Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Prezes PiS rozwiał wątpliwości w sprawie emerytur stażowych

584
Podziel się:

Jarosław Kaczyński w miniony weekend zabrał głos w sprawie emerytur stażowych, rozwiewając nadzieje emerytów na wprowadzenie świadczenia. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas spotkania z mieszkańcami Legnicy tłumaczył, że obecny kryzys nie pozwala na kolejne wydatki socjalne. - Jest waloryzacja, która będzie poważna i są te dwie metody, czyli 13. i 14. Sądzę, że one będą dostosowane do tej sytuacji inflacyjnej, czyli obfite i w tej chwili innych możliwości nie widzimy - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS rozwiał wątpliwości w sprawie emerytur stażowych
Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Legnicy odniósł się do kwestii wypłat emerytur stażowych w 2023 r. (PAP, Sebastian Borowski)

3 grudnia Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Legnicy. Podczas wizyty prezes Prawa i Sprawiedliwości został zapytany o dodatkowe pieniądze dla seniorów w 2023 r., poza 13. i 14. emeryturą.

Jest waloryzacja, która będzie poważna i są te dwie metody, czyli 13. i 14. Sądzę, że one będą dostosowane do tej sytuacji inflacyjnej, czyli obfite i w tej chwili innych możliwości nie widzimy, bo szanowni państwo jest kryzys. Musicie państwo pamiętać, że my nie działamy w sytuacji, w której możemy powiedzieć "no to pożyczamy 10 czy 15 mld zł więcej, bo te obligacje są na 1,5 proc. To z punktu widzenia takiego państwa jak Polska nie ma takiego znaczenia". Dzisiaj mamy sytuację zupełnie inną i musimy to brać pod to pod uwagę - powiedział Kaczyński, którego cytuje dziennik "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury stażowe. Związkowcy naciskają na rząd. Prezes ZUS: trzeba wydłużać aktywność ekonomiczną Polaków

Emerytury stażowe w 2023 roku. Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes partii rządzącej przekreślił tym samym szanse na wprowadzenie nie tylko 15. emerytury, ale także emerytury stażowej. O jej wypłatę zabiegają m.in. związkowcy z NSZZ "Solidarność", którzy postulują, by to nie wiek emerytalny, lecz taż pracy wyznaczał moment przejścia na emeryturę.

- Mamy bardzo dużą, w stosunku do populacji, liczbę emerytów i to też musimy brać pod uwagę. To wynika ze struktury wiekowej społeczeństwa, ale też z tego, że te emerytury w Polsce są przyznawane w młodym wieku, młodszym niż gdzie indziej. My to przywróciliśmy i nie chcemy tego zmieniać, ale musicie też pamiętać, że to ma pewną cenę. To obniża emerytury - wskazał Kaczyński.

- Ci, którzy postulują, by dostawać emerytury nawet mając 50-kilka lat, muszą pamiętać, że te emerytury będą znacznie niższe. Nic się na to nie poradzi. Rząd nie może produkować pieniędzy, bo to będzie oznaczać hiperinflację - tłumaczył.

Emerytury stażowe. Dwa projekty

W grudniu ubiegłego roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez NSZZ "Solidarność" projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, pod którym zebrano 235 tys. podpisów. Przewiduje on, że prawo do takiego świadczenia miałyby osoby, które osiągnęły wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn okres składkowy i nieskładkowy. Emerytura stażowa przysługiwałaby, pod warunkiem że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury. Projekt trafił do komisji polityki społecznej i rodziny.

W grudniu 2021 r. do Sejmu skierowany został też prezydencki projekt dotyczący emerytur stażowych. Przewiduje on, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(584)
stycze
rok temu
Mam 71 lat jeszcze nie zglosilem sie po emeryture bo za duzo papierkow do wypelnienia.. Co zarabiam to zadna emerytura mi tego nie da. Rano wstaje i do roboty. Moj kolega rano ledwie wstaje bo go kosci bola i od razu do fotela po pilota od telewizora. Przejdzie 5 metrow i odpoczywa. Znajomi mowia , ze wygladam na 60-cio latka.
rozsądny
rok temu
I prawidłowo. Potem by był znowu płacz że ZUS oszukuje i mam takie niskie świadczenie. Nikt nie chce wziąć pod uwagę bardzo prostej rzeczy, że każdy rok wcześniejszego przejścia na emeryturę dosyć poważnie obniża jej wartość. Kobiety już płaczą że mają je za niskie. A świadomie tak wybierają i idą na emeryturę 5 lat wcześniej. Przecież nikt ich do tego nie zmusza. Chyba nikt rozumny nie wyobraża sobie że inni będą to takich emerytur dopłacać.
xxx
rok temu
Nie wiek lecz okres odprowadzania składek emerytalnych to powinno być prane pod uwagę.Wiek życia świadczy jedynie o biologii człowieka.O jego aktywności zawodowej świadczy okres odprowadzania składek i tylko to!!!
ekspert
rok temu
Zawsze będę powtarzał. Jak już wiek emerytalny podniesiono to było go nie obniżać tylko wzorem niemców wprowadzić równocześnie emerytury stażowe. I nie byłoby tego całego cyrku z młódkami, dziewczynkami które chcą w wieku 50 lat iść sobie na emeryturę. Zauważyliście państwo że ciągle tylko o kobietach ale o mężczyznach którym celowo dołożono 5 lat harówy ani mrumru, a o tych co już od 15 roku życia robią to temat tabu. My mamy harować 50 lat i tylko nieliczni maja dotrwać do wieku emerytalnego. Statystycznie połowa dożyje. W Polsce rządzą rzeźnicy nie politycy a turcji to tylko pozazdrościć, 20 lat pracy i emerytura bez względu na wiek. Najdłużej harujemy w całym obozie socjalistycznym. Tak nas urządzili plugawe oszusty i dalej nic nie robią w temacie bo mamy umierać a nie iść na emerytury. Zwolnić się nie możesz bo nie dostaniesz świadczenia przedemerytalnego choćbyś miał 45 lat pracy i wiek po 60-ce , a niemiec może i dostanie.
Pro
rok temu
Większość solidnie pracowała od najmłodszych lat , różne były ku temu przyczyny. Utrzymanie urzędników z naszej długoletniej pracy , mówią jak poprzednicy pieniędzy nie było i nie będzie Programy społeczne dużo słów a Ci ludzie którzy przepracowali lata to mają pracować do śmierci - to jest etyczne - ?
...
Następna strona