Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Składki ZUS mają być dobrowolne. Tego dla przedsiębiorców chce Kukiz'15 i rzecznik MŚP.

44
Podziel się:

Prawdziwej rewolucji dla przedsiębiorców chcą politycy ugrupowania Kukiz'15 i Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nie musieliby płacić składek ZUS i sami decydowaliby o wyborze formy oszczędzania na emeryturę.

Po zmianach w prawie przedsiębiorcy mogliby płacić tylko składkę zdrowotną.
Po zmianach w prawie przedsiębiorcy mogliby płacić tylko składkę zdrowotną. (Agencja Gazeta)

Rzecznik MŚP już wcześniej zapowiadał, że będzie działał na rzecz dobrowolności składek ZUS dla przedsiębiorczych Polaków. Teraz - jak informuje "Gazeta Wyborcza" - założenia projektu zmian w prawie przedstawia a Kukiz'15.

Adam Abramowicz w czwartek - jak pisaliśmy w money.pl - przedstawił swoje pomysły.

- Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali uwagę, że jednakowa stawka dla wszystkich jest przeszkodą dla firm o niskich dochodach, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do powstania straty finansowej - mówił Abramowicz, którego wypowiedź cytuje PAP. Średnia składka wynosi 1316,97 zł, w tym 342,32 zł ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz także: Drogi program Rodzina 500 plus. "Dlatego rząd szuka dochodów wszędzie"

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców postuluje, by składka na ZUS była dobrowolna - obowiązkowe byłoby tylko ubezpieczenie zdrowotne. Co do reszty, samozatrudniony miałby prawo sam zdecydować, czy chce pozostać w systemie powszechnym i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS, czy nie.

Środki, które przedsiębiorcy zaoszczędziliby na ZUS, mogłyby zostać przeznaczone na ubezpieczenia komercyjne, inwestycje albo bieżące potrzeby. Jednak w przypadku nieopłacania składek na ZUS przedsiębiorca musiałby się liczyć z brakiem emerytury w przyszłości.

A co proponuje Kukiz'15? Pomysł rzecznika na razie nie jest jeszcze formalnie złożonym projektem. Jednak właśnie za sprawą tego ugrupowania, w sejmie odbędzie się dyskusja na ten temat.

Przedstawiciele Kukiz'15 również chcą, by składka dla ZUS dla przedsiębiorców była dobrowolna. Wyjątkiem ma być cześć zdrowotna składki. W uzasadnieniu projektu politycy odwołują się do danych ZUS dotyczących zadłużenia tej instytucji.

Wynika z nich, że 296 tys. prowadzących działalność gospodarczą, którzy opłacają składki sami za siebie zadłużeni są na 4,8 mld zł. Zatem już teraz i tak nie płacą. Jeśli jednak około 45 proc. wybrałoby dobrowolności, to do kasy FUS miesięcznie nie wpadałoby 481 mln zł - rocznie 5,8 mld zł.

Tymi właśnie pieniądzmi przedsiębiorcy mogliby sami zarządzać decydując jaka formę oszczędzania na emeryturę wybrać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(44)
Jasne jest ju...
4 lata temu
Składki na ZUS nie mogą być dobrowolne! Mogą być mniejsze. Jeśli każdy będzie mógł płacić ile chce to będzie jak z aktorami i piosenkarzami... W dniu emerytury dostaną 500 zł... Bo przez lata nie płacili składek albo płacili bardzo małe.
przedsiębiorc...
4 lata temu
Jak tak czytam te komentarze co niektórych, to wychodzi na to że wszyscy "etatowcy" w budżetówce pracują... a ci znienawidzeni przedsiębiorcy to was przypadkiem nie zatrudniają? a to sprawiedliwie, że oddając ponad 1300 zł miesięcznie haraczu do zus-u dostaniemy 1000 zł brutto emerytury, podczas gdy wy przy takiej samej sumie odprowadzanej od etatu dostaniecie przynajmniej dwa razy tyle? a to sprawiedliwie, że z naszego comiesięcznego haraczu zus opłaca wasze - "etatowcy" m. in. zwolnienia lekarskie? bo przedsiębiorca sobie na zwolnienie pozwolić nie może... to jak mamy taki cud-miód to może sami zostańcie przedsiębiorcami... zobaczymy jak długo pociągniecie... odkładając 1000 zł co miesiąc przez 30 lat mam 360 tys. nie licząc odsetek... zakładając optymistyczną wersję 20 lat na emeryturze mam dwa razy więcej niż to co mi wypłaci zus za moje obecne płacenie na nierobów etatowców i paniusie z zusów srusów i innych urzędów, które o 14.30 już przytupują pod drzwiami, żeby lecieć do domciu, podczas gdy ja muszę nieraz zasuwać 16 godzin na dobę...
prywaciarz
4 lata temu
Wolność rynkowa, to to czego brakuje w realiach Polski. Osoby które zdecydowały się na prowadzenie firmy w Polsce niczego od Państwa nie oczekują. Są to osoby o predyspozycjach do samo organizowania sobie życia zawodowego. Od sukcesów własnych firm płaca podatki, dają zatrudnienie innym, nie urządzają strajków. Więc od strony Państwa, są idealnymi obywatelami z których można tylko pozyskiwać pieniądze do budżetu. Dlatego, nakładanie na takich ludzi "świadomych swojego wyboru bycia przedsiębiorcą" daniny w postaci składek ZUS jest tylko przejawem nadmiernej chciwości systemu i nie zrozumienia przez rządzących natury całej tej grupy społecznej jak i podstawowych zasad gospodarki wolnorynkowej.
Paweł
4 lata temu
Przez 3 lata byłem pod kreską z powodu ZUSu. Udało mi się przetrwać tylko dzięki dużej determinacji i ciężkiej pracy.
niedowiarek
4 lata temu
Nie wierzę.
...
Następna strona