Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Rząd nie ma wyboru. Emerytów czeka seria olbrzymich waloryzacji emerytur

465
Podziel się:

Inflacja w czerwcu 2022 r. w Polsce poszybowała do poziomu 15,6 proc. Jak przekonują ekonomiści, jej spadek będzie bardzo powolny. Wzrost cen nie opuści naszego kraju jeszcze przed długi czas - przynajmniej do 2024 r. Rząd więc nie ma wyboru. Emerytów czekają wyższe niż w ostatnim latach waloryzacje emerytur.

Rząd nie ma wyboru. Emerytów czeka seria olbrzymich waloryzacji emerytur
Rząd będzie musiał więcej dosypać emerytom przez wysoką inflację. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Inflacja w czerwcu, według "szybkiego" szacunku GUS, wyniosła 15,6 rok do roku (r/r) wobec 13,9 proc. r/r w maju. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,5 proc. Jest to najgorszy wynik od marca 1997 r., a szczyt jest wciąż przed nami.

- Szczyt inflacji może wystąpić latem, ale jej spadek do końca roku będzie bardzo powolny - przewidują ekonomiści PKO BP.

Inflacja nam nie odpuści, a to oznacza wysokie waloryzacje emerytur

Nie jest to odosobnione zdanie. Według ekspertów Citi Handlowego inflacja w naszym kraju nie odpuści aż do 2024 r. W przyszłym roku ma wynieść średnio 9,4 proc., a za dwa lata niewiele mniej, bo 8,6 proc.

To oznacza, że rząd, chcąc zadbać o kondycję budżetów domowych emerytów, będzie zmuszony waloryzować emerytury Polaków na wyższych poziomach niż dotychczas. Pierwszy sygnał takiego działania doszedł do nas w czwartek.

Rząd zaproponował bowiem waloryzację emerytur i rent w 2023 r. na poziomie 9,6 proc., a koszt wyniósłby 27,5 mld zł. Dane podano w komunikacie po posiedzeniu zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

To oznaczałoby wzrost minimalnej emerytury z 1217,98 zł do 1334,90 zł na rękę, czyli o prawie 117 zł. Od marca 2023 r. do grudnia to zysk w wysokości 1170 zł netto.

Co więcej, aby realnie emerytury nie spadły, także w 2024 r. waloryzacja powinna wynieść znacznie powyżej 8 proc., jeśli przewidywania ekonomistów w tym temacie się sprawdzą.

Waloryzacja do zmiany?

Dlatego też strona społeczna naciska na rząd, by ten zrekompensował seniorom drożyznę, wprowadzając drugą waloryzację. Do tego jednak jest potrzebna zmiana prawa, dzięki której można by zastosować przepisy, które obowiązują przy płacy minimalnej. Zakładają, że jeśli prognozowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc., w lipcu przeprowadzana musi być druga podwyżka najniższej pensji.

- Możemy spodziewać się utrzymania wysokiej inflacji w kolejnych latach. Dlatego trzeba szybko wypracować nowe mechanizmy waloryzacji, by nie pogarszać wskaźników niekorzystnych dla całej gospodarki - mówił podczas Rady Antoni Kołek, doradca prezesa Pracodawców RP.

"Czternastka" ochroni seniorów przed inflacją? Wypłata w sierpniu

Receptą na inflację, zdaniem rządu, są czternaste emerytury. W 2022 r. czternaste emerytury zostaną wypłacone z urzędu wraz z sierpniową emeryturą lub rentą – wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Pełną kwotę, czyli 1217,98 zł, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

W informacji wskazano, że jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane. W projekcie ustawy zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(465)
Polak emeryt
4 tyg. temu
Jeżeli od wszystkich emerytów rząd pobiera podatki, to wszyscy emeryci powinni otrzymywać 13-tki i 14-tki. Jeżeli nie wszyscy emeryci je otrzymują, to rząd jest złodziejem i oszustem. Moje podatki nie są jedynie dla ,,biedy", a także dla tych emerytów, którzy wypracowali wyższe emerytury. Pracowici, bogatsi emeryci nie muszą otrzymywać dotacji z OPS-ów i innych tego typu instytucji, ale pobrane podatki są własnością wspólną. A już na pewno tych, którzy je zapłacili. I ci też powinni otrzymywać dodatkowe emerytury. Ale jak widać ten rząd to złodzieje i oszuści. Od samych ,,bieda wyborców" nie wystarczy im głosów w nadchodzących wyborach.
Manek
miesiąc temu
Opieka społeczna To pracownicy wzajemnie sobie pomaga sobie swoim pracownikom alkoholikom mają żywność dopłaty do opału a emeryt ma 2270zl Neto to przekracza to taka ustawa aby ten biedny nie dostał nic od Rząd nie ma do opału jedzenie drogie kupi a tu co nie przekracza tej ustawy ograbiają wypracowanych emerytów 30 letnim stażem ten który ma 1800 zł żarcie za 400zl zapomogi węgiel I emeryt 2270 zapłaci opal żadnej pomocy Państwa dobra zmiana
obserwator
miesiąc temu
14 tki są dla tych co nawet nie wypracowali stażu emerytalnego! Tych co długo i dużo pracowali pomija się! To jest sprawiedliwość w Polsce! Owszem biednym należy pomagać ale poza systemem ZUS (np. Opieka Społeczna)ponieważ to całkowicie wypacza przepisy emerytalne!
terkaterka
miesiąc temu
Jaka podwyżka!!!!! grosze dajecie,robicie tylko szum wokół tego,a podwyżki po dwa zł.Pan Premier powinien podwyższyć dwa razy tyle,bo inflacja wynosi 15%.
Marek
miesiąc temu
Tak tylko nie wszyscy dostają 14 emeryturę. Ale prawdą jest że ten rząd chociaż coś daje bo jak w tych trudnych czasach byłby tusk z rostkowskim to już szczaw by się skończył.
...
Następna strona