Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Rekordowa liczba rent specjalnych. Oto komu przyznał je premier

346
Podziel się:

W 2022 r. premier Mateusz Morawiecki przyznał 175 rent specjalnych - donosi "Fakt", powołując się na najnowsze dane, które trafiły do Sejmu. To rekordowa liczba. Szef rządu może przyznać takie świadczenie osobom, które nie mają prawa do renty lub emerytury, a znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Rekordowa liczba rent specjalnych. Oto komu przyznał je premier
Premier Mateusz Morawiecki (Getty Images, Hollie Adams)

Zgodnie z ustawą o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych premier może przyznać rentę specjalną tym, którzy z różnych powodów nie mogą otrzymywać renty lub emerytury. W 2021 r. Mateusz Morawiecki zdecydował się na to 150 razy. W 2022 r. padł rekord. Jak wynika z informacji, która wpłynęła do Sejmu, szef rządu w ubiegłym roku przyznał 175 rent specjalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pomożemy PiS". Jasna deklaracja i uderzenie w Kaczyńskiego

Renty specjalne 2022. Premier przyznał rekordową liczbę świadczeń

Kancelaria premiera nie ujawnia oczywiście konkretnych danych osób, które otrzymały wsparcie. Zazwyczaj renta specjalna wypłacana jest działaczom opozycji w czasach PRL, ludziom zasłużonym dla kultury lub sportu, osobom poszkodowanym w katastrofach czy też rodzinom lekarzy i pielęgniarek, które zmarły z powodu COVID-19.

Jak informuje "Fakt", w 2022 r.:

  • trzy renty specjalne trafiły do byłych działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych


  • trzy świadczenia przyznano członkom rodzin opozycjonistów z czasów PRL, znajdującym się w trudnej sytuacji bytowej (jedno przyznane okresowo na dwa lata - red.) - w kwotach od 1 tys. zł do 4,5 tys. zł brutto miesięcznie.


  • 13 świadczeń przyznano z tytułu zasług w różnych dziedzinach aktywności publicznej, w tym osobom zasłużonym dla kultury oraz w działalności publicystycznej, polonijnej i społecznej, znajdującym się w trudnej sytuacji bytowej - w kwotach od 1 tys. zł do 3,5 tys. zł brutto miesięcznie.


  • 36 świadczeń (cztery przyznane jednorazowo i jedno dożywotnio, a pozostałe okresowo - red.) zostało przyznanych z uwagi na trudną sytuację życiową będącą wynikiem szczególnych zdarzeń losowych - w kwotach w wysokości od 1 tys. zł do 5 tys. zł brutto miesięcznie.


  • 55 świadczeń (wszystkie przyznane okresowo - 33 na dwa lata i 22 na czas nauki, ale nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat) przyznano współmałżonkom i dzieciom lekarzy, pielęgniarek, położnych i pracowników medycznych, którzy zmarli, a stwierdzoną przyczyną ich zgonu był COVID-19 i do zakażenia doszło w trakcie wykonywania czynności zawodowych - po 2 tys. zł brutto miesięcznie.


  • 68 świadczeń (wszystkie przyznane okresowo - 27 na trzy lata i 41 na czas nauki, ale nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat) trafiło do współmałżonków i dzieci górników, którzy zginęli w katastrofach górniczych - w kwotach od 1,3 tys. zł do 1,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Wyjątkowo rentę specjalną może przyznać również prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W celu otrzymania świadczenia najpierw należy wystąpić do ZUS o przyznanie renty lub emerytury i dopiero po odmowie złożyć wniosek o rentę specjalną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(346)
Polak abc
2 miesiące temu
panie Ziobro ,Kaczyński, kim wy jesteście ?- wielmożny pan Morawiecki rozdaje kasę jak swoją, bankowcu od siedmiu boleści to z moich podatków także, opiekuję się zoną niezdolną do samodzielnej egzystencji po rozległym udarze niedokrwiennym po obumarciu lewej półkuli mózgu, całkowita afazja, niedowład połowiczny, i inne zaburzenia, dzieciak kilkuletni logiczniej reaguje od niej , mija około pięć lat od udaru, ma 61 lat jest już emerytką, ale nagle Twój ZUS w sierpniu 2022 r Konin oraz wrzesień 2022 r odwołanie Poznań- premierze wszystkich Polaków - Konin i Poznań ZAOCZNIE stwierdził ze jest zdrowa i zdolna do samodzielnej egzystencji i zabrał jej dodatek250 zł miesięcznie a ty miliony rozdajesz bankowcu za nic, ja nie odpuszczam sprawa jest w sądzie, ale najśmieszniejsze jest to ze nikt w w królestwie ZUS u za to nie odpowiada nikogo nie mogę oskarżyć nawet jak wygram sprawę, po skończeniu tego cyrku opublikuje dane lekarzy którzy brali udział w tym cyrku jako orzecznicy ZUS- i zgłoszę was ze wykonujecie zawód lekarza z zerową wiedzą wiec panie Ziobro, Kaczyński ,Morawiecki podarujcie mi kilka tysięcy na to żebym mógł wynająć europejskich prawników i oskarżyć was w Europejskim Trybunale Praw Człowieka za za to co wyczynia podległy tobie premierze wszystkich Polaków ZUS i lekarze orzecznicy z zerową wiedzą ,mieszkam w Turku wielkopolska jakbyście chcieli mnie poszukać i dać mi te pieniądze, żebym przedstawił to bezprawie w odpowiednim Trybunale Praw Człowieka czekam .czekam.-pan Kaczyński pociąga za sznurki , pan Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym a bezkarność lekarzy orzeczników w ZUS-ie to jego działka od 8 lat, a premier Morawiecki jest jego przełożonym także od 8 lat więc ci panowie odpowiadają i nic nie robią w tym temacie
nac
2 miesiące temu
żenujące i uwłaczające dla społeczeństwa-pis nie licz na mój głos,a zagłosuję na tych co obiecają zlikwidowanie tych przywilejów
matka Treisi
2 miesiące temu
Przecież dzieciom lekarzy, pielęgniarek itp należy się renta z ZUS po zmarłym rodzicu. Co to ma być?
przegrali wyb...
2 miesiące temu
jeszcze trochę i ten uśmieszek mu zniknie jak w pasiaki pójdzie oj zniknie
Nick1234
2 miesiące temu
Nawet nie chcę tego czytać
...
Następna strona