Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn? Jest stanowisko Lewicy

218
Podziel się:

Wiek emerytalny to temat, który rozgrzewa wielu Polaków. O jego zrównanie została zapytana Anna Maria Żukowska — posłanka Lewicy. Według posłanki wiek emerytalny dla kobiet oraz mężczyzn nie powinien być zrównany i powinien pozostać taki, jaki jest obecnie.

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn? Jest stanowisko Lewicy
Anna Maria Żukowska przekazała stanowisko Lewicy dotyczące wieku emerytalnego (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Wiek emerytalny to jeden z tematów, który był poruszany podczas wyborów parlamentarnych w 2023 roku oraz referendum. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. O to, jakie stanowisko dotyczące wyrównania wieku emerytalnego ma Lewica została zapytana Anna Maria Żukowska na antenie Radia Zet — czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 20 tys. zł za m kw mieszkania? "10 lat temu było to nie do pomyślenia"

Lewica przeciwko zrównaniu wieku emerytalnego

- Jakie jest pani zdanie? Jak równość, to równość, tak? - dopytywał prowadzący program Radia Zet. Posłanka odpowiedziała, że "w sensie ideowym na pewno tak powinno być, ale to jest temat, który jest bardzo wrażliwy dla Polek i Polaków i myślę, że w ogóle powinniśmy rozważać niedyskutowanie o wieku emerytalnym jako takim, tylko o zmianie systemu emerytalnego" - czytamy w "Rz".

- W tej chwili zdanie Lewicy jest takie, że nie należy zrównywać wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn — powiedziała Anna Maria Żukowska. Posłanka dodała, że powinien on pozostać taki, jak jest w tej chwili - podaje "Rzeczpospolita".

Wiek emerytalny - partie debatowały przed wyborami

Przypomnijmy: jedno z pytań referendalnych dotyczyło podniesienia wieku emerytalnego. O to także pytała TVP podczas debaty przedwyborczej przedstawicieli wszystkich ugrupowań. Jakie wówczas zdanie prezentowały partie?

Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Bosak. Przedstawiciel Konfederacji powiedział na wstępie, że Polska potrzebuje "prawdziwej debaty" nt. tego, "skąd mają się wziąć pieniądze, za które będziemy otrzymywali emerytury". Dodał, Konfederacja nie jest zwolennikiem podniesienia wieku emerytalnego.

Szymon Hołownia zadeklarował z kolei, że w przyszłej kadencji ugrupowanie opowie się za pozostawieniem wieku emerytalnego na niezmienionym poziomie.

Trzecia na pytanie o wiek emerytalny odpowiedziała przedstawicielka Nowej Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka zaznaczyła, że Lewica głosowała przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Następnie zaczęła zwracać uwagę na to, że emeryci mają problem, żeby związać koniec z końcem i to jest prawdziwy kłopot.

Premier Mateusz Morawiecki wytknął Donaldowi Tuskowi, że to on i jego partia podniosła wiek emerytalny. Podkreślił przy tym, że jego partia jest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Donald Tusk zapewnił, że "po wygranych wyborach będzie pilnował osobiście, żeby nikomu do głowy nie przyszło podwyższanie wieku emerytalnego". Przypomniał także wypowiedź Mateusza Morawieckiego ze stycznia 2010 r. w "Rzeczpospolitej", w której mówił, że rząd powinien działać z determinacją, aby jak najszybciej podwyższyć wiek emerytalny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(218)
Polak
2 tyg. temu
Kobiety które nie mają dzieci pracują normalnie jak mężczyźni - ten sam wiek emerytalny.
Silver
miesiąc temu
Wiek emerytalny powinien być zrównany. Dla dobra kobiet i mężczyzn. "Podziękujmy" populistycznemu PiS-owi, bo teraz długo żadna grupa u steru go nie wyrówna.
jan
miesiąc temu
Oczywiście, że tak. Kobiet jest więcej, dłużej żyją niż męższczyźni i jeszcze zabierają emeryturę po mężu. a Facetom jeszcze mnie doliczają składek za obowiązkową 2 lub 3 letnią służbę wojskową. My się nie pchaliśmy do MONu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
88888888
miesiąc temu
niech popracuje w szpitalu to odechce sie glupich ustaw
88888888
miesiąc temu
ta pani powinna popracowac nie jako posel ale w szoitalu na nocach to sie odechce glupiej ustawy
...
Następna strona