Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Przyszli emeryci mogą dostać mniej pieniędzy. Oto wyliczenia ZUS

144
Podziel się:

Od 1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie korzystał z nowych tablic średniego dalszego trwania życia, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przyszli emeryci mogą dostać mniej pieniędzy. Oto wyliczenia ZUS
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewnia, że nowe tablice nie będą miały wpływu na już wypłacane emerytury (East News, Stanislaw Rozycki/REPORTER)

GUS opublikował nową tablicę trwania życia na podstawie danych o śmiertelności za 2022 r. Wynika z nich, że w ubiegłym roku odnotowano 447 tys. zgonów, czyli mniej o 72 tys. w stosunku do 2021 r. (519 tys.). W porównaniu z 2020 r. liczba zgonów była o 39 tys. niższa niż w 2020 r.

Ale już w porównaniu z ostatnim rokiem przed pandemią (2019) zgonów było więcej o 39 tys.

W porównaniu do zeszłorocznej tablicy GUS nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, w tym o: 18,6 miesiąca dla 30-latków, 15,4 miesiąca dla 60-latków, 13,8 miesiąca dla 65-latków, sześć miesięcy dla 80-latków.

Średnie dalsze trwanie życia jest jednak wciąż krótsze niż w ostatniej przedpandemicznej tablicy GUS, tj. z 2020 roku, która powstała na podstawie danych o śmiertelności w 2019 roku - powiedziała prezes ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wymuszanie L4? "Częściej Polacy nie chcą zwolnienia, które lekarz zaleca"

Nowe tablice demograficzne w ZUS. Wpływ na wysokość emerytur

Zaznaczyła, że "od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur". "Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat niższą o 6,1 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 6,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy" – dodała prezes ZUS.

Dla przykładu: 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 1966,18 zł, czyli mniejszej o ok. 127 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez 254,3 zamiast 238,9 miesięcy).

Natomiast 65-latek z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2380,95 zł, czyli mniejszej o ok. 167 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez 210,0 zamiast 196,2 miesięcy). Tablica pozwala jednak na obliczenie wciąż wyższej emerytury niż przed pandemią o 2,8 proc. dla 60-latki oraz 3,6 proc. dla 65-latka.

60-letnia kobieta z kapitałem 500 tys. zł może otrzymać więcej o ok. 54 zł niż na podstawie tablicy z 2020 r. (kapitał dzielony przez 254,3 zamiast 261,5 miesięcy), a 65-letni mężczyzna z tym samym kapitałem – więcej o ok. 83 zł (kapitał dzielony przez 210,0 zamiast 217,6 miesięcy).

Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Dłuższa praca a przeliczanie emerytury z ZUS

Przeliczenie świadczenia emerytalnego jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach np., gdy senior po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może on je sobie doliczać do świadczenia. Jednak najnowsza tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(144)
Beti
2 miesiące temu
To, że tabela długości życia była naliczana bez uśrednienia z dwóch lat. To nie oznacza, że nie powinna być teraz uśredniania . Jako wynik błędu systemowego . Jasio dostał brykę a Kazio stracił brykę na przestrzeni lat . Bo się urodził trochę później choć nawet w tym samym roku Przyzwyczajenie i duch loteryjny w Narodzie istnieje skoro nic z tym nie zrobiono latami.
Pezo
2 miesiące temu
Tabela długości życia rok do roku jak nie kalkulator ale rębak ogrodniczy .
Keko
2 miesiące temu
Nawet najgłupszy analityk usredniał by do dwuch lat i określał dalsze trwanie życia. Ale mamy najmądrzejszych analityków w GUS i mamy to co mamy. Pytanie dlaczego wcześniej nikt tego nie zauważył. To jest pytanie ?
dostep777
2 miesiące temu
Dlaczego jeśli wiek życia maleje ZUS nie przelicza emerytur już pobieranych a tylko te wchodzące w danym roku. Przecież do średniej bierze wyniki od emerytó??!!!. Kolejna kradzież ..dwunasta jęsli dobrze liczę!!!
dostep777
2 miesiące temu
Machinacje, symulacje , kombinacje z powtórzeniami kłamstw, oszustw i złodziejstwa-oto dzisiejszy nasz ZUS !!!
...
Następna strona