowa renta od premiera nie zmniejsza świadczeń otrzymywanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak pisze "Rz", najwięcej świadczeń przyznano rodzinom (dzieciom i współmałżonkom) lekarzy, pielęgniarek i pracowników medycznych, którzy zmarli na Covid-19, a także wdowom i dzieciom górników, którzy zginęli w ubiegłorocznych katastrofach w kopalniach Zofiówka i Pniówek Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zginęło w nich 26 górników – przypomina dziennik.

Specjalne emerytury otrzymali również trzej byli działacze opozycji antykomunistycznej i trzy ich rodziny. Poza tym specjalna emerytura została przyznana 13 osobom zasłużonym m.in. dla kultury (od 1 tys. do 3,5 tys. zł).

"Kolejnych 36 świadczeń specjalnych szef rządu przyznał "z uwagi na trudną sytuację życiową będącą wynikiem szczególnych zdarzeń losowych" (od 1 tys. zł do 5 tys. zł brutto). Najprawdopodobniej w tej grupie są rodziny rolników z Przewodowa, którzy zginęli po uderzeniu zabłąkanego ukraińskiego pocisku S-300. Premier wydał również decyzję podwyższającą świadczenie do 3,5 tys. zł i drugą uzupełniającą" – czytamy w dzienniku.

Wyjątkowo rentę specjalną może przyznać również prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W celu otrzymania świadczenia najpierw należy wystąpić do ZUS o przyznanie renty lub emerytury i dopiero po odmowie złożyć wniosek o rentę specjalną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Janek
miesiąc temu
Dzialacze opozycji antykomunistycznej, ktorzy przepracowali w Polsce tyko 5 lat otrzymuja emeryture 3046 zl. plus dodatek kombatanski w kwocie 1588 zl.
Franek
miesiąc temu
Ja bylem tyczasowo aresztowany 2 razy, razem 6miesiecy z powodow politycznych w stanie wojennym i za kare otrzymuje w Polsce nizsza emeryture za te okresy.
Trio
3 miesiące temu
Emerytura 4+ jest zgodna z konstyucją kiedy nie ma 3+, 2+ czy 1+ ? Moim zdaniem powinny być chociaż dodatki .
oooo
4 miesiące temu
Apel do kierownictwa TVP z Matyszkowiczem, do KRRIT ze Świrskim, do Rady Mediów Narodowych z Czabańskim. Dlaczego nie wyrażacie zgody na liczne prośby obywateli aby transmitować w TVP bezpośrednie otwarte spotkania Tuska i pozostałych liderów z partii opozycyjnych z Polakami? Telewizja TVP to przecież jest publiczna opłacana z podatków wszystkich Polaków a stała się telewizją partyjną na usługach reżimu Kaczyńskiego. Zabraliście nam 13 mld złotych aby tylko służyć mafii? Oczekujemy i żądamy aby TVP bezpośrednio transmitowała marsz w Warszawie 4-go czerwca obronie demokracji. Jeśli tych żądań nie spełnicie to was surowo rozliczymy po wyborach za te haniebne usługiwanie mafii Kaczyńskiego i nazwiemy was kanaliami. To co robicie w TVP to jest tak obrzydliwe, tak nieprawne, tak łajdackie, że brak słów na to wszystko.
lukas
4 miesiące temu
to są chyba renty medialne a nie specjalne, takich tragedii jest codziennie kilkadziesiąt gdzie giną ludzie w wypadkach czy umierają po chorobach i zostawiają bezrobotna żonę i dzieci ale jak o czymś nie jest głośno to renta się nie należy
...
Następna strona