Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Sejm zajmie się nowym świadczeniem dla seniorów. Miliardy złotych na stole

61
Podziel się:

Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się obywatelskim projektem ustawy rencie wdowiej. Celem projektu jest zabezpieczenie sytuacji materialnej emeryta po śmierci małżonka. Rozwiązanie ma kosztować ponad 10 mld zł rocznie.

Sejm zajmie się nowym świadczeniem dla seniorów. Miliardy złotych na stole
Lewica chce przyjęcia obywatelskiego projektu ustawy o rencie wdowiej (WP, Tomasz Sąsiada)

Na środę zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

O możliwym wejściu w życie renty wdowiej pisaliśmy już na money.pl. Nowe świadczenie dla seniorów było ważnym punktem kampanii wyborczej Lewicy, co podkreślała minister rodziny i pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz politycy tej partii.

Nie rezygnujemy z projektu i jest determinacja całej koalicji, żeby wprowadzić rentę wdowią. Kluby mogą mieć też swoje uwagi i korekty, ale nie ma zagrożenia, żeby to świadczenie nie weszło w życie w przyszłym roku - mówił pod koniec 2023 r. poseł Tomasz Trela w rozmowie z money.pl.

I dodał, że koszt obecnego projektu wdowiej renty to ponad 10 mld zł rocznie. Nowe świadczenie ma objąć ok. 1,5 mln wdów i wdowców, chociaż w większości przypadków są to kobiety.

Projekt renty wdowiej

- Projekt jest gotowy, został złożony w trybie ustawy projektu obywatelskiego, więc można go przyjąć lub przejąć i zgłosić jako projekt rządowy oraz zorganizować konsultacje. Zbieraliśmy jednak podpisy, widać było entuzjazm - zaznaczała szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska. W sumie zebrano 200 tys. podpisów.

W projekcie zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.

Projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu. Górny limit otrzymywanego świadczenia to trzykrotność średniej emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
samotna matka...
2 miesiące temu
Jeżeli wdowa, która przepracowała np. 20 lat dostanie drugie emerytalne świadczenie po mężu, który przepracował 25 lat, to sprawiedliwie by było żeby matka, która samotnie wychowała np. dwoje dzieci i przepracowała więcej niż 45 lat też dostała podwójną emeryturę (choćby tą najniższą), albo dodatkowe 50% takiej, jaką wypracowała.
i tyle
2 miesiące temu
Jeden z czołowych liderów tzw. Lewicy powiedział tak (cytuję pana Biedronia) : "Lewica jest po to, żeby dbać o każdego i każdą, żebyśmy o nikim nie zapomnieli." Jak to się ma do zapowiedzi wsparcia tylko jednej grupy samotnych emerytów (wdów/wdowców), tak jakby innych samotnych emerytów nie dotykało ubóstwo, albo inni samotni emeryci w ogóle nie istnieli ? Może niech Lewica szerzej otworzy oczy i dostrzeże rzesze starych, samotnych osób, które często przepracowały o wiele więcej lat niż niejedna wdowa, czy wdowiec, w tym czasie wychowując samotnie jedno, dwoje, troje, a czasem i więcej dzieci. Czy Lewica uważa, że takie osoby to jakiś "gorszy sort" i skoro dotąd dawały radę będąc w trudniejszej sytuacji niż małżeństwa, to należy ich "olać" i ostentacyjnie pominąć z jakiegokolwiek wsparcia na samotną starość? Lewica wykazująca się wybiórczą empatią i zrozumieniem tylko dla niektórych grup społecznych to nie jest lewica, tylko znieczulica.
ot, co !
3 miesiące temu
Proponowane zmiany są daleko posuniętą dyskryminacją i segregacją, oraz wykluczeniem spracowanych, samotnych emerytów nie będących wdową lub wdowcem, którzy mają równie trudną, a często nawet trudniejszą sytuację materialną i życiową, a których "państwo" chce wykluczyć z udzielenia wsparcia na samotną starość ze względu na ich stan cywilny.
ot, co !
3 miesiące temu
Proponowane zmiany są daleko posuniętą dyskryminacją i segregacją, oraz wykluczeniem spracowanych, samotnych emerytów nie będących wdową lub wdowcem, którzy mają równie trudną, a często nawet trudniejszą sytuację materialną i życiową, a których "państwo" chce wykluczyć z udzielenia wsparcia na samotną starość ze względu na ich stan cywilny.
Mikii
3 miesiące temu
Popieram całkowicie wcześniejsze komentarze.Kobieta która się rozwiodła,sama często wychowuje dzieci,nie na możliwości wtedy podjąć jakieś pracy która jest lepiej płatną bo ona wymaga często dużego zaangażowania. Ta kobieta ma wtedy obowiązek wychowania dzieci który spada na nią w 90%. Tak jak ja,pracowałam za najniższą i dorabiała wieczorami na czarno. Dziś mam 2300emerytury i muszę żyć.Czy państwo się zlituje i dołoży mi za to że wychowałam dwoje wykształconych ludzi....
...
Następna strona