Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

0
Podziel się:

Money.pl przeanalizował, jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat radziły sobie instytucje odpowiedzialne za nasze emerytury.

OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Składki przyszłych emerytów powinny pozostać w _ drugim filarze _. To jedyny sposób, by mogli oni liczyć na wyższe świadczenia. Chociaż w pierwszym półroczu jednostki OFE traciły na wartości, to większość z nich i tak wypadła lepiej niż ZUS.

Podczas wczorajszego posiedzenia rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej przyszłości _ drugiego filaru _. Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, przedstawione w ubiegłym tygodniu trzy scenariusze dla OFE mają teraz trafić do konsultacji społecznych i dopiero po ich zakończeniu dowiemy się, co dalej będzie działo się z naszymi składkami.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/slowa;tuska;o;ofe;to;kiepski;zart,45,0,1338413.html) *Słowa Tuska o OFE to kiepski żart * Bartosz Wawryszuk tłumaczy, dlaczego rząd będzie w wakacje _ niegrzeczny _.

Otóż ci, którzy nie zadeklarują, że chcą być dalej w OFE, zostaną automatycznie przeniesieni do ZUS. Krytycy takiego rozwiązania zarzucają Donaldowi Tuskowi i Jackowi Rostowskiemu to, że liczą oni na bezczynność przyszłych emerytów, którym nie będzie chciało się załatwić wymaganych formalności. Co więcej, będzie można całkowicie przenieść się tylko z OFE do ZUS, ale już nie odwrotnie. Podobnie jak to, że po podjęciu decyzji o powrocie do ZUS nie będzie można jej już cofnąć.

Jeżeli takie rozwiązanie wejdzie w życie, przyszli emeryci będą musieli poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób oszczędzać dalej na emeryturę. Kluczowe mogą dla nich okazać się dane dotyczące tego, ile OFE zarabiają w porównaniu do ZUS-u. Symulacja Money.pl nie pozostawia wątpliwości. Pokazuje, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat ZUS wypadał gorzej od pozostałych funduszy. Po tym półroczu Zakład co prawda _ wskoczył _ na lepsze miejsce, ale to rezultat gorszych wyników OFE, które odczuły ostatnie _ kryzysowe _ spadki na giełdzie.

Kto najlepiej pomnaża pieniądze emerytów

Money.pl sprawdził, ile pieniędzy zgromadziliby przyszli emeryci, gdyby przez ostatnie trzynaście lat odkładali po sto złotych miesięcznie albo w jednym z funduszy emerytalnych albo w ZUS. To najbardziej obrazowy i najprostszy sposób, dzięki któremu możemy pokazać, jak w praktyce radzą sobie instytucje finansowe.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę okres od początku funkcjonowania OFE do końca czerwca tego roku, okaże się, że większość funduszy wypadła lepiej niż ZUS. Najlepszy z nich w naszym przykładzie zgromadził ponad 27 tysięcy złotych. To około dwa tysiące złotych więcej od najgorszego OFE, który może pochwalić się kwotą 25,8 tysiąca złotych. ZUS uplasował się w drugiej części stawki z kwotą w wysokości 26 tysięcy złotych.

Źródło: Obliczenia własne Money.pl na podstawie danych KNF

W ostatnim rankingu Money.pl dotyczącym OFE wyniki ZUS-u plasowały go na ostatnim miejscu. Tym razem zdołał przeskoczyć aż trzy Otwarte Fundusze Emerytalne. Powód jest jednak bardzo prosty. W przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najgorszą możliwą sytuacją dla przyszłego emeryta jest brak waloryzacji. Środki zgromadzone w OFE podlegają natomiast wahaniom w dużym stopniu zależnym od sytuacji panującej na warszawskiej giełdzie.

Ta w czerwcu, czyli ostatnim miesiącu uwzględnionym w zestawieniu, była bardzo niekorzystna dla posiadaczy akcji. Indeks największych spółek notowanych na GPW w tym czasie stracił niemal 10 procent, a straty poszczególnych OFE wyniosły od niespełna 3 do około 3,5 procent.

Zobacz, jak kształtował się indeks WIG20 w czerwcu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warto pamiętać o tym, że każda mocna przecena na giełdzie uderza w całość środków już zgromadzonych na rachunku OFE. ZUS nie zdołał zatem wyprzedzić większości Otwartych Funduszy Emerytalnych nawet w momencie, w którym WIG20 zanotował najgorszy miesiąc od września 2011 roku, a same fundusze jeden z najgorszych w ciągu kilku ostatnich lat.

ZUS wygra, bo emeryci uciekną z OFE?

Warto zauważyć, że przyszłym emerytom decyzję o tym, czy pozostać w OFE, dodatkowo utrudni ocena tego, jaki wpływ będą miały zmiany w _ drugim filarze _ na sytuację na warszawskiej giełdzie. Możemy bowiem założyć, że ewentualna ucieczka większości osób z OFE i zagrożenie ich całkowitą likwidacją wciąż będą negatywnie wpływać na kursy akcji spółek.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/234/m265706.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;o;ofe;to;nie;debata;to;propaganda,10,0,1336074.html) *Balcerowicz o OFE: To nie debata, to propaganda * Zdaniem byłego ministra finansów, tezy zawarte w raporcie rządu były wielokrotnie w przeszłości obalane. Co z tego wynika? Skutek dla naszych emerytur może być o tyle poważny, że fundusze mają w tej chwili około 100 miliardów złotych zgromadzonych w akcjach. A spadki na giełdzie będą powodować, że również wycena jednostek funduszy może spadać. To oczywiście będzie działać na korzyść ZUS, w którym _ pieniądze _ nie tracą na wartości, a są corocznie waloryzowane.

Problem jednak w tym, że środki w ZUS są wirtualne. To tylko zapisy na kontach, które stanowią obietnicę przyszłych wypłat dla emerytów, pod warunkiem, że kolejne pokolenie będzie na nich pracować i odprowadzać składki. Przed podjęciem decyzji o wyborze warto również pamiętać o tym, że środki z OFE podlegają dziedziczeniu, jeżeli osoba je odkładająca umrze przed przejściem na emeryturę. Z kolei w ZUS takiej możliwości nie ma.

Zobacz, jakie propozycje ma rząd dla przyszłych emerytów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk odkrywa karty w sprawie OFE Premier ujawnił, kiedy zapadną decyzje dotyczące reformy emerytur. Eksperci mocno podzieleni w ocenie.
Nacjonalizacja oszczędności? Nie przejdzie. Rząd wybierze drugi wariant zmian w OFE Już w zasadzie wiadomo, który z trzech scenariuszy wygaszania OFE wybierze rząd.
Prezydent uratuje system emerytalny? Propozycje wymagają "pogłębionych analiz" Jak na razie jest za wcześnie na ocenę opcji przedstawionych w raporcie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)