Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Seniorów czeka rekordowa waloryzacja. Nie odczują jednak poprawy

192
Podziel się:

W dobie wysokiej inflacji polscy emeryci mogą spodziewać się najwyższej waloryzacji świadczeń od dawna. Z tej okazji przypominamy, w jaki sposób seniorzy mogą ułatwić sobie życie i podpowiadamy, co czeka ich w tym roku.

Seniorów czeka rekordowa waloryzacja. Nie odczują jednak poprawy
Inflacja bije rekordy. Jest najwyższa od ponad 20 lat (Pixabay)

W 2021 r. inflacja osiągnęła zawrotny pułap, a w ślad za nią w górę pójdą także tegoroczne świadczenia emerytalne. Wszystko z powodu waloryzacji emerytur, która stanowi średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym.

Według różnych wyliczeń obecny poziom inflacji przełoży się na dodatkowe 150 zł w przypadku średniej emerytury (2576 zł). W przypadku najniższych świadczeń w wysokości 1250,88 zł brutto emerytura wzrosłaby do 1327,81 zł, czyli o ok. 127 zł.

Przed nadmierną euforią ostrzega Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego, który wskazał niedawno w rozmowie z Money.pl, że jeśli waloryzacja emerytur będzie na poziomie 6 proc., a inflacja na poziomie 8 proc., to tak naprawdę ta waloryzacja emerytur zostanie zjedzona przez inflację, więc emeryci nie odczują poprawy.

Zobacz także: Emeryci już mają średnio 90 zł mniej miesięcznie. Co będzie w 2022?

Polski Ład wpłynie na życie seniorów

Na tym nie koniec zmian w świadczeniach. Za sprawą podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł od stycznia 2022 r. wszystkie emerytury i renty do wysokości 2500 zł brutto miesięcznie będą zwolnione z podatku dochodowego.

Świadczenie w tej wysokości pobiera co miesiąc niemal dwóch na trzech emerytów (62 proc.).

Jak dorabiać na emeryturze?

Choć nikt nie broni seniorom dorabiać po przejściu na emeryturę, ZUS regularnie przypomina, że obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące.

Ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał.

Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg (3853,20 zł), to cała kwota za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, przepada.

"Trzynastki"

Seniorzy mogą także liczyć na dodatkowe pieniądze z tytułu trzynastej emerytury. W 2021 r. wyjątkowo na ich konta wpłynęła także tzw. czternastka. W tym roku już tak dobrze nie będzie. Jak powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, 14. emerytury nie będą już wypłacane.

Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł. ZUS wypłaca środki wraz ze świadczeniami wypłacanymi za kwiecień danego roku. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(192)
42jurek
2 lata temu
Kłamstwo za kłamstwem cechuje ten Rząd a wszytko po to aby ludzie bezmyslnie na nich zagłosowali a prawda jest taka , że biedni biednieją a bogaci / rzadzący dają sobie po kilkanaście tysięcy miesięcznie a emeryta nie stać na leki
AnnaXxx
2 lata temu
Emerytom po 100-200 zł, a w rządzie po 10000-20000, dla emerytów prawo dla rządu sprawiedliwość
jazkumplami
2 lata temu
już pijemy a,conto
koleżka
2 lata temu
Niektórzy rozpędzają się bardziej niż pismaki tych wypocin. Otóż drugi wskaznik waloryzacji GUS zapoda dopiero 9 lub 10 lutego. Wyliczenia ,które już robią są obarczone nieprawidłowymi wartościami. Wzrost wynagrodzeń śr/rok mnożą x20% nie prawidłowo ,gdyż powinno być przykładowo 9% - 5,1% = 3,9 x 20% =0,78%. Przy czym do 5,1% doliczamy koszyk emerycki ( GUS-prawdopodobnie 14-01) 0,5%. czyli 5,1 + 0,5 + 0,78 =6,38% waloryzacji. ( jest to przykład do wyliczenia)
Emeryt
2 lata temu
Doprowadzili matoły dotego,że teraz opłaca się tylko szara strefa i pod stołem b9 na emeryturze i tak Ci zabiorą!!
...
Następna strona