Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Ani jednego dnia dłużej. Dane ZUS pokazują podejście Polaków do emerytury

146
Podziel się:

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarł serwis Prawo.pl, nie pozostawiają złudzeń: w 2022 r. aż 70,3 proc. uprawnionym ZUS przyznał emeryturę w dniu, w którym osiągnęli wiek emerytalny.

Ani jednego dnia dłużej. Dane ZUS pokazują podejście Polaków do emerytury
W 2022 r. prawie 90 proc. uprawnionych osób przeszło na emeryturę w ciągu pierwszego roku od uzyskania uprawnień (Adobe Stock)

Jak podaje serwis, w 2022 r. prawie 90 proc. uprawnionych osób przeszło na emeryturę w ciągu pierwszego roku od uzyskania uprawnień. Dla porównania, w 2021 r. 68,2 proc. osób spośród tych, które przeszły na emeryturę, zrobiło to zaraz po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat - u mężczyzn. W 2020 r. odsetek ten był jeszcze niższy i wynosił 62,4 proc. - wylicza Prawo.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

- Zdecydowana większość osób uprawnionych przechodzi na świadczenie w ciągu pierwszego roku. To ma zasadniczy związek z tym, że jeżeli uzyskali uprawnienia do emerytury do końca marca, to wówczas w kwietniu otrzymali trzynastą emeryturę. Około 90 proc. osób podejmuje decyzję w ciągu pierwszego roku od osiągnięcia wieku emerytalnego. Pozostałe 10 proc. to osoby, które nie zamierzają przechodzić na emeryturę chociażby dlatego, że mają dobrze płatną pracę. Decyduje więc rachunek ekonomiczny - podkreśla w serwisie Prawo.pl dr Wojciech Nagel, członek Rady Nadzorczej ZUS, ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych.

Co ciekawe, aż 70 proc. Polaków decyduje się na przejście na emeryturę już w pierwszym dniu osiągnięcia odpowiedniego wieku. To oznacza, że nie chcą pracować ani jednego dnia dłużej i marzą o odpoczynku od obowiązków służbowych.

Z danych ZUS wynika ponadto, że na emeryturę szybciej przechodzą mężczyźni niż kobiety. W 2022 r. średni wiek mężczyzny, który zakończył swoją aktywność zawodową i któremu ZUS przyznał świadczenie, wynosił 65,2 lata. W przypadku kobiet średni wiek to 60,6 lat.

Polacy na emeryturze pracują

Według danych ZUS, przytaczanych w artykule Prawo.pl, przeciętna przyznana w 2022 roku emerytura, zarówno na starych, jak i nowych zasadach, wyniosła 3136 zł i stanowiła 56,6 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast średnia emerytura przyznana mężczyznom w 2022 r. wyniosła 3842 zł, a kobietom - 2521 zł.

Mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego Polacy kontynuują aktywność zawodową w coraz większym zakresie. Wskaźnik zatrudnienia z roku na rok wzrasta także wśród seniorów. W drugim kwartale 2022 r. wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 60/65+ wyniósł 9,3 proc. (7 proc. w II kwartale 2015 r.). Ponadto w ciągu ostatnich siedmiu lat (2015-2021) liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 40 proc. - informuje Prawo.pl.

- W 2022 r. około 826 tys. emerytów jednocześnie pracowało lub prowadziło działalność gospodarczą - mówi Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(146)
Gilgamesh
3 miesiące temu
Mam 45 lat pracy. 45 lat składkowych! A do emerytury jeszcze ponad 5 lat. Mam dość pracy.
Angella
4 miesiące temu
ludzie są w różnych sytuacjach. Spróbuj znaleźć pracę na kilka lat przed emeryturą jak pracodawcy szukają do pracy w młodym zespole i nikt nie chce się zająć taką dyskryminacją.
OFE
4 miesiące temu
Ponoć były już rozmowy na temat podwyższenia wieku emerytalnego dla wszystkich służb bez wyjątku do 65 roku życia ?? prawdopodobnie po wyborach wejdzie w życie ta ustawa
ZUS
4 miesiące temu
Jest rozwiązanie !! podnieść wiek emerytalny policjantom do 65 lat i wtedy tendencja składkowa się odwróci na korzyść emerytów
Emer
5 miesięcy temu
Kobietom należącym do OFE nie opłaca się pracować dłużej. Jeśli przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, po ukończeniu 65 lat dostaje od państwa wspaniały prezent i jest potraktowana tak, jakby wniosek o emeryturę złożyła po raz pierwszy dopiero w tym wieku , pomimo tego, że wcześniej przez 5 lat lub więcej pobierała emeryturę z konta ZUS i emeryturę kapitałową z OFE. Po raz kolejny ma zwaloryzowany kapitał początkowy, składki z ZUS i subkonto z OFE .Do przelicznia stosuje się średnią długość trwania życia jak dla wieku 65 lat...
...
Następna strona