Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rząd przymierza się do waloryzacji emerytur. Ma wspomóc seniorów z najniższymi świadczeniami

219
Podziel się:

Waloryzacja emerytur w 2024 r. najprawdopodobniej będzie niższa od tegorocznej. Nie oznacza to, że nikt na niej realnie nie skorzysta. Według nieoficjalnych doniesień rząd ma położyć mocniejszy nacisk na wsparcie osób z najniższymi świadczeniami. Ma pojawić się wysoka gwarantowana podwyżka kwotowa.

Rząd przymierza się do waloryzacji emerytur. Ma wspomóc seniorów z najniższymi świadczeniami
Waloryzacja emerytur w 2024 r. Nieoficjalnie: osoby z najniższymi świadczeniami mają otrzymać do 300 zł brutto (Pixabay)

Czerwiec to istotny czas dla systemu emerytalnego. To właśnie w tym miesiącu ZUS waloryzuje składki zgromadzone przez Polaków na ich kontach. Jednocześnie zwyczajowo w tym miesiącu rządzący zaczynają pracę nad waloryzacją emerytur na kolejny rok.

Waloryzacja emerytur w 2024 r. Dotarli do pomysłów rządu

W 2023 r. mieliśmy do czynienia z rekordową waloryzacją. Ze względu na inflację jej wskaźnik wyniósł 14,8 proc., przy czym osoby z najniższymi świadczeniami otrzymały podwyżkę kwotową w wysokości 250 zł brutto. Z ustaleń "Faktu" wynika, że na kolejny rok rząd także szykuje waloryzację kwotowo-procentową.

Z prognoz rządowych wynika, że średnioroczna inflacja w 2023 r. wyniesie 12 proc. Taki też ma być wskaźnik waloryzacji. Wyższa natomiast może być minimalna kwota gwarantowana podniesienia świadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W kluczowym dokumencie rządu nie ma planu na 800 plus. Dlaczego?
Myślimy nad tym, by podwyżki kwotowe wyniosły 250 jak w tym roku, a może nawet 300 zł – ujawnił "Faktowi" jeden ze współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego.

Waloryzacja 2024. Emerytura minimalna na poziomie niemal 1900 zł?

Dziennik policzył, jak tego typu propozycja wpływałaby na emerytury Polaków. Przede wszystkim minimalna emerytura wzrosłaby kwotowo. To oznacza, że najniższe świadczenie będące dziś na poziomie 1588,44 zł brutto, po wzroście wyniosłoby 1888,44 zł brutto.

Podwyżki kwotowe (czyli o 300 zł brutto) miałyby natomiast zapewnione osoby ze świadczeniami do 2800 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(219)
Też emeryt.
8 miesięcy temu
Cóż, za ciężka, długoletnią pracę (50 lat) płaciłem i płacę nadal wyższe podatki i składki, nie otrzymuję tzw czternastki, moje skromne oszczędności na "czarną godzinę" zniknęły. Warto było ciężko pracować, warto było być uczciwym?
Emeryt
10 miesięcy temu
PiS zrobił z klasy średniej dziadów, ponieważ nasze oszczędności zniszczyła inflacja. A do tego okradli nas z próby oszczędzania poprzez podatek belki (aż 19%), w czasie tak wysokiej inflacji. PiS zabiera z mojej emerytury podatki, dając i ciągle dodając biedocie, nierobom i kombinatorom za ich lenistwo lub cwaniactwo. Trzeba Głosować na Konfederację, a nie na PiS, żeby przerwać ten chocholi taniec rozdawnictwa i wspierania biedy. Aby uchronić nasze resztki oszczędności wypracowanych przez lata pracy i emerytury. Czerwony PiS na śmietnik historii.
Lola
10 miesięcy temu
Musimy Ukraincow utrzymywać i dla tego brakuje pieniędzy
Barbara
10 miesięcy temu
Chciałabym aby ktoś mi w końcu wytłumaczył co się dzieje z moja składka rentowa.Nadmieniam ze jestem na emeryturze po 41 latach pracy i renty nigdy nie pobierałam
Emeryt uczciw...
10 miesięcy temu
Tylko i wyłącznie procentowa podwyżka emerytur dla wszystkich. Wyłącznie procentowa. Dla emerytur powyżej 4000 zł jeszcze dodatek 3,5 procenta do kwoty waloryzacji za pracowitość. Dopiero w taki sposób będzie uczciwie.
...
Następna strona