Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Przepaść. Różnica między najwyższą a najniższą emeryturą to ponad 43 tys. zł

144
Podziel się:

43 412 złotych brutto - tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce wypłacona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji w marcu 2023 roku. Z kolei najniższa kwota świadczenia wyniosła zaledwie 2 grosze. Szczegóły podaje dziennik "Fakt".

Przepaść. Różnica między najwyższą a najniższą emeryturą to ponad 43 tys. zł
Najbogatszy emeryt w Polsce otrzymuje świadczenie z ZUS w wysokości ponad 43 tys. zł (Pixabay)

Według danych ZUS, do których dotarł "Fakt", najniższa emerytura wypłacana w Polsce wynosi 2 grosze. Dostaje ją mężczyzna z Wrocławia, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat i który odprowadził składki za jeden miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce

Kiedy osiągniemy wiek emerytalny i złożymy wniosek o świadczenie, ZUS dzieli zebrany kapitał przez dalsze trwanie życia. Wynik tego działania jest emeryturą. Jeśli ktoś nie wypracował stażu ubezpieczeniowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), a przez krótki czas odprowadzał składki, faktycznie musi liczyć się z tym, że otrzyma bardzo niskie świadczenie - wskazuje "Fakt".

Jak wynika z danych ZUS na koniec 2022 r., emeryturę poniżej minimalnej kwoty świadczenia pobiera w Polsce ponad 360 tys. osób.

Najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi z kolei aż 43 412 zł brutto. Pobiera ją 86-latek z Sosnowca, który przeszedł na emeryturę po przepracowaniu 62 lat. "Tylko ostatnia waloryzacja podniosła emeryturę seniora rekordzisty o 5 500 zł miesięcznie" - czytamy.

Drugi w zestawieniu beneficjentów marcowej waloryzacji świadczeń jest mężczyzna z Warszawy, któremu ZUS wypłaca 36 390 zł brutto. Przepracował on 61 lat na stanowisku kierowniczym.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane co roku. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Początkowo rząd zakładał, że waloryzacja wyniesie 13,8 proc. Ten wskaźnik został jednak podwyższony. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Przeciętne świadczenie wynosi obecnie ok. 2985 zł brutto miesięcznie.

Przypomnijmy, że 1 marca do 1588,44 zł brutto wzrosły najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty rodzinne i socjalne. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń to ok. 44,15 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(144)
Yhy
12 miesięcy temu
Jasne. Tylko bardzo ciekawe ile osób z tzw "groszowymi emerytami " pobiera jakieś inne świadczenia spoza zusu ;D a bycie emerytem jest im potrzebne jedynie do darmowej opieki zdrowotnej ;D sporo ludzi pracowało za granicą, w tym także poza UE
Memino
rok temu
Trzeba iść później na emeryturę Oddać ZUS swoje świadczenie i im więcej oddasz tym więcej dostaniesz. A ile frajdy z pracy i uratujesz ZUS który bankrutuje a oddaje 5,5 mld bo ma za dużo. To zdaje się o to chodzi ?
Eryk
rok temu
Nie myślę o tym jeszcze, to na ten moment zbyt odległe. Skupiam się na rozwoju i budowaniu swojej kariery. Jako technik ortopeda zarabiam świetne pieniądze i cieszę się, że mogę pomagać innym. Do edukacji w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych przekonała mnie mama, której jestem teraz bardzo wdzięczny.
HaeM
rok temu
To jeszcze podzielcie 43 412 zł/2 gr i napiszecie, że najwyższa emerytura jest ponad DWA MILIONY razy większa od najniższej....
z.s
rok temu
To teraz policzcie, ile lat będzie pobierał emeryturę 86 letni facet, który przepracował 62 lata i cały czas miał pobierane składki, a ile państwo czyli pracujący będą dopłacać do nierobów, którzy krótko pracowali I zasilali system grosikami. Zrozumiec trudno jak mozna miec emeryturę 2 gr. Nie robić sensacji tam gdzie jej nie ma. Nie judzić ludzi i nie pisać głupot,bo to woda na młyn do maluczkich i demoralizacja. Coraz częściej można w Polsce żyć z dodatków i nic z siebie nie dawać,a niestety pracować i mieć problemy.
...
Następna strona